Perth Gezi Rehberi

Swan Nehri’nin etrafında konumlanmış olan Perth 2 milyon nüfusa sahiptir. Yeryüzündeki en izole şehirlerden biri olan Perth, Sydney ile aynı enlemde yer almaktadır. Avustralya’nın diğer şehirlerinden daha güneşli günlerin görüldüğü Perth kentin’de, Rottnest Adası’nı ziyaret edebilir, Kings Park’ta yürüyebilir, Swan Valley’in üzüm bağlarını, Aborijin sanatını, yemeklerini ve tarihini deneyimleyebilirsiniz.

Perth ılıman iklim kuşağında yer alıyor. Bu iklime bağlı olarak yazlar sıcak, kışlar ılık ve her mevsim yağış görülebilmekte. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 18-30 derece civarında, kış aylarında ise 8-19 derece civarında seyrediyor.

Perth’da Gezilecek Yerler

Perth’da Gezilecek Yerler

Bilinen en eski zamanlarında geleneksel Whadjuk Noongar halkı şehrin asıl sahipleri olarak bilinir. 19. yüzyılın başlarında, İngiltere bölgedeki yerleşim alanını genişleterek bütün kıtaya egemen olmaya karar verdi. 1827’de Kaptan James Stirling bir yerleşme yeri belirlemek üzere bölgeye geldi. Tarihler 1829’u gösterdiğinde bölgede bir İngiliz kolonisi kuruldu ve sömürgelerden sorumlu bakan Sir George Murray’in İskoçya’da doğduğu yerin adı verildi.

İlk yıllar koloni için mali açıdan zordu ve 1850’de hapishane’de hükümlü iş gücünün faydalı olacağına karar verildi. 1850 ve 1868 arasında yaklaşık 10.000 hükümlü İngiltere’den bölgeye nakledildi. 1856 yılında Perth, Kraliçe Victoria tarafından resmen “şehir” statüsü kazanmıştır. Perth’de 1960’larda başka bir madencilik patlaması yaşandı ve şehrin bugün ki modern yapısının temelleri o yıllarda atılmaya başlandı.

1890 yılında şehrin yakınlarında altın bulunması, gold rush akınlarını beraberinde getirdi. Sadece 11 yıl içinde Avustralya’nın en çok göç alan şehirlerinin başında gelmesiyle 1901 yılında Fremantle limanı açılmıştır.

Perth gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekânları “Perth Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Perth Gezi Rehberi

Perth’da Ulaşım

Perth’da Gezilecek Yerler

Türkiye’den Perth kentine doğrudan uçuşlar bulunmamaktadır. İstanbul ve Ankara havaalanlarından aktarmalı uçuşlarla Perth şehrine ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları, Qantas, Singapore Airlines, Emirates, Qutar Airways gibi firmalar bu rota için en ideal seçenekleri sunuyorlar. Perth’e ulaşmak için ortalama 16-19 saat uçak yolculuğu yapmak gerekir.

Avustralya’nın batısında yer alan Perth aynı zamanda sahip olduğu uluslararası havalimanı ile bölgenin en önemli ulaşım merkezlerinden biridir. Perth Havaalanı 3 piste ve 4 ticari yolcu terminaline sahip. Beşinci bir genel havacılık terminali de bazı özel kira seferleri için kullanılır.

Şehrin merkezi bölgelerinde ücretsiz ulaşım hizmeti veren otobüslerin yanı sıra, trenler, feribotlar ve taksiler ulaşım hattının temelini oluşturuyor. Feribotlar her yarım saatte bir kalkar. Fakat günün yoğun saatlerinde feribotlar daha sık zamanlarda ulaşım sağlamaktadır. Perth Havaalanı’na maalesef demir hattı ile ulaşmanız mümkün değil. Connect shuttle ve 40 numaralı otobüsler şehir merkezine ulaşmak için en çok kullanılan ulaşım araçlarıdır.

Perth’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Perth Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Perth Gezi Rehberi

Perth’da Gezilecek Yerler Haritası

Perth Gezi Rehberi

Perth’e geldiyseniz görmeden dönülmeyecek yerleri sizin için listeledik. Haritada görüldüğü üzere gezilecek önemli noktalar küçük bir alan içerisinde kalıyor. Bu bölgede hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Gezinize yön verirken bu önemli bilgili ile hareket etmenizi tavsiye ederim. Konaklama tercihinizi yine bu bölgelerde yaparak gece istediğiniz yerlere giderken ulaşım sorunu yaşamadan gezebilirsiniz.

Perth’de Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Perth Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.