Roma Gezilecek Yerler Listesi

Tarihin en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmış şehir, Roma gezilecek yerler listesi tarih, kültür, sanat ve mimari yapıları ile kıtadaki favori şehrimi tanıyalım. Avrupa’ya seyahat planlıyorsunuz ama tek bir şehir görme hakkınız var diyelim, gönül rahatlığıyla Roma diyebilirsiniz. Avrupa kıtasında birçok büyük şehri gördüm ama Roma bir başkadır.  İtalya’nın başkenti antik dönemden bu yana 3.000 yıllık görkemli tarihiyle, yalnızca Avrupa’nın değil insanlık tarihinin en önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Adeta bir açık hava müzesi gibi olan Roma’da gezilecek en önemli yerleri sizler için listeledik.

Roma Gezilecek Yerler Listesi

1. Kolezyum

2. Roma Forumu

3. Vittorio Emanuele II Abidesi 

4. Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

5. Navona Meydanı

6. Pantheon

7. İspanyol Merdivenleri

8. Borghese Galerisi

9. Santa Maria Maggiore Bazilikası

10. Castel Sant Angelo

Roma Havaalanı Ulaşım Rehberi 

Roma’ya ulaşım sağlayabileceğiniz 2 havaalanı var. Şehrin merkez havaalanı olan Fiumicino–Leonardo da Vinci Havalimanı ve low cost airlines firmalarının kullandıkları Ciampino Havaalanı. Her iki havaalanından da şehir merkezine kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Bu nedenle hiç panik yapmaya gerek yok, Roma Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Roma şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Kolezyum

Roma Gezilecek Yerler : Kolezyum

Kolezyum, M.S 72 yılında İmparator Vespasian döneminde yapılmış, adını girişte yer alan Colossus Neronis Heykeli’nden almaktadır. Geçmiş zamanlarda tiyatro oyunlarını, hayvan ve gladyatör dövüşlerini izlemek için toplandığı yapı 188 metre uzunluğa, 156 metre genişliğe sahiptir. Dönemin halk kahramanı olarak görülen gladyatörler burada dövüştürülür ve dövüş sonunda kaybeden ölürdü. Hristiyanlık dininin gelmesi ile bu vahşete son verilmiştir.

2. Roma Forumu

Roma Gezilecek Yerler : Roma Forumu

Dünyanın en büyük arkeolojik alanlarından biri olan forum eski Roma dönemlerinde 1000 yıl boyunca ticaret, hukuk ve siyaset merkezi olarak kullanılmıştır. Turistler tarafından oldukça ilgi gören yapılar, kalabalık bir ziyaretçi kitlesine sahip olduğu için Roma Pass veya sabah erken saatlerde gelmenizi tavsiye ederim.

Forum’da görülmesi gereken önemli yapılar; Satürn Tapınağı, Castor ve Pollux Tapınağı, Romulus Tapınağı, Aemilia Bazilikası, Titus Kemeri, Hostilia Mahkemesi ve Sezar Tapınağı.

3. Vittorio Emanuele II Abidesi 

Roma Gezilecek Yerler : Vittorio Emanuele II Abidesi

Kolezyum, Roma Forumu ve Vittorio Emanuele’i üçlü olarak görüyorum. Hepsi bir birinin devamı olan bir alanda bulunuyor. Bu nedenle Roma Gezilecek Yerler Listemizin ilk 3 noktasını gezerken farklı noktalara yönelmeden bu sırayı takıp etmenizi tavsiye ederim.

Bu muhteşem yapıt İtalya Krallığının ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için yapılmış.  Saf beyaz mermerden yapılan devasa boyutlardaki görkemli merdivenlere ve heykellere sahiptir.  Tasarımında Neo-Klasik stilin tercih edildiği yapının çatı kısmının iki yanında “Mahşerin Dört Atlısı” adı verilmiş iki heykel bulunuyor.  Abidenin üst kısmına çıkılarak Roma manzarasını ve eski Roma meydanını görebilirsiniz. Ayrıca I. Dünya Savaşında yaşamlarını yitiren askerlerin anısına yerleştirilmiş hiç sönmeyen bir ateş yanmakta ve bunun başında askerler nöbet tutmaktadır.

  • Ziyaret Saatleri 09.30-17.30 arasında.

4. Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Aşk Çeşmesi

Roma gezilecek yerler listesinde sırada dünyaca ünlü Trevi Çeşmesi’ne geliyoruz. Papa XII. Clement’in isteği üzerine 1732’de Nicola Salvi tarafından başlatılmış ve tam 30 yılda tamamlanmış. Çeşmenin orta kısmında birçok heykel bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi deniz tanrısı olan Neptün’dür.  Bu heykelin solunda Demeter ve sağında Hygieia ile çeşmeye adı verilen bakire kız bulunuyor.

İnanışa göre kim bir dilek diler ve sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atarsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş. Dilek dileyip bozuk para atma klasiğimizi de yerine getiriyoruz. Burası o kadar hareketli ve merkezi bir konumdaki ilk ziyaretim sonunda 2 defa daha bu çeşme’de buldum kendimi.

5. Navona Meydanı

Roma Gezilecek Yerler : Navona Meydanı

Roma’nın en hareketli ve en ünlü meydanlarından biri olan Piazza Navona Meydanı’na yürüyerek geliyorum. Roma sokaklarında elinizden geldiği kadar yürümeye gayret gösterin. Her an bir sürpriz sizi bekliyormuş gibi ilginizi çekecek bir şey görebilirsiniz.

Papa X. Innocent’in isteği doğrultusunda M.S. 1. yüzyılda, İmparator Domitian tarafından yaptırılan bir stadyumun yerine inşa edilmiş. Meydan Romalılar döneminde 30 bin kişilik bir stadyum olarak kullanılmış. Barok mimarisinin başyapıtı olarak kabul edilen bu meydanda Dört Nehir Çeşmesi ve tam karşısında Sant’Agnese in Agone Kilisesi barok tarzını yansıtmaktadır. Dört Nehir Çeşmesi ”Ganh, Nil, Tuna, Rio de la pata” nehirlerinden ilham alınarak tasarlanmıştır. Ayrıca meydanda çeşitli sanatçılar hünerlerini sergilerken onları izlemekte oldukça keyifli.

Roma Gezilecek Yerler Listesi

6. Pantheon

Pantheon

118-125 yılları arasında İmparator Hadrian tarafından inşa ettirilen yapı, tüm tanrılar tapınağı anlamına gelmektedir.  Yapının giriş kısmında Marcus Agrippa’ya ithaf edilen “M. Agrippa, Lucius’un oğlu, üç kez konsül olan kişi yapmıştır” yazar. Antik Roma’dan günümüze kalan en iyi korunmuş yapı olan Pantheon’un en dikkat çekici kısmı kubbesidir. Yapının devasa kubbesi, dünyanın en büyük beton kubbesi olarak bilinmektedir. Kubbenin ortasında Oculus adında bir delik bulunur. İnançlara göre şeytan delikten gökyüzüne çıkarmış. 8 metre genişliğindeki bu delik içeriye ışık girmesini sağlayan tek nokta olarak inşaa edilmiş. Ayrıca içerisinde sanatçılara, mimarlara ve krallara ait çok sayıda mezar bulunuyor.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-19.30 arasında.

7. İspanyol Merdivenleri

Roma Gezilecek Yerler : İspanyol Merdivenleri

Avrupa’nın en uzun merdivenleri olarak ün salan merdivenler 138 basamaktan oluşmaktadır. 1723-1726 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Kral XV. Louis için ettirilmiş. Merdivenlerin üst kısmında Trinita dei Monti Kilisesi, alt kısmında Fontana della Barcaccia isimli bir de çeşme yer almaktadır. Trevi Çeşmesi’ne oldukça yakın konumlanmış bu yapı İtalyanların buluşma noktası haline gelmiş. Bölgede alışveriş yapabileceğiniz en popüler alışveriş caddesi olan Via Condotti ve güzel vakit geçirebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Bende 30 dakika burada dinlenerek etrafımı izliyorum.

8. Borghese Galerisi

Roma Gezilecek Yerler : Borghese Galerisi

Büyük bir kısmı 15. ila 18. yüzyıllar arasında yapılmış olan Tablolar, heykeller, antikalardan oluşan bu koleksiyonunun beni en çok etkileyenler heykeller olmuştu.  Papa V. Paul’ün yeğeni Kardinal Scipione Borghese tarafından toplanan büyük bir koleksiyonunun bir bölümünü burada görebilirsiniz.

Çanta ile giriş ve fotoğraf çekimi de yasaktır. Galerinin alt katı heykellerden oluşuyor. Bernini‘nin birbirinden güzel heykellerini bu bölümde görebilirsiniz. Büyük bir titizlik ve ustalık ile yapılmış heykelleri dikkatlice izlemenizi tavsiye ederim. Galerinin üst katında ise Caravaggio gibi ünlü sanatçıların tabloları bulunuyor.

9. Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma Gezilecek Yerler : Santa Maria Maggiore Bazilikası

Papa Liberius’un rüyasında Meryem ana’yı görmesi üzerine inşaa başlamıştır. Roma’nın görülmesi gereken kiliselerin başında gelmektedir. Yapımında altın kaplamalar, gösterişli mermerler ve eşsiz mozaikler ile harika bir işçiliğe sahiptir. Kilise farklı mimari tarzların bir arada kullanımı konusundaki en başarılı örneklerden biridir.

Bazilikanın ön kısmında hacılara yol gösteren Piazza dell’Esquilino Dikilitaşı yer alıyor. Burada her yıl 5 Ağustos tarihinde şehir sakinleri kuruluşuna ithafen kutlama gerçekleştiriyorlar. Yapının tepesinde yer alan piramit şeklindeki çan kulesi Roma’nın en uzun çan kulesidir.

  • Ziyaret Saatleri 07.00-18.30 arasında.

10. Castel Sant Angelo

Roma Gezilecek Yerler : Castel Sant Angelo

M.S 139 yılında İmparator Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak inşaa edilmiştir. Siyasal karmaşaların artığı dönemlerde papaların güvenli limanı oluşmuştur. Kale ile Vatikan arasında gizli bir geçiş bulunmakta ama ziyarete açık değildir. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın da esir tutulduğu bazı yıllar burada kalmıştır.

Kale’nin tarihi hikayesine gelirsek, baş melek Mikail kılıcını kınına sokarken mozolenin üzerinde görünerek ve o yıllardaki büyük veba salgınını sona erdirmiş. Adının verildiği kalede Mikail’in iki heykeli bulunuyor.

Roma Gezilecek Yerler yazımda Finali Vatikanla yapmak istedim. Yüz ölçümü bakımından dünyanın en küçük devleti olan ve Katolik dünyasının yönetim merkezini ” Vatikan Gezilecek Yerler” yazımda bulabilirsiniz.

Roma Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Roma Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Roma Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.

  • Booking Kupon Kodu
Popüler Şehirler