Paris Gezilecek Yerler Listesi

Her yıl milyonlarca insan bu şehri görmek için, dünyanın dört bir yerinden akın akın gelmektedir. Paris’i gezmenin zamanı yoktur. Her mevsim ayrı bir güzel olan nadir şehirler arasında yer alır. Paris, Seine Nehri’nin ortasında düz bir havzaya kurulmuş kent 40.000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Fransa turizminin kalbini oluşturan Paris, yılda 18 milyon turisti ağırlayarak dünyanın en çok turist çeken şehri arasında yer alıyor. Zaman kaybetmeden Paris Gezilecek Yerler listesi ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Paris Gezilecek Yerler Listesi

1. Eyfel Kulesi

2. Louvre Müzesi

3. Notre Dame Katedrali

4. Versay Sarayı

5. Lüksemburg Bahçesi

6. Sacre Coeur Bazilikası

7. Opera Binası

8. Şanzelize Caddesi

9. Sainte Şapeli

10. Disneyland

Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi

”Charles de Gaulle, Orly ve Beauvais” olmak üzere Paris’te 3 tane havaalanı bulunmaktadır. Her üç havaalanından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Tüm Havaalanı seçenekleri için Paris şehir merkezine nasıl ulaşırım sorusuna yanıt olacak bir rehber hazırladık.

Paris, Dünya’da şehir merkezinde ulaşım açısından en kolay şehirlerden bir tanesi diyebilirim. Metro, Tren, Tramvay, Belediye Otobusleri, Taksi, Uber her zaman bir çok alternatif bulunmakta. Ama şehir’de bir o kadar büyük, genellikle aktarma yapmanız gerekebiliyor. Bu nedenle gideceğiniz noktaları Google Map üzerinden arama yapın ve size en iyi seçeneği değerlendirin.

Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Paris şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Eyfel Kulesi

Paris Gezilecek Yerler : Eyfel Kulesi

Herkes hayatında resimlerde dahi olsa 1 defa Eyfel Kulesi’ni görmüştür. Tasarımı Gustave Eiffel’e ait olan üç katlı kule, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları için 1889 EXPO Fuarı kapsamında inşaa edilmiştir. 18038 adet demir parça kullanarak inşa edilen kule  2 yıl içersinde bitmiştir. İlk başlarda Eiffel Tower sadece 20 yıl için inşaa edileceği düşünülmüş. Ancak hem yoğun turist ilgisi hem de gelişen iletişim için çok elverişli olması nedeniyle yıkılmadan günümüze kadar gelmiştir.

Kule 3 farklı bölümden oluşmaktadır.  Yüksekliği 324,8 metre olan ve 1930’a kadar dünyanın en yüksek yapısı olmuştur.  Bütün bölümlere asansör yardımı, ilk 2 bölüme merdiven ile çıkabilirsiniz.

2000 yılı itibariyle her gece yarısı kule ışıkları görsel bir show sunuyor. En az 1 gece 11:50 civarında kule altına içeceğiniz ile gelmenizi ve izlemenizi tavsiye ederim.

  • Ziyaret Saatleri 09.30-23:45 arasında ve Giriş Ücreti 10€. Online bilet almak için tıklayın.

2. Louvre Müzesi

Louvre Müzesi

Büyük giriş kapılarından avlu kısmına ilerlediğimizde 21 metre yüksekliğinde cam piramit görünümüne sahip olan giriş kısmını göreceksiniz. 13. Yüzyılda kral II. Philippe tarafından Viking akınlarını’na karşı kale olarak yaptırılmıştır. Louvre Müzesi, Fransız İhtilali’nden sonra açılan ilk müze unvanını taşıyor.

Louvre Müzesi 73 bin metrekare alan üzerinde toplamda 350 bin den fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. Louvre Müzesi yedi bölümden meydana gelmektedir. Antik Mısır Eserleri, Yunan, Roma ve Etrüks Medeniyeti Eserleri ve Heykeller, Antik Yakın Doğu Eserleri, Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu ve İslam Sanatı Eserleri olarak sınıflandırılmış.

Müzedeki eserlerin tamamını görmek günler sürecektir. Bu nedenle 1 tam günü müzeye ayırmanızı ve güzel bir plan yapmanızı tavsiye ederim. İlginizi çeken bölümlere ve eserlere odaklanmanız sizi daha çok mutlu edecektir.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 17€. Online bilet almak için tıklayın.

3. Notre Dame Katedrali

Paris Gezilecek Yerler : Notre Dame Katedrali

Paris gezilecek yerler listemizdeki üçüncü nokta 2019 yılında yangın ile çatısı tamamen harabeye dönen Notre Dame Katedrali var. Yangın öncesi Katedrali en son 2017 yılında görmüştüm. 128 metre boyutundaki ve 2 adet 69 metre yüksekliğinde kulesi bulunan Notre Dame Katedrali, önümüzdeki 5 yıl tekrar inşa edilmek üzere ziyaretçilere kapısını kapatmıştır. Jeanne D’arc’ın yargılanması, De Gaulle’ün cenaze merasimi, Napolyon’ın taç giyme töreni gibi önemli toplumsal olaylara ev sahipliği yapmıştır. Paris’i ziyaret eden turistlerin en popüler uğrak noktalarından olan kilise yıllık 10 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor. Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen yapı Seine Nehri’nin kıyısında bulur. 1163’te Kral VII. Louis’nin hükümdarlığı döneminde inşası başlamıştır.

Ana kapısının önünden geçen “Kilometre Sıfır” yolu şehrin merkezi olan kabul edilir. Katedralin esas ününe kavuşturan eser, Victor Hugo’nun Notre Dame Kamburu’dur. Katedral başta Paris olmak üzere Fransa’nın en önemli dini ve kültürel yapısıdır.

  • Ziyaret Saatleri 07.45-18.45 arasında ve Giriş Ücreti 10€. Online bilet almak için tıklayın.

4. Versay Sarayı

Paris Gezilecek Yerler : Versay Sarayı

Versay Sarayı’na gitmek isteyenler için Paris merkezine 20 km. uzaklıkta olduğunu hatırlatarak başlayalım. XIII. Louis döneminde küçük bir av köşkü olarak inşa edilmiş. Zengin banliyöye adını veren Versay Sarayı, 2300 odası ile Avrupa’nın en büyük sarayıdır.  Salonun ortasında XIV. Louis’in heykeli yer alır.

Sarayın ilk yapımında tuvalet veya banyo planlanmamıştır. Bunun sebebi o zamanki asillik anlayışında, asillerin istediği yerde ihtiyaçlarını giderebileceğidir.  Fransız Kralı XIV. Louis ve Napolyon yazları vakitlerinin çoğunu burada geçirirmiş.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-17.30 arasında ve Giriş Ücreti 20€. Online bilet almak için tıklayın.

5. Lüksemburg Bahçesi

Paris Gezilecek Yerler : Lüksemburg Bahçesi

1611 yılında Kraliçe Marie de Medici için yapılan saray Paris’in ünlü yeşil alanlarından biridir. Paris’in en büyük ikinci parkı 25 hektarlık büyük bir alana sahiptir. Paris’de yaşayanların sıklıkla tercih ettikleri buluşma noktası olarak bilinir. Bahçenin içinde Fransız Senatosu’na ev sahipliği yapan Luxembourg Sarayı bulunmaktadır. Bahçenin tam ortasında, sekizgen biçiminde bir göl bulunuyor.

Paris Gezilecek Yerler Listesi

6. Sacre Coeur Bazilikası

Paris Gezilecek Yerler : Sacre Coeur Bazilikası

Montmarte’nin 300 basamaklı yokuşlu bir tepesinde yer alıyor. Baştan şöyleyim merdivenlere ulaşmadan biraz güç harcamanız gerekiyor. Merdivenlere geldiğinizde 300 basamak çıkmak istemeyenler 7€ karşılığında küçük trenleri kullanabilir. 1874 yılında gerçekleşen Fransa-Prusya Savaşında hayatını kaybedenlerin anısına inşa edilmiştir. Paris’in en ünlü Kilisleri arasında yer alır ve İsa’nın Kutsal Kalbi olarak anılır. Kilise 300 den fazla heykel içerir ve 19 ton ağırlığındaki dünyanın en ağır çanlarından biri bulunur.

  • Ziyaret Saatleri 06.00-22.30 arasında ve Giriş Bazilika girişi ücretsiz.

7. Opera Binası

Paris Gezilecek Yerler : Opera Binası

Charles Garnier tarafından 2. imparatorluk döneminde tasarlanan Opera Garnier, 1875 gibi uzun bir zamanda tamamlanmıştır. 1858 tarihinde İtalyan anarşistler tarafından III. Napolyon’a suikast girişiminden bulunulur. Bu olayın ertesi günü, suikastın yapıldığı yerde yeni bir Opera yapılmasına karar verilmiş. İçinde şu an ulusal kütüphaneye ait opera kütüphanesini de barındıran bina, Beaux-Arts tarzıyla Neo-Barok tarzlarını bir araya getiriyor.

Binada biri çağdaş, diğeri klasik mimariye sahip iki ana salon bulunuyor. Opera Bastille, 2.700 koltuk kapasiteli ve 450 kişilik bir oyuncu kadrosunu taşıyabilen sahnesi ile dünyanın en büyük operasıdır. Yapının alt kısmında inşaat süresinin uzun olmasında da etkili olan, küçük bir göl yer almaktadır.

Opera sevenler önceden takvimi buradan kontrol edebilir. Eğer şanslı iseniz sizde bilet bulabilirsiniz.

8. Şanzelize Caddesi

Şanzelize Caddesi

Dünyanın en ünlü ve gösterişli caddelerinden biri olarak kabul edilen Şanzelize Caddesi Paris’in kuzey batısındadır.  Louis XIV’nin bahçıvanı Andre Le Notre tarafından Tuileries Bahçesi manzarasını genişletmek için 1667 yılında yapılmıştır. 2 km. olan caddenin bir ucu Zafer Takı bulunurken, diğer ucunda Concorde meydanına vardır.  1970’li yıllardan itibaren saygın itibarlı markalar, restoranlar ve fuarların mekanı haline gelmiştir. Modern hayat ile geçmişin tam bir harmanı olduğundan herkesin sevecek bir şeyler bulabileceği bir cadde burası. Şanzelize Caddesi üzerinde bulunan sokak lambalarına gezerken özellikle göz gezdirin.  1838 yılında Fransız mimar Jacques Hıttorff tarafından tasarlanan lambalar caddeye ayrı bir zarafet katar.

9. Sainte Şapeli

Paris Gezilecek Yerler : Sainte Şapeli

Louis’in emriyle 1242-1248 yılları arasında inşa edilmiştir. Kutsal emanetleri saklamak ve sergilemek amacı ile inşa edilmiş. Hz. İsa’nın dikenli tacı, çarmıhından bir parça ve çivilerinden oluşan kutsal emanetleri burada bulunmakta. Fransız Devrimi sırasında ağır hasar görmesine rağmen dünyanın en büyük vitray koleksiyonunu korumayı başarmıştır. İçerisinde ayrıca 12 sütunu süsleyen Havari Heykelleri’ni görebilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-19.00 arasında ve Giriş Ücreti 10€. Online bilet almak için tıklayın.

10. Disneyland

Disneyland Paris

Paris’in doğusunda Marne-la-Vallée kentinde bulunan Disneyland’in büyülü dünyasına hoşgeldiniz. Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere 2 ana bölümden oluşur. Disneyland’de Disney karakterleriyle Disney stüdyolarını da yakından inceleme fırsatı sunuyor. Disneyland ve Walt Disney Studios parkın giriş biletlerini ayrı ayrı veya birlikte alabilirsiniz. Amerika dışında açılan ikinci Disney park, 1992 yılında kurulmuş. 2 bin hektarlık alanda bulunan iki park ve yedi otel yerleşkesinden meydana gelen büyülü bir dünya’ya kapılarını açıyor.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-22.00 arasında ve Giriş Ücreti 60€. Online bilet almak için tıklayın.

Paris Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Paris Gezilecek Yerler Haritası

Paris Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Paris Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın. Eklediğiniz noktaları kendi gezi planlamanıza göre tasarlayın. Paris gibi metropol bir şehirde zaman her şeyden önce gelir.