Perth Gezilecek Yerler Listesi

Hint Okyanusu ve Orta Avustralya arasında bulunan Perth, 2 milyonluk bir nüfusa sahip olmasına rağmen şehrin altyapı ve planlaması sayesinde karmaşadan uzak bir hayat sürmekte. Swan Nehri’nin etrafında konumlanmış olan ve etkileyici bir şehir manzarasına sahip olan Perth, uzun ve geniş caddeleri, yemyeşil parkları ile yaşam kalitesinin yüksek olduğu şehirler arasında yer alır. Şehir çok kültürlü toplumu ve samimi insanları ile tanınır.

Perth Gezilecek Yerler Listesi

1. Kings Park ve Botanik Bahçesi

2. Elizabeth Quay

3. Swan Nehri

4. The Bell Tower

5. Optus Stadyumu

6. St. Mary’s Katedrali

7. Batı Avustralya Sanat Galerisi

8. Perth Mint

9. Hillarys Boat Harbour

10. Perth Hayvanat Bahçesi

Perth Havaalanı Ulaşım Rehberi

Perth Uluslararası Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Perth Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için Tren, Otobüs, Taksi, DiDi, Ola ve rent a car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Havaalanı’ndan Perth şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık. Perth Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Perth şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Kings Park ve Botanik Bahçesi

Kings Park ve Botanik Bahçesi

Şehrin batı yakasında Swan Nehri tarafında bulunan 400 hektara yakın alana yayılan parkın içerisinde 17 hektarlık şehrin Botanik Bahçesi de bulunmakta. 2000’den fazla bitki türünün bulunduğu botanik bahçesinde Batı Avustralya’ya has türü tükenmekte olan bitkiler den Güney Afrika ve Akdeniz iklimine ait çeşitli bitkilere bir çok tür bulunmakta.

2. Elizabeth Quay

Elizabeth Quay

Elizabeth Quay, Perth şehir merkezini canlandırmak adına başlatılan bir projedir. 1960 – 1990’lı yıllarda modernleşme yarışında hayata geçirelemeyen proje 2016 yılında tamamlanmış. Kentin neredeyse 2.6 milyar dolarlık en prestijli projelerinden biridir. Meydan, kentin tüm yol mesafelerinin ölçüldüğü “sıfır noktası” üzerine inşa edilmiştir. Yıl boyunca çeşitli etkinliklere sahne olan Elizabeth Quay, seyahatiniz başlamadan önce etkinlik takvimini kontrol ettiğinizden emin olun.

3. Swan Nehri

Swan Nehri

Köpüklü plajların, kafelerin ve üzüm bağlarının tadını çıkarabilir, aynı zamanda nehir kenarında piknik yapabilir, bisiklete binebilir veya yürüyüş yapabilirsiniz. Metropol şehrinin avantajlarından yararlanarak lüks oteller, şık barlar, hareketli gece hayatı ve muhteşem restoranlar yine bu bölgede yer alıyor.

4. The Bell Tower

The Bell Tower

Londra‘da bulunan Trafalgar Meydanı’ndaki bölge kilisesi olan Fields Church’ten getirilmiş 14. yüzyıla ait orijinal çanlar bulunmaktadır. İngiliz zil sanatında dünya mükemmellik merkezi olma özveriyle önemli tarihi ve kültürel öneme sahip dev bir müzik aletidir. İnteraktif çan zili deneyimi sırasında, yerel bir rehberle zil çalma sanatını deneyebilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–16.00 arasında ve Giriş Ücreti 18 AUD. Online bilet almak için tıklayın.

5. Optus Stadyumu

Dünya standartlarında çok amaçlı bir kompleks olan Optus Stadium, AFL, kriket, ragbi, futbol, konserler gibi çeşitli spor ve eğlence etkinliklerine ev sahipliği yapmakta. Yapımına Aralık 2013’te başlanmış ve 50 milyon dolarlık isim hakkı anlaşmasından sonra Ocak 2018 resmen açılmıştır. Yaklaşık 60.000 kapasitesi ile Avustralya’nın üçüncü büyük stadyumudur.

  • Ziyaret Saatleri 07.00–15.00 arasında ve Giriş Ücreti 17 AUD. Online bilet almak için tıklayın.

Perth Gezilecek Yerler Listesi

6. St. Mary’s Katedrali

St Mary’s Katedrali

Bakire Meryem’e ithafen Victoria Meydanı’nın merkezinde, Doğu Perth’de bir tepenin zirvesinde yer almaktadır.  Katedral üç ana aşamada inşa edildi ve ilk aşama 1865’te tamamlandı. 1920’lerde katedralin daha büyük bir Dikey Gotik yapı ile değiştirilmesine yönelik planlar hazırlandı. Son olarak katedral 2006 yılında inşaat için kapandı ve Aralık 2009’da yeniden açıldı.

7. Batı Avustralya Sanat Galerisi

Batı Avustralya Sanat Galerisi

Batı Avustralya Sanat Galerisi, 1829’dan günümüze uluslararası ve Avustralya sanatının müthiş bir koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta.  Geleneksel ve çağdaş yerli sanatçılardan oluşan geniş bir koleksiyona sahip galeri, Devlet Sanat Koleksiyonu’da bünyesinde barındırmakta. Daimi ve geçici sergi salonu olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan galeriyi Perth Gezilecek Yerler Listesi’ne dahil edebilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–17.00 arasında.

8. Perth Mint

Perth Mint

Avustralya’nın en kıymetli maden işletmesi olan Perth Mint, 1899’da Britanya Kraliyeti’nin emri ile kurulmuş. O zamanlar, İngiliz İmparatorluğu günlük kullanılan altın paraları Londra’ya göndermek ve oradan İngiliz kolonilerine dağıtmak yerine Perth Mint’i kurdurma yoluna gitmiş. İngiliz sömürgesinin son bulmasını izleyen yıllarda ise kontrolü Batı Avustralya Hükümetine geçti. Günümüzde Perth Mint üstün kalite konusunda dünyaca üne sahiptir ve dünyadaki diğer büyük darphaneler için önemli değerli metal tedarikçisidir. Altın sergisinde bir ton ağırlığında dünyanın en büyük külçelerini görebilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 09.00–17.00 arasında ve Giriş Ücreti 19 AUD.

9. Hillarys Boat Harbour

Hillarys Boat Harbour

Perth’in yaklaşık 20 kilometre kuzeybatısında yer alan Hillarys Boat Harbour,  ziyaretçiler için tekne turları, jet ski, dalış, helikopter uçuşları gibi macera aktivitelerinin başlangıç noktası olarak kullanılır. Hillarys Boat Harbour, Batı Avustralya’nın muhteşem deniz yaşamını keşfedebileceğiniz ve kaplumbağalar, vatozlar ve köpekbalıklarıyla yüz yüze gelebileceğiniz Batı Avustralya Akvaryumu’na da ev sahipliği yapıyor.

10. Perth Hayvanat Bahçesi

Perth Hayvanat Bahçesi

Hayvanat bahçesi ilk olarak 1898’de açıldı ve 2011 yılına kadar 164 türden 1258 hayvana ev sahipliği yapıyor. Kangurular, koalalar, valabiler, vombatlar ve Tazmanya canavarları gibi kıtaya özgü hayvanları görebilirsiniz. Şehir merkezinden yaklaşık üç kilometre uzakta olan Perth Zoo, 41 dönümlük geniş bir botanik koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta.

  • Ziyaret Saatleri 09.00–17.00 arasında ve Giriş Ücreti 33 AUD. Online bilet almak için tıklayın.

Perth Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Perth Gezilecek Yerler Haritası

Perth Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Perth Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.