Berlin Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa’nın ekonomik, siyasi, kültür ve sanat merkezi olarak bilinen şehrin birçok turistik noktalarını gezebilir, farklı deneyimler edinebilirsiniz. Birçok Türk ailenin yaşadığı Berlin’de aynı Türkiye’deki gibi bakkal, lokanta, kahvehane, cami ve berber olan mahallelere rastlayabilirsiniz. Dünya Savaşları’nda ağır darbeler alan şehir çabucak ayağa kalmış ve büyük bir gelişme göstermiştir. Sokaklarda dolaşırken bir anda geniş bir parka denk gelebilir ve şehrin ortasında büyük bir ormanın içinde nefes alabilirsiniz.

Berlin Gezilecek Yerler Listesi

1. Brandenburg Kapısı

2. Louvre Müzesi

3. Alman Parlamento Binası

4. Alexanderplatz Meydanı

5. Tiergarten

6. Berlin Zafer Sütunu

7. Berlin Duvarı

8. Charlottenburg Sarayı

9. Kreuzberg

10. Gendarmenmarkt

Berlin Havaalanı Ulaşım Rehberi

Berlin Schönefeld ve Berlin Tegel Havalimanı olmak üzere Berlin’de 2 adet havaalanı bulunmaktadır. Her iki havaalanından da şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım seçeneği mevcut. Havaalanlarından Berlin şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık. Bundan sonrası tamamen sizin tercihine kalmış. Berlin Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm alternatifleri ve Berlin şehir merkezi ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Brandenburg Kapısı

Berlin Gezilecek Yerler

Berlin’in simgesi olarak kabul edilen Brandenburg Kapısı, Prusya Kralı III. Friedrich Wilhelm’in emri ile  1788-1791 yılları arasında inşa edilmiş. Kapı yapılırken mimar Carl Gotthard Langhans, Atina’daki Acropolis‘in görkemli giriş kapısından etkilenmiştir. Brandenburger Tor 26 metre yüksekliğe, 65,5 metre uzunluğa ve 11 metre derinliğe sahiptir.

1793 yılında Johann Gottfried Schadow, kapıya Quadriga isminde tanrıçayı taşıyan at arabası eklenmiştir. Napolyon, 1806‘da aldığı zaferle şehre ulaştığında eseri yerinden söktürerek Paris‘e taşıtmıştır. Ancak 1814’te Fransız kuvvetlerinin aldığı yenilgi sonrasında eser tekrardan Berlin’e getirilerek eski yerine tekrardan yerleştirilmiş. II. Dünya savaşında hava saldırıları ve topçu ateşleriyle tahrip olan kapı restorasyon ile bugün ki görünümünü alır.

Not: Brandenburg Kapısı , Alman Parlamento Binası , Tiergarten Parkı, Berlin Zafer Sütunu bir birini takip eden yapılardır. Bu sıradan yada tersinden gezerek gelmenizi tavsiye ederim. Gezi sonrası otobüs kullaranak Alexanderplatz Meydanı’na gelebilirsiniz.

2. Alman Parlamento Binası

Alman Parlamento Binası

Berlin gezilecek yerler listesi ikinci sırasındaki yer Alman Parlamento Binası’dır. 1882 yılında parlamento binası için düzenlenen yarışmayı kazanan mimar Paul Wallot tarafından tasarlanan binanın yapımı, 10 yılda tamamlanmıştır. Binanın tasarımı Yüksek Rönesans ve klasisizmin özelliklerini göstermektedir.  1999 yılında yenileme çalışmalarının tamamlanması ile modern Alman Parlamentosu’nun toplanma yeri haline gelmiş.

Binanın en önemli yanı 360 derecelik Berlin manzarası sunan cam kubbesidir. Yağmur suyunu arıtabilen, güneş panelleri ile elektrik üretebilen bina, son derece işlevsel olarak tasarlanmıştır. Kubbeye çıkarabilmek için mutlaka web sitesi üzerinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

  • Ziyaret Saatleri 8.00-24.00 (Son Giriş: 21.45) arasında ve Giriş Ücretsiz. Online bilet almak için tıklayın.

3. Berlin Katedrali

Berlin Katedrali

Almanya’daki Protestan Kilisesi’nin merkezi statüsünde olan kilise, beş müzeden oluşan Müze Adasında yer alır. II. Willhelm’in emri ile 1894 yılında eski kilise yıkılarak yeniden yapılmış. II. Dünya Savaşı’nda büyük hasar gören yapı, 1981’de restore edilmiştir. Ancak yenileme çalışmalarının bazıları 2002 yılına kadar devam etmiştir. Hem dış hem de iç cephesi çok zengin bir şekilde inşa edilmiştir.

Prusya ve sonrasında Alman İmparatorluğu hükümdarlığı yapan Hohenzollern hanedanının saray kilisesi olarak bilinir. Kilise I. Frederick ve eşi de dahil olmak üzere Prusya kraliyetine ait lahitler bulunur.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-20.00 arasında ve Giriş Ücreti 7€. Online bilet almak için tıklayın.

4. Alexanderplatz Meydanı

Alexanderplatz Meydanı

Berlin gezilecek yerler listemizde mutlaka siz de yolunuzun kesişeceği bir noktaya geldik. Berlin merkez meydan olarak bilinen Alexanderplatz, toplu taşıma araçlarının kalbi diyebilirim. Meydan bilinen en eski tarihte büyükbaş hayvan pazarı olarak kullanılıyordu. İsmini 1805’de Berlin’i ziyaret eden Rus Çarı I. Alexander’dan almaktadır. 1989’da Doğu Almanya hükümetini protesto etmek için bir milyondan fazla kişi burada toplanmış.

Meydanda Berlin’i 360 derecelik açıyla seyredebilecek Berliner Fernsehturm Kulesi bulunur. Berliner Fernsehturm’a çıkmanın ücreti 12.50 Euro’dur.

5. Tiergarten

Berlin Gezilecek Yerler

Tiergarten Parkı, 210 hektarlık alanı ile Berlin’in en büyük parkı konumundadır. Nasıl ki New York denilince Central Park akla geliyorsa, Berlin’in popüler Parkı Tiergarten’da aynı statü’de diyebilirim. II. Dünya Savaşı sonrasında ciddi bir kömür eksikliği ile karşı karşıya olan Berlin halkı parkın ağaçlarını yakıt olarak kullanmış. Park, Almanya’nın dört bir yanındaki ağaç bağışı sayesinde 1949’da tekrar ağaçlarla dolmuştur.

Yürüyüş, koşu, bisikletliler ya da yaz günleri bankta kitap okumak için harika bir yer.

Berlin Gezilecek Yerler Listesi

6. Berlin Zafer Sütunu

Berlin Gezilecek Yerler

Danimarka-Prusya Savaşı zaferinin anısına 1864’te tasarlanmış, ancak tamamlanmasından önce Avusturya ve Fransa zaferi ile anıt daha da anlam kazanmıştır. Anıt aslında Königsplatz’da bulunuyordu. Ancak II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından yeri değiştirilmiştir.  Berlin’in dünyanın başkenti olduğu fikrini desteklemesi için yapının yüksekliğini 67 metreye çıkartma emri verilmiş. 8.3 metre boyunda ve 35 ton ağırlığındaki Victoria heykelinin eklenmesiyle anıt bugünkü görünümünü kazanmıştır.

Giriş bölümünde bir müze bulunuyor. Ayrıca anıtın en üst noktasına çıkabilir ve Tiergarten parkının muhteşem görüntüsünü izleyebilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 09.30-18.30 arasında ve Giriş Ücreti 3€.

7. Berlin Duvarı

Berlin Gezilecek Yerler

Demir Perde tarafından 1961-1990 yılları arasında Doğu ve Batı Berlin olarak iki bölgeye ayrılmış. Utanç Duvarı olarak anılan Berlin Duvarı’nın günümüzde hala bir kısmını muhafıza ediyor. Berlin Duvarı’nın doğu yakası, dünyanın çeşitleri yerlerinden gelen ressamların yaptığı resimlerle Berlin’in uluslararası özgürlük anıtına dönüşmüş. Sadece Avrupa’nın yakın zamandaki tarihini hatırlatmakla kalmıyor aynı zamanda 1.3 kilometrelik bir açık hava galerisi olan East Side Gallery’i görmenize olanak sağlıyor. 28 Eylül 1990’da açılan galerinin en popüler resmi Dmitri Vrubel’in Kardeşçe Öpücük eseridir.

8. Charlottenburg Sarayı

Berlin Gezilecek Yerler

Saray 17. yüzyıllın sonlarına doğru inşa edildi ve 18. yüzyıl’da genişletildi. 1918’e kadar bölgeye hükmeden Hohenzollern hanedanının Berlin’deki tek mirasıdır. Yazlık saray olarak kullanılan yapı barok mimarisi ile Barok bir sarayda yapılmış ilk banyo özelliği taşır.

Saray dört farklı kısma ayrılmıştır ve dördüne de ziyaret için ayrı ücret ödemek gerekmektedir. Sarayın en önemli bölümlerini, Altın Galeri ve Beyaz Salon diyebilirim.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-17.30 arasında ve Giriş Ücreti 10€.

9. Kreuzberg

Berlin Gezilecek Yerler

Genellikle Türklerin yaşadığı ‘’Küçük İstanbul’’ olarak bilinen Kreuzberg’e uğramadan olmaz. Burada yaşayan gurbetçi Türklerin hayatını ve yaşam şekillerine tanık olabilirsiniz. Göçmenlerin yaşadığı SO 36 ile Almanların yaşadığı SW 61 olmak üzere 2 bölgeden oluşuyor.

Türk Hip Hop aleminde Killa Hakan olarak bilinen Mustafa Çakallar Kreuzberg’de büyümüş ve 36 Boys Çetesi‘nin üyesidir. Türkçe Rap’in Avrupa’da tanınmasında büyük bir katlı sağlamıştır.

Bölge’de Neo Nazi destekçileri ve tekin olmayan kişiler görebilirsiniz. Bu nedenle gece geç saatlerde sokaklarda dolaşırken dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Bölgede ayrıca II. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından kullanılan Sachsenhausen Toplama Kampını ziyaret edebilirsiniz.

10. Gendarmenmarkt

Berlin Gezilecek Yerler

17. yüzyıldan kalma bu meydan, adını II. Friedrich tarafından yok edilen Fransız süvari alayından alır. Meydan çevresinde kurulan yerleşim bölgesine, Fransa’dan kaçan Protestan topluluk yerleştirilmiş. Meydanın ortasında Alman şair Friedrich Schiller’in heykelini görebilirsiniz. II. Dünya Savaşı sırasında zarar gören yapılar tamamen restore edilmiş. Noel zamanında Berlin’e seyahat ederseniz, kesinlikle Gendarmenmarkt’da kurulan Noel pazarlarını ziyaret edin.

Berlin Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Berlin Gezilecek Yerler Haritası

Berlin Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Berlin Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın. Ayrıca Google Map üzerinden Berlin Şehri’nin çevrimdışı haritasını indirin.