İzmir Havaalanı Ulaşım Rehberi

Yerli ve Yabancı turistlerin yılın her dönemi ilgi gösterdiği İzmir, Adnan Menderes Havalimanı ile misafirlerini karşılıyor. Toplu ulaşım sistemlerinin oldukça gelişmiş olduğu kentte, İzmir havaalanından şehir merkezine ulaşım araçları bakımından birçok seçeneğiniz bulunuyor. İzmir havaalanı hakkında genel bilgileri ve bu havaalanı’ndan İzmir şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık.
Bu yazımızda İzmir Adnan Menderes Havalimanı (ADB) için metro, İZBAN, otobüs ve HAVAŞ gibi ulaşım alternatiflerine göz atabilir veya İzmir Havalimanı Araba Kiralama ile havalimanından şehir merkezine ulaşımınızı temin edebilirsiniz.

İzmir Şehir İçi Ulaşım Rehberi

İzmir Metro Haritası

İzmir Metro Haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

İzmir Şehir içi ulaşım bilgileri ve İzmir metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim.

Şehir içi ulaşım’da hiç zorluk yaşamadan kentin dört bir yanına gidebileceğiniz Metro, tramvay, halk otobüsleri, minibüsler, vapurlar ve taksileri ile hizmet vermekte. Gideceğiniz yeri önceden belirleyerek telefonunuza ulaşım haritası indirirseniz aktarma yaparken kafa karışıklığı yaşamazsınız.

Toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için İzmirimkart adı verilen kartlardan bir tane edinerek şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz manyetik kartı toplu taşıma duraklarından ve bilet satış noktalarından temin edebilirsiniz. İzmir’de aktarma hakkı 90 dakika içinde yaptığınız seyahatlerde sadece ilk biniş için ödeme alınır ve sonraki binişler ücretsizdir.

(Boş) İzmirim Kart: 6 TL

Tek Biniş Bilet: 3 TL

Öğrenci Bilet : 1,80 TL

Daha fazla seçenek ve aktarma gibi farklı tarifelere buradan ulaşabilirsiniz.

İzmir Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Adnan Menderes Havalimanı

Gaziemir ilçesi sınırları içerisinde bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı, şehre yaklaşık 14 km uzaklıkta bulunuyor. Türkiye’nin en işlek dördüncü havalimani olan Adnan Menderes havaalanı’ndan İzmir şehir merkezine hiç bir zorluk yaşamadan ulaşabilirsiniz.

Metro

izmir metrosu

Adnan Menderes Havaalanı’ndan İzmir merkeze Metro ile direk olarak ulaşabilirsiniz. Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar terminali önünde bulunan istasyonun’dan başlayan yolculuğumuz yaklaşık 1saat 30 dakika sürüyor. Metro, sabah 6.00 ile gece 00.00 arasında hizmet vermektedir.

İzmir Adnan Menderes Havaalanından Havalimanından Aliağa İstikametine 05:37 itibari ile başlayıp 01:34 itibari ile son bulmaktadır. Alsancak ve Karşıyaka’ya gitmek için Aliağa istikameti yönüne giden trene binerek Hilal ve Halkapınar istasyonlarında aktarma yapabilirsiniz.

Otobüs

Adnan Menderes Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için çift bilet tarifesi uygulayan Eshot otobüsleri hizmet veriyor. 200, 202, 204 numaralı otobüsler 24 saat boyunca sefer düzenliyorlar. Yolculuğumuz trafik durumuna göre 60 dakika sürüyor. Bu otobüslere, şehir içi toplu taşıma kartı olan İzmirimkartla binebileceğiniz gibi şoföre nakit ödeme de yapabilirsiniz. Otobüs yolculuğu ile ancak belirli hatlar üzerinde ulaşım sağlayabileceğinizi belirtmek isteriz. Eğer İzmir’e gelmişken doyasıya gezmek Çeşme, Foça, Seferihisar gibi lokasyonları da keşfetmek isterseniz Rentalia ile araç kiralamak sizler için iyi bir seçenek olacaktır.

Havaş Otobüsleri

izmir havaş

Havalimanına şehir merkezinden Havaş otobüsleriyle gitmek isterseniz Karşıyaka’daki ege park alışveriş merkezi’nin veya Alsancak’taki büyük efes oteli’nin önünden binebilirsiniz. Bu yolculuk için 11 TL ücret ödemeniz bekleniyor. Trafik durumuna göre değişlik gösteren yolcuğumuz Alsancak’tan yaklaşık 30, Karşıyaka-Mavişehirden 70 dakika sürmekte.

Daha fazla ayrıntıyı ve sefer bilgilerine buradan alabilirsiniz.

Taksi

Yorgunluk ve ağır bavul gibi sebeplerden daha çok tercih edilen taksinin İzmir’de açılışı 3,25 TL’den oluyor. Kilometre başına 3,10 TL atan taksimetre, gece de gündüz de aynı tarife üzerinden işliyor. Gazi Bulvarı çevresine 60 dakika süren bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Eğer aceleniz varsa havalimanı çıkışında hemen bir taksiye binebilirsiniz.