İzmir Gezi Rehberi

Eğer yolunuz İzmir ile kesişti ise gezip de görmeye değer birçok yeri olduğunu unutmayın ve büyük bir şehir olması nedeniyle öncelikli olarak görülecek yerleri belirleyin. Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir kendisine has atmosferi ile tanınır. Ege Bölgesinde denize paralel uzanan şehir, İzmir Körfezi çevresinde kurulmuş ve gelişmişinde büyük bir rol oynamıştır. Yaklaşık 4.5 milyon insanın yaşadığı İzmir, Türkiye’nin en önemli şehri arasında yer alır.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir’de Gezilecek Yerler

Sakin yaşantısıyla dikkatleri çeken ve gözde bir şehir olan İzmir, günümüzden yaklaşık 8500 yıl öncesinde bilimsel olarak Neolitik dönem olarak adlandırılan tarih diliminde Bornova’da bulunan Yeşilova’da kurulduğu düşünülmektedir. Şehrin zengin ve büyüleyici mirası, yüzyıllar boyunca Yunanlılar, Ermeniler, Yahudiler, Levantenler ve Türklerin buralarda yaşadığı gerçeğini yansıtmaktadır. Eski İzmir tapınakları, deniz ticaretine elverişli ortam hazırlayan limanı, savunma tesisleri ve yönetsel özellikleriyle bir kent devletiydi.

Osmanlı hakimiyeti ile kent yeniden bir ivme yakalar. 17. yüzyıldan itibaren kent çok ciddi bir şekilde yükseliş dönemini yaşadı. Gelişen ticaretle birlikte kentin farklı bir mozaik yapısı da oluşmaya başladı. Batıdan Doğuya ticaret yapmaya gelen Levantenler, Ortodoks Rumlar, Ermeniler, Yahudiler ve Müslüman Türklerden oluşan topluluklar hoşgörüyle bir kent kültürü oluşturdu. İzmir bu dönemde sokaklarında ve çarşılarında bütün milletlerden insanların oluşturduğu, doğu ile batı kültürünün birleştiği bir köprü görevi üstlendi.

Ancak Yunan işgalinin ardından Kurtuluş Savaşı ve akabinde 1922 yılındaki yangın kenti bir harabeye çevirir. Cumhuriyetin kurulması ile kentin ticaret faaliyetleri daha da gelişti, 1923 yılında 10 fabrika, 1933 yılında ise 129 fabrika İzmir’de kuruldu. 1923 yılında ticari bir atılım olan İktisat Kongresi ilk kez İzmir’de yapıldı. Böylece İzmir’in ticari ve turistik yönü de ön plana çıkmaya başladı. İzmir bugün köklü tarihi Bergama ve Efes gibi UNESCO Dünya Mirası listesine dahil olan eşsiz arkeolojik mirası bulunan ender şehirlerimizden.

İzmir gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekânları “İzmir Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

İzmir Gezi Rehberi

İzmir’de Ulaşım

İzmir Gezi Rehberi

TAV Havalimanları tarafından işletilen Adnan Menderes Havalimanı, Türkiye’nin en yüksek yolcu trafiğine sahip havalimanları arasında gösteriliyor. Sizler için şehrin ana havaalanı’nda bulunan tüm ulaşım seçeneklerini anlatmaya çalıştım. Şehir merkezine ulaşmak için Metro, Belediye Otobüsleri, Havaş Otobüsleri, Taksi gibi ulaşım araçları hizmet vermekte. Şehir içi ulaşımda her yere ulaşabileceğiniz toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz.

İzmir’de Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “İzmir Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

İzmir Gezi Rehberi

İzmir’de Gezilecek Yerler Haritası

İzmir Gezi Rehberi

Her gezi öncesi mutlaka tavsiye ettiğim Google Map uygulamasını bir kez daha hatırlatmak isterim. Bildiğiz şehirlerde dahi hem gezi planlaması hemde şehirde gezerken zamanı en iyi kullanmak adına cihazınıza uygulamayı indirin. İzmir şehrinde görülmesi gereken yerleri sizin için listeledik. Haritada bulunan noktaları, kalacağınız gün ve konuma göre planlamasını yapın.

İzmir’de Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’İzmir Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.