Öğretmenler Ne Zaman Yeşil Pasaport Alır?

Öğretmenler Ne Zaman Yeşil Pasaport Alır? sorusu, özellikle eğitim sektöründe çalışan ve seyahat etmeyi seven öğretmenler için büyük bir öneme sahiptir. Yeşil pasaport, hizmet pasaportu olarak da bilinen ve diplomatik olmayan resmi görevler için kullanılan bir pasaport türüdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğretmenlerin, belirli şartlar altında bu pasaportu alabilmeleri mümkündür.

Görev yaptıkları yerlerden dolayı bazı öğretmenler yeşil pasaport hakkına daha erken sahip olabiliyor. Öğretmenlerin yeşil pasaport hakkı ve nasıl erken yeşil pasaport alınır birlikte inceleyelim.

Öğretmenler Ne zaman yeşil pasaport alır?

Kamu çalışanları kadro dereceleri itibariyle ilk üç dereceye ulaşan Devlet memurlarına tanınan yeşil pasaport alabilme hakkına öğretmenlerde dahildir. Öğretmenler bulundukları derecede en az 3 yıl çalıştıkları takdirde, bir üst dereceye yükseliyor. Bir öğretmen ortalama olarak her bir derece için 3 yıl görev yaptığını hesaplarsak 15 yıl çalışan öğretmenler yeşil pasaport almaya hak kazanıyor.

Öğretmenler Ne Zaman Yeşil Pasaport Alır?

Öğretmenlerin Erken Yeşil Pasaport Hakkı

Ancak bazı öğretmenlerin yeşil pasaport alma hakkı diğer öğretmenlere göre daha erken olabiliyor. Bu durumda öğretmenler umuma mahsus yeşil pasaport almak için diğer meslektaşlarına nazaran daha erken başvuru yapabiliyor.

  • Devlet tarafından belirtilen yerlerde çalışan öğretmenler 2 yıl çalışmakla bir derece yükseliyor. Kalkınmada birinci derece öncelikli olan yerler bu grupta yer almakta.
  • Millî Eğitim Bakanlığı tarafından zorunlu yer değiştirmeye tabi öğretmen kalkınmada birinci derece öncelikli yerlerdeki fiili görev süresinin her iki yılı karşılığında ilave kademe ilerlemesi yapabilmektedir.
  • Meslek öncesinde veya mesleğe başladığı sırada gördükleri bazı eğitim, staj ve kurslardan dolayı öğretmenlerin ilave kademe ilerlemesi olabiliyor.
  • Devlet Memurları Kanununa göre mezun oldukları yüksek eğitim kurumu giriş derece ve kademelerine ilaveler yapılmaktadır. (Mühendislik, Teknik Öğretmen vs.)

Öğretmenlere Yeşil Pasaport

Tüm bu maddelerden doğan haklara sahip öğretmenler yeşil pasaport alma hakkını daha erken elde edebilmektedir. Bunlara ek olarak, alınan ilave her kademe 1 yıl ve her derece ise 3 yıl daha erken yeşil pasaport alma imkanı sağlamaktadır. Bir diğer husus da kazanılmış hak aylık derecesi ile emekli keseneğine esas derecesinin, yeşil pasaporta herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Öğretmenlere Yeşil Pasaport alma hakkına sahipseniz öncelikle online randevu almak için buraya tıklayın.

Eğer yeşil pasaport başvurusu hakkında kafanızda soru işaretleri varsa ”Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar 2023” yazımda yanıt bulabilirsiniz.
Aynı zamanda gezi planı yapıyor ve yeşil pasaport ile nerelere vizesiz gidebileceğinizi merak ediyorsanız ”Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler” yazımda bulabilirsiniz.