Kiev Havaalanı Ulaşım Rehberi

Kiev Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Kiev’de yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Kiev şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için Tren, Troleybüs, otobüs, taksi, araç kiralama ya da özel transfer gibi seçenekler ile ulaşım sağlanıyor.

Kiev Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Kiev Metro Haritası

Kiev Metro Map

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

Kiev Şehir içi ulaşım bilgileri ve Kiev metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. Yolculuk boyunca kullanacağınız ulaşım aracına göre bilet fiyatları farklılık göstermekte. Tüm bilet tarifelerini buradan öğrenebilirsiniz.

Toplu taşıma sisteminde Kyiv Smart Card adı verilen kartlardan bir tane edinerek şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz manyetik kartı toplu taşıma araçlarının her istasyonunun’da bulunan otomatik makinelerinden temin edebilirsiniz. Kyiv Smart Card 50 UAH karşılığında alabilirsiniz.

Kiev Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Kyiv Zhuliany Uluslararası Havaalanı

Kyiv Zhuliany Uluslararası Havaalanı, şehir merkezinin yaklaşık 7 kilometre güneybatısında yer almaktadır. Havalimanında A, B ve D olmak üzere 3 terminal bulunmaktadır.

Trolleybus

Kiev Havaalanı Ulaşım Rehberi

Trolleybus 06:30 ile 22:00 arasında hizmet vermekte. Bu otobüsler ile havalimanı yolcu geliş A ve D terminaline 200 metre, B terminaline ise 50 metre mesafede bulunan duraklardan binebilirsiniz. Kent merkezine 35 dakika yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için 16 UAH ödemeniz gerekmekte. Kiev şehir merkezine ulaşım için 22 numaralı trolleybus binerek, 565 numaralı otobüslere aktarma yapabilirsiniz.

Marshrutka

Şehir merkezine ulaşmanın en basit yolu Marshrutka adındaki minibüsleri kullanmaktır. Sarı renkli bu otobüsler ile Kiev şehir merkezine 25 dakika süren yolculuk sonrası ulaşmanız muhtemel.

Taksi

Kyiv Zhuliany Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden daha konforlu bir seçenek arayanlar için tüm terminal çıkışlarında taksiler bekliyor. Havalimanı’ndan çıktığınız andan itibaren yanınıza yaklaşıp ulaşım teklif edenlerden kesinlikle uzak durun. Şehir merkezine 20 dakika içerisinde ulaşmanız muhtemel. Daha fazla süren yolculuklar için şoför tarafından yolu uzatma gibi davranışlara maruz kaldığınız anlamına gelir.

Boryspil Uluslararası Havaalanı

Kiev Borispol Havalimanı ise Ukrayna’nın en büyük ve en kalabalık havalimanıdır. Kiev Boryspil Havalimanı şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta yer alır. Havalimanı’ndan her hafta en az 101 yurt içi ve 545 uluslararası uçuş gerçekleşiyor.

Tren

Kiev Havaalanı Ulaşım Rehberi

Kiev şehir içi ulaşımı genel olarak tren ile sağlanmaktadır. Şehir merkezine ulaşmak için en uygun seçenek Boryspil Express trenleri. Bu trenler gündüzleri her 30 dakika da bir, geceleri ise 1 saat’de 1 olmak üzere 24 saat hizmet vermekte. Havalimanı’ndan Pasazhyrskyi Tren Garı’na 50 dakika süren yolculuk sonrası ulaşmanız muhtemel. Bu yolculuk için 80 UAH ödemeniz gerekiyor. Tren biletlerini havaalanının 14 numaralı çıkışında bulunan otomatik makinelerden kredi kartı kullanarak alabilirsiniz.

Otobüs

B ve D terminallerinin çıkışında hareket eden otobüsler şehir merkezine ulaşım için farklı bir alternatif. Borispol Havaalanı’ndan Pivdenny Garı’na ulaşım 1 saat civarı sürüyor. Bu yolculuk için 100 UAH ödemeniz gerekiyor. Bu otobüsler 06:00 – 22:00 saatleri arasında 15 dakikada bir, 22:00’den sonra 45 dakikada bir hizmet vermekte.

Uber

Geleneksel taksilere göre hem daha ucuz hemde daha profesyonel bir hizmet veren Uber taksileri konforlu bir ulaşım isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken seçenek diyebilirim. Şehir merkezine yaklaşık 35 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için toplam ödemeniz gereken miktar 250 UAH civarında.

Taksi

Kiev Havaalanı Ulaşım Rehberi

Boryspil Havaalanı’ndan çıktığınızda, D Terminalinin kapısında bekleyen taksileri göreceksiniz. Burada bulunan araçlar havaalanının lisanslı taksileridir. Buna rağmen lisanslı taksilerle bile pazarlık etmeniz gerekebilir. Bu yolculuk için ödemeniz gereken tutar 350 – 400 UAH civarında. Trafik durumuna göre ortalama 35 dakika süren yolculuk sonrası şehir merkezine ulaşabilirsiniz.