Vizesiz Balkan Ülkeleri

Vizesiz Balkan Ülkeleri 2023 yılında yenilenen güncel listesi ve ortak tarihi geçmişin izlerini taşıyan şehirleri ile Türk gezginlerin en çok tercih ettiği rotalar arasında yer alıyor. Sizde sadece pasaport kullanarak seyahat etme özgürlüğünü bu ülkeleri gezerek çıkarabilirsiniz.

Vizesiz Balkan Ülkeleri 2023

Bosna- Hersek90 günVizesiz
Makedonya90 günVizesiz
Sırbistan90 günVizesiz
Arnavutluk90 günVizesiz
Kosova90 günVizesiz

Bosna- Hersek

Geziniz boyunca Osmanlı izlerini her yerde görebileceğiniz şehirleriyle, Batı ve Doğu medeniyetlerinin harmanlanmış topluluğuna tanık olacaksınız. Bosna Hersek seyahatinde gezilecek yerler listenize Saraybosna ve Mostar şehirlerini eklemeyi unutmayın.

  • 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Makedonya

Üsküp, Ohri, Struga gibi şehirlerinin yanı sıra gölleri, manastırları ve tarihi yapılarıyla Makedonya Türk turistlerin gözde destinasyonlarından birisi olmaktadır. Makedonya’yı ziyaret eden yabancı turistler arasında Türkler ilk sırada geliyor.

  • 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Sırbistan

Tuna ve Sava nehirlerinin buluştuğu bir coğrafyada kurulu olan başkent Belgrad, özellikle gece mekanlarıyla dikkat çeken Sırbistan’da turislerin en önemli cazibe noktaları arasında gösteriliyor. Başkent Belgrad’ın yanı sıra Niş, Novi Sad, Türk ve Boşnakların yaşadığı Novi Pazar, Sırbistan seyahatinde uğranabilecek diğer noktalar olarak öne çıkıyor.

  • 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz.

Arnavutluk

Başkent Tiran, Vlore, Durres Arnavutluk seyahatinde keşfedilecek ilk akla gelen rotalar. Balkanların en batıdaki bölümünde yer alan Arnavutluk, Adriyatik boyunca uzanan kıyıları ve muhteşem doğası ile keşfedilmeyi bekliyor.

  • Umuma mahsus pasaport sahiplerinin 90 gün süren seyahatleri için vize almasına gerek yoktur.

Kosova

Osmanlı egemenliği altında yüzyıllar boyunca yaşayan ülkede birçok Türk eseri de bulunmakta. Kosova’nın başkenti Priştine, ülkenin en büyük yerleşim merkezi ekonomik bir gezi planlayanlar için balkanlarda başı çeken ülkeler arasında. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan gezi noktaları ile ziyaret edilmesi gereken önemli ülkeler arasında. Vizesiz Balkan Ülkeleri listemizi Kosova ile noktalıyoruz.

  • 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz.

Balkanlar dışında kalan Vizesiz Gidilebilen Ülkeler Listesi 2023 yılında güncellenen yeni ülkelere buradan ulaşabilirsiniz.