Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Avrupa’yı gezmenin en kolay yanı daha önce vize aldığınız bir ülkeden ikinci defa alınan vizenin kolay olması. Ama artan vize harçlarıyla birlikte vizesiz gezilebilecek ülkelerin ön plana çıktığı bir döneme girdik. Avrupa’da gezebileceğiniz ülkeleri sizin için listeledik.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri 2023

Karadağ90 günVizesiz
Belarus30 günVizesiz
Andorra90 günVizesiz
Ukrayna90 günVizesiz

Karadağ

Karadağ plajları ve eğlenceli gece hayatıyla turistlerin gözde destinasyonlarından birisi olmaktadır. Karadağ, muhteşem doğası, güzel kumsalları, renkli gece hayatı, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bütçe dostu bir seyahat için ideal bir seçenek.

  • Karadağ, 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Belarus

Eski Sovyetler Birliği çatısı altında uzun yıllar kalan ülke Kuzey Avrupa’nın gözde destinasyonlarından birisidir. Özellikle yeşil ormanları, uzun nehirleri ve muhteşem gölleri ile doğa harikası bir ülke. Kuzey’de bulunan ülkeye mayıs ayından sonra seyahat etmek hem gezinizi kolaylaştırır hemde gezinize anlam katacak muhteşem doğasını yakından görmenize olanak sağlayacaktır.

  • Belarus’a vize almadan umuma mahsuz pasaportunuzla 30 güne kadar ülkede bulunabilirsiniz.
  • Ülkeye giriş yaparken yurtdışı seyahat sağlık sigortası zorunlu olduğunu unutmayın.

Andorra

Fransa’ya yakınlığıyla oldukça ilgi toplayan Andorra, Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir. Toplam 468 kilometre karelik bir alana sahip olsa dahi yılda ortalama 12 milyon turist ağırlayan önemli bir ülkedir. Dağlık bir araziye sahip olan ülke tarım, hayvancılık ve sanayi gibi alanlarda kendini geliştiremezse dahi turizme çok önem vermiş ve bu yönde büyük bir ilerleme kat etmiş.

  • Andorra’ya umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süre ile vizesiz seyahat edebilir.

Ukrayna

Avrupa’nın en çok turist çeken ülkeleri arasında yer Ukrayna, başkent Kiev, Odessa, Lviv, Kherson ve Donetsk gibi çok güzel şehirleri gezebileceğiniz harika bir seçenek. Doğu Avrupa’da yer alan ülke, bütçenizi aşmadan tatil yapabileceğimiz en ideal ülkelerden biri olarak başı çekiyor. Vizesiz Avrupa Ülkeleri listemizi harika doğası ile bekleyen Ukrayna ile bitiriyoruz.

  • Türkiye vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Ukrayna’ya vizesiz seyahat edebilirler.
  • Sınırda genellikle otel rezervasyonları ve gidiş-dönüş biletleri soruluyor.