Vizesiz Afrika Ülkeleri

Vizesiz Afrika Ülkeleri 2023 yılında güncellenen listesi, çöl safarileri, yanardağları, vahşi doğası ve yerli kabileler ile macera tutkunlarının vazgeçilmez rotası. Dünyanın en eski kıtalarından biri olan Afrika her dönem insanlar için gizem taşıyan bir cazibe noktası oldu. Afrika’ya vizesiz gidebileceğiniz Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Madagaskar, Senegal, Tunus gibi kıtanın önde gelen ülkeleri bulunmakta.

Vizesiz Afrika Ülkeleri 2023

Botsvana90 günVizesiz
Fas90 günVizesiz
Güney Afrika30 günVizesiz
Libya90 günVizesiz
Madagaskar90 günKapıda vize/ E-vize
Mauritius30 günVizesiz
Mozambik30 günVizesiz
SenegalVizesiz
Svaziland30 günVizesiz
Sudan30 günKapıda vize
Tanzanya90 günKapıda vize/ E-vize
TogoKapıda vize/ E- vize
Tunus90 günVizesiz
Zambiya30 günKapıda vize/ E- vize
KenyaKapıda vize/ E-vize

Fas

Vizesiz Afrika Ülkeleri 2020

Vizesiz Afrika Ülkeleri listemize birçok seçenek arasından Fas ile başlıyoruz. Afrika kıtasının önemli turistlik noktalarından biri olan Fas Atlantik Okyanusu’ndan Cebelitarık Boğazı’na uzanan önemli bir liman ülkesidir. Başkenti Rabat olan Fas’ın gezginler tarafından en çok ziyaret edilen şehirleri Marakeş ve Kazablanka. Vahaları, çölleri ve deniz kıyısı şehirleri egzotik havasıyla farklı bir tatilin kapılarını açıyor.

  • Fas’a 90 gün süreyle vizesiz seyahat hakkınız bulunmakta.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Afrika kıtasının en gelişmiş ülkesi olan Güney Afrika Cumhuriyeti, tam 3 adet başkent ile yönetiliyor. Yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town, yargı başkenti Bloemfontein olarak ayrılmış durumda.

  • Sınır kapısında vize alarak 30 gün seyahat edebilirsiniz.

Libya

Devlet Başkanı Kaddafi’nin öldürülmesinin ardından ülke fiilen parçalanmış durumda ve iç savaş devam ediyor. Bu nedenle seyahat etme fikrini tekrar gözden geçirin seviyesinde yer alıyor. Başkenti Trablus’un yanı sıra Bingazi, Misrate, Fizan gibi büyük şehirleri ziyaret edebilirsiniz.

  • Türkiye vatandaşları vizesiz olarak 90 gün boyunca Libya’da kalabilirler.

Madagaskar

Vizesiz Afrika Ülkeleri 2020

Dünyanın dördüncü büyük adası olarak kabul edilen Madagaskar, mango ağaçları, kakao, vanilya, kahve çiçeklerini görebileceğiniz eşsiz güzellikteki bir ülkedir. Doğal güzellikleriyle meşhur Madagaskar sayısız ulusal park, endemik bitki ve canlı türlerine ev sahipliği yapmakta. Ülkenin sahil kesimlerinde sıtma yaygın olup, bu taraflara seyahat edecek vatandaşlarımız gerekli koruyucu önlemlerin alınması yararlı olacaktır.

  • Madagaskar’a kapıda vize alarak 90 gün için giriş yapabilirsin

Senegal

Ülkede gezilecek yerlerin en başında Goree geliyor. Özellikle zengin kültürü ve deniz ürünleri ile turistlerin ilgisini çeken Senegal farklı kültürleri keşfetmek için ideal bir nokta.

  • Türk vatandaşlara 90 günlük vizesiz geçiş hakkı veriyor.

Tunus

Vizesiz Afrika Ülkeleri 2020

Tunus, Akdeniz sahillerindeki kumsalları, çölleri, köklü tarihi ve mimari yapıları ile gezginlerin gözde destinasyonlarından birisi olmaktadır. Ülkenin aynı isimle anılan başkenti Tunus şehri yönetim ve ticaret merkezi olarak bilinir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 günlük vizesiz geçiş hakkı veriyor.

Kenya

Doğu Afrika’nın en gelişmiş ülkesi olan Kenya, kahvesi ve çayı ile tarımsal üretimde bölgenin en önemli ülkesidir. Safari turları, çöl gezileri, yaban hayatı ve milli parklarıyla doğal yaşamın en iyi gözlemlenebildiği ülkeler arasında gösterilmekte.

  • 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  • Kenya sınır kapılarında parmak izi ve retina taraması yaparak tek girişlik vize veriyor.