Venedik Havaalanı Ulaşım Rehberi

Venedik Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Venedik’te yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Venedik şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Şehirde Marco Polo ve Treviso Uluslararası Havalimanı olmak üzere 2 adet havaalanı vardır. Lagünler üzerine kurulu Venedik, şehir içi taşımacılıkta olduğu gibi havaalanından kent merkezine ulaşımda da ağırlıklı olarak su taşıtları kullanılmakta.

Venedik Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Venedik Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için kara yolu ile ulaşım seçeneği olan otobüsler tarafından sağlanmakta. Fakat sadece kentin belirli bir noktasına kadar ilerleyebiliyorsunuz. Bu nedenle aşağıda listelediğimiz ortak kullanımlı su taksisi ilk tercihiniz olsun.

Venedik Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Venedik Marco Polo Havaalanı

Venedik Ulaşım Rehberi

Marco Polo Havaalanı şehir merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. Venedik Marco Polo Havaalanı İtalya’daki en işlek 4. havalimanı olma özelliğine sahiptir. Türk Hava Yolları‘nın da düzenli olarak direkt sefer düzenlediği ana karadaki Marco Polo Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri daha fazla.

Alilaguna

Venedik Havaalanı Ulaşım Rehberi

Venedik Havaalanı ulaşım rehberi yazımda ilk tercih Alilaguna. Terminal binasına yürüyerek 10 dakika uzaklıktaki iskeleden kalkan araçlar 3 farklı hatta faaliyet gösteriyor.

  • Kırmızı Hat: Tüm yıl boyunca faaliyet gösterirken, kırmızı hat sadece nisan ortasından kasım ayına kadar ulaşım hizmeti vermekte.
  • Mavi Hat: Havaalanından başlayan yolculuk sırayla Murano ve San Marco da dâhil olmak üzere kentin 11 farklı noktasına uğrayıp, yolculuklarını deniz otobüsü iskelesine ulaştırıyor.
  • Turuncu Hat: Havaalanından başlayan yolculuk San Marco‘da son buluyor.

Alilaguna’nın su otobüsleri ile havaalanından şehir merkezine ulaşım bedeli 15 Euro. 24, 48, 72 saat geçerlilik süresine sahip bilet seçeneklerini online olarak satın almak isterseniz buraya tıklayın.

Havaalanı Otobüsü

Venedik Ulaşım Rehberi

Venedik Havaalanı kent merkezi arasındaki yolu ACTV‘nin 5 numaralı hattında sefer yapan otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık 25 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu hizmet için ödemeniz gereken toplam ücret 8 Euro. Gidiş – dönüş biletinin fiyatıysa 15 Euro olarak belirlenmiş.

Venedik havaalanı transfer hizmeti için tercih edebileceğiniz diğer seçenek ise ATVO‘nun Express bus 35 isimli servis otobüsleri. Bu seçenek ile şehir merkezine yaklaşık 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu hizmet için ödemeniz gereken toplam ücret 8 Euro.

Su Taksisi

Venedik Havaalanı Ulaşım Rehberi

Venedik Havaalanı ulaşım rehberi yazımda kent merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek su taksisi. Bu taksiler kente gelen gezginleri kısa sürede ve konforlu bir şekilde havaalanından Piazzale Roma, Tronchetto, S. Marco, Lido ve Rialto gibi noktalara taşıyor. Diğer ulaşım yöntemlerine göre daha pahalı olan bu seçenek için toplam 130 Euro ödemeniz gerekmekte.

Aynı anda 10 kişi kapasitesine sahip su taksilerinde paylaşımlı taşıma hizmetinin ücreti ise 35 Euro olarak belirlenmiş. Bu seçenek için tekne dolmadan asla hareket etmeyeceğini hatırlatmak isterim.

Venedik Treviso Havaalanı

Venice Treviso Havaalanı şehirden 30 km uzaklıkta bulunan bir başka havaalanıdır. Yaklaşık 1 saatte şehir merkezine ulaştıran ACTV Bus hatları bulunur.

ATVO

ATVO tarafından işletilen bu otobüsler günün belirli saatlerinde Venedik kent merkezine seferler düzenlemekte. Her gün 07.45, 08.15, 13.10 ve 21.20’de Piazzale Roma‘ya doğru hareket eden otobüsleri kullanarak kolaylıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

ATVO otobüslerini kullanarak kent merkezine yaklaşık 40 dakika süren yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için belirtilen ücret 12 Euro.