Venedik Gezilecek Yerler Listesi

Venedik, Adriyatik Denizi’nin kıyısında yer alan büyüleyici bir şehirdir. 118 adacıktan oluşan şehirde toplam 170 kanal ve bu kanalları birbirine bağlayan 400 köprü bulunur. Romantizmin kenti olarak da bilinen Venedik gezilecek yerler listesi konusunda, İtalya‘da mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında yer alıyor.

Lagünler üzerine kurulu olması nedeniyle eşine az rastlanır bir şehir olan Venedik, sanat ve estetiğin bütünleştiği müthiş kanallar kenti olarak anılır.Yaz aylarında sıcaklığı genel olarak 25 – 27 derece arasındadır. Kış aylarında ise sıcaklık 3-4 dereceye kadar düşmektedir

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

 1. San Marco Meydanı
 2. San Marco Bazilikası
 3. Dükler Sarayı
 4. Ahlar Köprüsü
 5. Rialto Köprüsü
 6. Santa Maria della Salute Bazilikası
 7. Aziz Mark’ın Çan Kulesi
 8. Fenice Tiyatrosu
 9. Accademia
 10. Büyük Kanal

Venedik Havaalanı Ulaşım Rehberi

Marco Polo ve Treviso olmak üzere Venedik’te 2 adet havaalanı bulunmaktadır. Her iki havaalanından da şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım seçeneği mevcut. Havaalanları’ndan Venedik  şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık.

Venedik Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Venedik şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. San Marco Meydanı

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

Venedik Gezilecek Yerler listesinde ilk olarak ziyaret edeceğimiz nokta San Marco Meydanı. Etrafındaki binalar daha eski olmasına rağmen San Marco Meydanı 16.yüzyılda ilk inşa edildiğinden bu yana şehrin merkezinde olmuştur.

Dükler Sarayı’nın önünde inşa edilen meydan, Napolyon tarafından “Avrupa’nın en güzel açıkhava salonu”  olarak tasvir edilir. Meydanda bulunan en önemli yapılar arasında San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı, Museo Correr ve Aziz Mark’ın Çan Kulesi olmak üzere görülmeye değer yapılarla çevrilmiş durumda.

2. San Marco Bazilikası

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

San Marco Bazilikası, Venedik’in zenginlik ve gücünün bir sembolüdür. Bu nedenledir ki Altın Kilise olarak da bilinir. Kilise 976’da bir ayaklanma sırasında yanmış ve 1063’te yeniden inşa edilmiş. Dünyadaki Bizans mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen Bazilika, doğu ve batı mimari stillerinin bir karışımıdır.

Bazilikanın dış kısmı oldukça süslüdür ve yüzyıllar boyunca eklemeler yapılmıştır. Venedikli denizciler her ne zaman Doğu’dan döndüklerinde, bazilika için bir şeyler getirmeyi ihmal etmediler. San Marco Bazilikası’nda 85.000 metrekareden fazla mozaik bulunmakta.

 • Ziyaret Saatleri 09.30-17.00 arasında.

3. Dükler Sarayı

Venedik Gezilecek Yerler

Dükler Sarayı, Venedik Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olarak 9. yüzyılda inşa edilmiş. Venedik’in en önemli laik binası olan Dükler Sarayı, yaklaşık 700 yıl boyunca, şehrin Napolyon’a düştüğü 1797 yılına kadar Venedik Cumhuriyeti’nin evi ve karargahıydı.

1309-1424 yılları arasında gerçekleştirilen genişletme çalışmalarından sonra, bugün gördüğünüz esas saray inşa edilmiştir. Dükler Sarayı’nın dış cephesi Gotik bir şaheser olarak kabul edilir. Özellikle sarayın iç kısmı, ticaretle zenginleşen Venediklilerin ihtişamlı hayatlarını yansıtmaktadır.

 • Ziyaret Saatleri 08.30-19.00 arasında ve Giriş Ücreti 25 Euro. Online bilet almak için tıklayın.

4. Ahlar Köprüsü

Venedik Gezilecek Yerler

Venedik gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer mekansa Ahlar Köprüsü. Antonio Contino tarafından Köprü 1602 yılında beyaz kalker taşı kullanılarak inşa edilmiş. Köprü  Dükler Sarayı ile Yeni Hapishaneyi birbirine bağlıyor.

Köprünün hikayesine gelecek olursak, eskiden hüküm giyen mahkumlar son kez Venedik’in manzarasına bakar ve ah çekerlermiş. Camdan son kez dışarıya bakan mahkumlar daha sonra hapse veya idam olmaya giderlermiş. Bu yüzden de Lord Byron bu köprüye Ahlar Köprüsü demiştir.

5. Rialto Köprüsü

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

Büyük Kanal’ın iki yakasını birbirine bağlayan Rialto Köprüsü, 16. yüzyılda inşası için düzenlenen yarışmayı kazanmayı başaran Antonio de Ponte’nin imzasını taşıyor. San Polo ile San Marco’yu birbirine bağlayan köprünün inşa süreci aslında 1181’e kadar uzanıyor. Ancak aynı noktada inşa edilen ilk yapı yangın nedeniyle uzun süre kullanılamamış.

Rialto köprüsü şehrin en önemli sembollerinden biri olduğu için turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Rialto Köprüsü Büyük Kanal’ı yürüyerek geçen tek yer olduğu için, özellikle 7.5 metrelik bir kemer ağır kullanıma dayanacak şekilde inşa edilmiş. Ayrıca teknelerin altından geçmesine izin verecek 12.000 ahşap kazık kullanılarak ustalıkla tasarlanmış.

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

6. Santa Maria della Salute Bazilikası

Venedik Gezisi

Santa Maria della Salute Bazilikası, kubbesi şehrin her yerinden görülebilen Venedik’in en önemli dini yapılarından biridir. 1631 yılında veba salgınının son bulmasıyla inşa edilmiştir. Santa Maria della Salute’nin yapımı 56 yıl sürdü ve 1687’de tamamlandı.

Bazilika’nın iç kısmı sekizgen olup binanın her iki yanında küçük şapeller bulunur. Bazilikanın içi, inanılmaz derecede yüksek kubbeyi çevreleyen soluk renkli cam diskler ile filtrelenmiştir. Kilisenin dekorasyonu oldukça sade olmasına rağmen, etkileyici resimlere ev sahipliği yapmakta.

 • Ziyaret Saatleri 09.30-17.30 arasında.

7. Aziz Mark’ın Çan Kulesi

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

Aziz Mark’ın Çan Kulesi yaklaşık 99 metre yüksekliğinde, ilk olarak 12. yüzyılda muhtemelen bir gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş. 16. yüzyılın başlarında bir çan kulesi eklenmiş. 14 Temmuz 1902, Venedik şehri için üzücü bir tarih. O gün, dünyanın en eski çan kulelerinden biri olan Aziz Mark’ın Çan kulesi yıkıldı.

Yerel yönetim kuleyi yeniden inşa etmeye karar verdi ve on yıl süren inşaatın ardından 1912’de yeniden açıldı. Bazı yapısal takviyeler hariç, kulenin yıkılmasından önce olduğu gibi tam bir kopyasının oluşturulmasına özen gösterildi.

 • Ziyaret Saatleri 09.00-19.00 arasında ve Seyir Terası 8 Euro.

8. Fenice Tiyatrosu

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

Fenice Tiyatrosu, yangın felaketleri ile dolu bir geçmişe sahip. 1789’da Venedik Soylu Derneği Venedik’te yeni bir opera binası yapımı için bir yarışma düzenlemişler. Küllerden yükselen efsanevi anka kuşuna atıfta ‘La Fenice’ olarak adlandırılacaktı. İtalyan mimar Giannantonio Selva, neoklasik tarzda bir bina önerisi ile ihaleyi kazandı. Büyük zaferler ve talihsiz felaketler, ilerleyen yıllarda Teatro la Fenice’nin tarihine damgasını vurdu.

Venedik geziniz sırasında bir operaya veya konsere katılabilir ya da tiyatro binasını ziyaret edebilirsiniz. Ancak hiçbir ziyaret gerçek bir performansın yerini tutmayacaktır. Bu nedenle aşağıda verdiğim etkinlik takviminde uygun bir performansa denk geliyorsanız mutlaka görmeyi ihmal etmeyin.

 • Ziyaret Saatleri 09.30-18.00 arasında ve Giriş Ücreti 13 Euro. Online bilet için tıklayın.
 • Etkinlik takvimini kontrol etmek için tıklayın.

9. Accademia

Venedik Gezilecek Yerler

İtalya’nın ender müzelerinden biri olan Güzel Sanatlar Akademisi, 1750 yılında kurulmuş dünyanın en önemli sanat galerilerinden biridir. Koleksiyon, kuruluşundan bu yana özel bağışlar sayesinde 800’den fazla resimden oluşan büyük bir koleksiyona ev sahipliği yapmakta.

Görülecek çok fazla eser bulunduğu için güzel bir planlama yapmakta fayda var. Zemin katta büyük sergiler, heykel ve 1600’den 1880’e kadar daha az gösterişli bir resim koleksiyonu bulunmaktadır.

 • Ziyaret Saatleri 08.15-19.15 arasında ve Giriş Ücreti 12 Euro.
 • Online bilet almak için tıklayın.

10. Büyük Kanal

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

Venedik Gezilecek Yerler Listesi, Büyük Kanal turu yapmadan düşünülemez. Venedik’in en büyük kanalı Canal Grande, 3800 metre uzunluğunda ve yaklaşık 5 metre derinliğe sahiptir. Kanalın büyük bir kısmı 18. yüzyıla gelindiğinde tamamlanmıştı.  Tarih boyunca kanal kenarında yapılan evler denizde iş yapan tüccarlara aitti. Genellikle uzun kemerler ve süslü dekorların kullanıldığı yapılar Bizans tarzında dekora edilmiştir.

Kanalda gondol, deniz otobüsü, özel bot, su taksisi gibi ulaşım araçları ile seyahat edilebiliyor. Kanalı 1 saat süren rehberli tekne turu ile deneyimlemek isterseniz aşağıda bulunan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Venedik Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Venedik Gezilecek Yerler Haritası

Venedik Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Venedik Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.

 • Booking Kupon Kodu
Popüler Şehirler