Venedik Gezi Rehberi

Rönesans Döneminde, birçok sanatsal harekete ev sahipliği yapan Venedik, daracık sokakları, gösterişli sarayları, kiliseleri, kanalları ve köprüleri ile rüya gibi bir şehirdir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan şehir, sular altında kalma ve bu sebeple eşsiz sanat eserlerini kaybetme riski altındadır. Eğer Venedik’e 15 Eylül-15 Nisan arasındaki seyahat etmeyi planlıyorsanız, aqua alta’yı yani su taşkınını göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Orta Çağ sonrasında Avrupa’nın en önemli ticaret başkentlerinden biri olan ve döneminin en büyük ticari filosunu kurmuş olan şehir, Arap ve Türkler ile büyük ticaret başarıları sağlamışlardır. Orta Çağ sonrasında 300 bin olan nüfus şuanda 70 bin civarındadır.

Venedik’te Gezilecek Yerler

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

Venedik Cumhuriyeti özellikle Orta Çağ’da ve Yeni Çağ’da ticari başarıları sayesinde dönemin önemli güçleri arasında gösterilmekteydi. Akdeniz ticaretinin hakim devletlerinden birisi olarak hem devlet hem de halk zenginleşmiştir.

Akdeniz havzasını mesken tutan korsanların saf dışı edilmesiyle Batı Avrupa ile Bizans arasındaki ticaretin kontrolünü eline geçiren Venedik, Ege’deki birçok adayı ve Kıbrıs’ı kontrolü altına almış.

1271 yılında ünlü kaşif Marco Polo, Çin’e kadar gitmiştir. Venedik, denizcisi ve ünlü gemileri ile 13. yüzyılda Avrupa’nın en zengin kenti haline gelmiş. Konstantinopolis’in yağmalanmasını ve Latin Krallığı’nın kurulmasını takip eden 50 yıllık süreçte kente birçok eser getirilirken Bizans’ın Avrupa’da kalan bölgelerinde kontrol Venedik’e geçmiş.

Venedik’in gerileme dönemi aynı zamanda Osmanlı’nın yükselme dönemine denk gelir. İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet Venedik’e savaş ilan etmiş. Uzun yıllar süren savaşın ardından Akdeniz’deki üstünlüğünü kaybetmiştir.

Venedik, 1797 yılında Napolyon Bonapart’ın hakimiyetine geçmiş ve bağımsızlığını kaybetmiş. Fransa bu işgalin sonunda Campo Formio Antlaşması ile ilhak ettiği Venedik şehrinde bulunan tüm eserleri Fransa’ya kaçırdı. Sonraki yıllarda imzalanan antlaşma çerçevesinde Venedik’in kontrolünü Avusturya’ya bırakmış.

Venedik gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekânları “Venedik Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Venedik Gezi Rehberi

Venedik’te Ulaşım

Venedik Ulaşım Rehberi

Venedik, anakaraya 4 kilometrelik Ponte della Liberta kara ve demiryolu köprüsü ile bağlıdır. Kentin coğrafi yapısından dolayı toplu ulaşım ağının tamamına yakını su araçlarından oluşuyor. Havaalanı transfer ihtiyacınızı aktarmasız gerçekleştirmek isterseniz, kent merkezinde yoğun bir şekilde yolcu taşıyan su taksilerini tercih edebilirsiniz.

Türkiye’den Venedik şehrine ulaşım çeşitli havayolları tarafından sağlanmakta. Venedik’e ulaşmak için ortalama 2 saat 30 dakika uçak yolculuğu yapmak gerekir. Türk Hava Yolları, Pegasus, Alitalia bu rota için en ideal seçenekleri sunuyorlar.

Şehir merkezinden 12 km uzaklıkta bulunan Marco Polo Havaalanından taksi ya da otobüslerle şehir içine kolayca geçebilirsiniz.

Venedik’de gondol turları olmazsa olmazlardandır. Gondol turlarının fiyatı aşağı yukarı her yerde aynıdır ancak yine de birkaç yere fiyat sormakta fayda var.

Venedik’te Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Venedik Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Venedik Gezi Rehberi

Venedik’te Gezilecek Yerler Haritası

Venedik Gezilecek Yerler Haritası

Venedik Gezilecek Yerler Listesi oluşturmakla kalmadık ayrıca Venedik Gezilecek Yerler Haritası ve Venedik kanal haritasını da hazırladık. Böylece listede bulunan gezi rotalarını kendi haritanıza aktarmak için ayrıca zahmet etmenize gerek yok. Yukarıda belirlemiş olduğumuz Venedik cazibe noktaları’nın büyük çoğunluğu San Marco Meydanı çevresinde bulunmakta.

Venedik’te Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Venedik Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.