Ulusal Opera Binası

Kiev Ulusal Opera Binası

1901 yılında açılan yapı Barok tarzının güzel örneklerinden. 1650 kişilik kapasiteye sahip Ukrayna Ulusal Opera binası, aynı zamanda Güzel Sanatlar Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Binanın ünü ise büyük ölçüde Çarlık Rusyası dönemine dayanır. Opera, Çarlık Rusyası başbakanlarından Pyotr Arkadyeviç Stolipin’in vurulduğu yer olarak hoş anılmayan bir üne de sahip.

Almanya’nın Dresden şehrinde tanınmış Rus aristokrat bir ailenin çocuğu olarak doğan Stolypin, Rusya’nın üçüncü Başbakanı ve 20’li yaşlarının başından itibaren hükümet işlerinde görev almaya başlamış biriydi. Reform politikaları ile tanınan Stolipin aileri ve teröristleri yargılamakla yetkili özel mahkemelerden oluşan yaygın bir ağ kurarak binlerce sanığı ‘’Stolipin kravatı’’ olarak adlandırılan darağaçlarına gönderdiği bilinir.

1905 Devrimi’nden sonra köylülerin toplumsal ve ekonomik durumunu güçlendirerek otokrasinin temellerini sağlamlaştırmak amacıyla gerçekleştirdiği kapsamlı tarım reformlarıyla da tanınır.

Radikal yöntemleri ile kısa sürede tepkilerle karşılaşan Stolipin, 18 Eylül 1911’de Kiev’deki Ukrayna Opera Binası’nda uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanmış, olaydan dört gün sonra hayatını kaybetmiştir. Stolipin vurulduktan sonra ”Çar için ölmekten mutluyum” dediği yer, Kiev Opera Binası işte böyle tarihi bir olaya şahitlik etmiştir.

Kiev in adından her fırsatta söz ettiren muhteşem Ukrayna Ulusal Opera Evi, Ukrayna-Rus balesi ağırlıklı olmak üzere yıl içerisinde bir çok performansa sahne oluyor. Ukrayna Ulusal Senfoni Orkestrası Kiev Slarmonisi bu sanat eseri mimariyi günümüze kadar korumuştur ve ses akustiği muhteşemdir.