Tokyo Havaalanı Ulaşım Rehberi

Tokyo Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Tokyo’da yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Tokyo şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Şehirde Narita ve Haneda Uluslararası Havalimanı olmak üzere 2 adet havaalanı vardır. Havaalanlarından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut.

Tokyo Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Tokyo Metro Haritası

Tokyo Metro Haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

Tokyo Şehir içi ulaşım bilgileri ve Tokyo metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. Yukarıdaki haritada gördüğünüz üzere metronun daha rahat kullanımı için hatlar farklı renklerde belirtilmiştir.

Toplu taşıma sisteminde ica adı verilen kartlardan bir tane edinerek şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz manyetik kartı toplu taşıma araçlarının her istasyonunun’da bulunan otomatik makinelerinden temin edebilirsiniz.

Sınırsız Metro Kartı: 800 Yen ücret karşılığında 24 saat. Tokyo Metro Bilet Ücretleri

Sınırsız Metro Kartı: 1200 Yen ücret karşılığında 48 saat.

Sınırsız Metro Kartı: 1500 Yen ücret karşılığında 72 saat.

Tokyo Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Narita Uluslararası Havalimanı

Narita Uluslararası Havalimanı Japonya’nın Narita şehrinin güneydoğusunda yer alan, Haneda ile Tokyo kentine hizmet eden iki büyük havalimanından biridir. Narita Uluslararası Havalimanı, Tokyo şehir merkezine yaklaşık 66 km uzaklıktadır. Narita, ülkenin uluslararası yolcu trafiğinin yaklaşık yarısına ev sahipliği yapıyor.

Keisei Treni

Tokyo Havaalanı Ulaşım Rehberi

Tokyo şehir içi ulaşımı genel olarak metro ile sağlanmaktadır. Tokyo metro hattı dünyanın en gelişmiş altyapısı arasında gösterilmekte. Şehir merkezine ulaşmak için en uygun seçenek Keisei treni. Keisei Train ile Tokyo merkeze direk ulaşım mümkün değil. Terminal 2 istasyonu’ndan başlayan yolculuğumuz Keisei-Sakura istasyonunda son buluyor. Buradan Skyliner hattına aktarma yaparak 50 dakika yolculuk yapıyoruz. Nippori istasyonunda ayrıldığımızda son olarak turkuaz renkli hatta geçiyoruz ve Tokyo istasyonunda yolcuğumuz sona eriyor.

Tokyo şehir merkezine ulaşmak için toplam yolculuk yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor. Bu yolculuk için toplamda 1600 Yen ödemeniz gerekmekte.

Otobüs

Otobüs seferleri trafiğin çok yoğun olması sebebiyle çok sık kullanılmaz. Şehrin biraz dışında bir yerlerde konaklama ayarladıysanız bu kez otobüsler avantaj olabilir. Eğer metro hatları arasında aktarma ile uğraşmak istemezseniz, etrafınızı izleyerek şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Toplam yolcuğumuz 1 saat 20 dakika sürüyor. Bu yolculuk için 1000 Yen ödemeniz gerekmekte.

Taksi

Tokyo Havaalanı Ulaşım Rehberi

Havalimanından Tokyo şehir merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek taksiler. Trafik durumuna göre ortalama 60 dakika süren yolculuk için 25.000 Yen ödemeniz gerekiyor. Dünyanın önemli finansal metropolleri arasındaki kentte taksi fiyatları çok pahalı. Şehir içinde gezerken de çok acil bir durum olmadıkça taksi kullanmanız önerilmez.

Tokyo Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Tokyo Uluslararası Havalimanı

Tokyo Uluslararası Havalimanı, Tokyo şehir merkezine yaklaşık 17 km uzaklıktadır. Haneda Havaalanı daha çok iç hat uçuşlarında kullanılmakta.

Keikyu Airport Line

Tokyo Havaalanı Ulaşım Rehberi

Tokyo Uluslararası Havalimanı’ndan Tokyo şehir merkezine Keikyu Airport Line ile direk olarak ulaşabilirsiniz. Keikyu metro hattını kullanarak kent merkezine yaklaşık 40 dakika süren yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için belirtilen ücret 460 Yen.

Didi

Geleneksel taksilere göre hem daha ucuz hemde daha profesyonel bir hizmet veren uygulama taksileri konforlu bir ulaşım isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken seçenek diyebilirim. Şehir merkezine yaklaşık 20 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için toplam ödemeniz gereken miktar 5500 yen civarında.