Tokyo Gezilecek Yerler Listesi

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Tokyo, nüfus yoğunluğu bakımından ilk sırada bulunuyor. Japonya’dan metroya binmeye çalışan insan kalabalığının çekildiği videoları görmüşsünüzdür. Modern tasarımı, ileri teknolojiye olan bağlılığı ve kalabalık caddeleri ile dikkat çeken Tokyo, şehir düzenin, temizliği, kibar ve saygılı insanları ile muhteşem bir şehirdir. Japonya turizminin en önemli şehri olarak gösterilen Tokyo, yılda 12.12 milyon turisti ağırlayarak dünyanın en çok turist çeken şehri arasında yer alıyor. Zaman kaybetmeden Tokyo Gezilecek Yerler listesi ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Tokyo Gezilecek Yerler Listesi

1. Sensō-ji Tapınağı

2. Meiji Tapınağı

3. Tokyo Skytree

4. Ueno Parkı

5. Tokyo İmparatorluk Sarayı

6. Tokyo Kulesi

7. Tokyo Ulusal Müzesi

8. Tsukiji Balık Pazarı

9. Shinjuku Gyoen

10. Tokyo Disneyland

Tokyo Havaalanı Ulaşım Rehberi

Narita ve Haneda Uluslararası Havalimanı olmak üzere Tokyo’da 2 adet havaalanı bulunmaktadır. Her iki Havalimanı’ndan da şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı bulunuyor. Havaalanlarından Tokyo şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık.

Tokyo Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Tokyo şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Sensō-ji Tapınağı

Tokyo Gezilecek Yerler Listesi

En ünlü tapınakların başında gelen Sensoji Tapınağı, 645 yılında tamamlandığı düşünülüyor. O dönemde yaşayan iki kardeş tarafından yapıldığı efsanelerde şöyle anlatılır; Sumida Nehri’nde balık tutarken merhamet tanrıçası Kannon’un heykelini yakalayıp nehre atarlar. Fakat heykel her defasında bir şekilde nehirden çıkarak yanlarına geliyordu. Bunun üzerine kardeşler, Kannon Bosatsu adına Sensoji Tapınağı’nı inşa etti. Geniş bir arazide yer alan Sensoji Tapınağı’nın hemen solunda, 1649’da inşa edilen Asakusa Tapınağı bulunuyor.

Renkli mimarisi ve tarihi önemi nedeniyle Tokyo Gezilecek Yerler Listesi sıralarında yer alan tapınak, yıl boyunca çeşitli etkinliklere sahne oluyor. Yılda 30 milyonu aşkın ziyaretçiyle dünyanın en çok ziyaret edilen ruhani yapıların başında gelmekte.

  • Ziyaret Saatleri 06.00-17.00 arasında.

2. Meiji Tapınağı

Tokyo Gezilecek Yerler Listesi

İmparator Meiji, 19. yüzyılda Japon halkının büyük bir modernleşme sürecine girmesine önderlik etmiştir. İmparator Meiji ve İmparatoriçe Shoken’e ithafen 1926 yılında inşa edilen Meiji Tapınağı, Yoyogi Parkı sınırları içerisinde kalıyor. 700 dönümlük ormanlık alan ile çevrili tapınağa giriş ücretsizdir. II. Dünya Savaşı sırasındaki bombardımanlar sonucu ağır hasar alan tapınak aslına uygun olarak kısa bir süre sonra yeniden inşa edilmiştir.

Eğer Tokyo’ya ilk defa geldiyseniz, ilk tapınak ziyaretiniz için Meiji harika bir seçim diyebilirim. Tapınak alanının kuzey kısmında Meiji Jingu Hatıra Evi bulunmakta. Burada imparatorun ve ailesine ait bir çok kişisel eşyalarını sergiliyor.

  • Ziyaret Saatleri 05.00-18.00 arasında.

3. Tokyo Skytree

Tokyo Skytree

Dünya’nın en uzun radyo-tv yayın kulesi olan Tokyo Skytree, 2008 yılında inşa edilmeye başlanmış. 634 metre uzunluğundaki televizyon kulesi, 2012 yılında tamamlanmasının ardından Dubai Burj Khalifa’dan sonra Dünya’nın ikinci en yüksek yapısı unvanına sahiptir.

Kulenin iki farklı noktasında gözlem terasları bulunuyor. Bu teraslardan 350 metre yüksekteki Tembo Deck, 450 metre olan ise Tempo Gallery isimli cam ve çelik kullanılarak inşa edilmiş. Kulenin toplam yüksekliği ise 634 metre ve toplam maliyeti 440 milyon doları bulmuş.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-22.00 arasında ve Giriş Ücreti 3100 Yen. Online bilet almak için tıklayın.

4. Ueno Parkı

Tokyo Gezilecek Yerler Listesi

Özellikle baharın gelişi ile park içinde bulunan kiraz ağaçlarının çiçeklenmesi rüyalar aleminde bir yer gibi hissetmenizi sağlıyor. Toplamda 8.800 ağacı içinde barındıran Ueno Parkında geniş bir gölet ile çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Parkta bulunan Shinobazu isimli göleti dolaşmak isteyenler saatlik bot kiralayabilirler.

Ueno Parkı içinde Tokyo Ulusal Müzesi, Ulusal Batı Sanatları Müzesi, Ulusal Bilim Müzesi ve Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi başta olmak üzere birçok önemli müze yer alıyor. Güney girişinde derebeylik döneminin sonunu getiren olaylardan biri olan Ueno Savaşı’nda görev almış General Saigo Takamori’nin heykelini görebilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 05.00-23.00 arasında.

5. Tokyo İmparatorluk Sarayı

Tokyo Gezilecek Yerler Listesi

19. yüzyılda, İmparator Meiji kraliyet hanesini Kyoto’dan Tokya’ya taşımasıyla kraliyet ailesinin mülkü olmuştur. 12. yüzyılda güçlü samuray klanı olan Edo Kalesi, bugün İmparatorluk Sarayı ile aynı alanda yer alıyor. Hendekler ve taş duvarlarla çevrili Saray, geniş bahçeleri ile nefes kesici bir güzelliğe sahip.

İkinci Dünya Savaşı’nda ağır hasar gören saray kısa sürede onarılmış ve tüm ihtişamını koruyor. II. Dünya Savaşı’nda kullanılan tek kişilik bir denizaltı, müzenin ilgi çekici parçalarından. Sarayın iç kısmına sadece, 2 Ocak’ta ve imparatorun doğum günü olan 23 Aralık‘ta girilebilmektedir.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-14.30 arasında ve Giriş ücretsiz ancak pazar ve pazartesi kapalı.

Tokyo Gezilecek Yerler Listesi

6. Tokyo Kulesi

Tokyo Gezilecek Yerler Listesi

Tasarımında Eyfel’den örnek alındığı Tokyo Kulesi 1958 yılında hizmete açılmış. II. Dünya Savaşı’ndan sonra ekonomik olarak yükselişini simgeleyen kule, 333 metrelik yüksekliği ile dünyanın en uzun kuleleri arasında yer alıyor. Asıl plan o zamanın en yüksek binası olan Empire State binasından bile büyük bir kule inşa etmek olduğu söyleniyor. Lakin ekonomik durum ancak Kanto bölgesinin yayın akışını sağlayacak büyüklükte bir kule yapmaya imkan vermiş.

Kulenin iki farklı noktasında gözlem terasları bulunuyor. İlk teras, gezginlere yerden 150 metre yükseklikte manzara izleme olanağı sunuyor. 250 metre yükseklikteki üst teras ise kenti daha geniş bir açıyla gözlemlemek isteyen gezginler tarafından tercih ediliyor.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-23.00 arasında ve Giriş Ücreti 900 Yen. Online bilet almak için tıklayın.

7. Tokyo Ulusal Müzesi

Tokyo Gezilecek Yerler Listesi

Japonya’nın ilk ulusal müzesi olan Tokyo Ulusal Müzesi 1872 yılında kurulmuştur. Ueno Park bünyesinde faaliyet gösteren kültürel tesislerden biri olan Tokyo Ulusal Müzesi, 10 bin parçalık koleksiyonu ile nefes kesiyor. Bu muhteşem koleksiyona ait eserler, 6 farklı binada ziyaretçilerin beğenisine sunulmuş. Toyokan bölümünde Asya ve Mısır sanat çalışmaları, Heiseikan‘da Antik Japon Kültürü’ne ait bilgiler, Hyokeikan‘da geçici sergilere ve Honkan‘da antik zamanlardan günümüze gelmiş bir çok eser sergilenmekte. Japon kültürünün geleneksel kıyafetleri, uzun kılıçları ve çeşitli koleksiyonları ile Tokyo Gezilecek Yerler Listesi içinde yerini alıyor.

  • Ziyaret Saatleri 09.30-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 6$. Online bilet almak için tıklayın.

8. Tsukiji Balık Pazarı

Tsukiji Balık Pazarı

Dünyanın en büyük deniz ürünleri ve balık pazarı olarak bilinen Tsukiji, 1935 yılından itibaren aynı yerde hizmet vermekte. Tsukiji’deki restoranlar Tokyo’nun en iyi deniz ürünlerini hazırlamaları ile meşhurdur.

Eğer sabahın erken saatleri uyanırsanız, 4.30’da kayıt yaptırabilir ve böylece saat 5’te gerçekleşen canlı tuna balığı açık artırmasına katılabilirsiniz. Günde sadece 140 kişinin açık artırmayı seyretmesine izin veriliyor. Satıcılarla pazarlık yapmayı denemeyin, çünkü bu kaba bir davranış olarak görülüyor.

9. Shinjuku Gyoen

Tokyo Gezilecek Yerler Listesi

Gökdelenlerin altında bulunan Shinjuku Gyoen parkı, Edo döneminde kraliyet ailesinin yaşam alanıymış. Toplamda 58.7 hektar gibi büyük bir alana yayılmış. Dünyanın her yerinden gelen 20.000’den fazla ağaca ev sahipliği yapıyor.

Özellikle bahar aylarında kiraz ağaçlarının çiçeklenmesi ile bambaşka bir güzelliğe bürünen park doğa aşıkları için eşsiz bir yerdir. Gezintiye çıkmak, piknik yapmak veya kitap okumak istiyorsanız şehrin favori parkını ziyaret edin.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-16.30 arasında.

10. Tokyo Disneyland

Tokyo Disneyland

Tokyo’da 1983 yılında kapılarını ziyaretçilere açan Tokyo Disneyland, Amerika dışında açılan ilk Disney tema parkıdır. Park genel olarak Disneyland ve DisneySea olarak iki ana bölümden meydana gelmekte.

Disneyland : World Bazaar, Adventureland, Westernland, Critter Country, Fantasyland, Toontown, Tomorrowland isimli 7 bölümden oluşuyor.

DisneySea: ise Mediteranean Harbour, American Waterfront, Port Discovery, Arabian Coast, Lost River Delta, Mermaid Lagoon, Mystrerious Island gibi 7 bölümden oluşmakta.

Bileti isterseniz girişte de bulunan gişelerden isterseniz online olarak alabilirsiniz. Eğer kesin olarak Tokyo Disneyland’a gitmeye karar verdiyseniz online bilet almanız önerilir. Zira uzun bilet kuyruklarında bekleyerek zaman kaybı yaşamazsınız.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-22.00 arasında ve Giriş Ücreti 7500 Japon Yeni. Online bilet almak için tıklayın.

Tokyo Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Tokyo Gezilecek Yerler Haritası

Tüm seyahat planlamalarında olduğu gibi Tokyo seyahatinizde de Google Maps uygulamasını cihazınıza indirin. Google Map üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Tokyo Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.