Tokyo Gezi Rehberi

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Tokyo, özellikle bahar aylarında kiraz ağaçlarının çiçek açmasıyla turistler tarafından yoğun ilgi görmekte. Uluslararası bir finans merkezi olan Tokyo’da dünyanın en büyük bankaları ve sigorta şirketlerinin merkezleri bulunuyor. Yaklaşık 38.5 milyonu aşkın insanın yaşadığı dünyanın en kalabalık şehridir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan, pasaportunuzu yanınıza alarak gidebileceğiniz ender yerlerden. Tokyo gezisinin en pahalı kısmı ulaşım giderleri, bu yüzden Rusya aktarmalı uçuşları tercih etmenizi tavsiye ederim.

Tokyo’da Gezilecek Yerler

Tokyo’da Gezilecek Yerler

Kentin ilk sakinlerinin Doğu Asya ve Güney Pasifik adalarından gelen göçmenler olduğu sanılmaktadır. Yüzyıllar boyunca bölgede kurulan küçük köylerde balıkçılık ve tarımla hayatlarını sürdüren bölge insanı, kendi halinde hayatlarını sürdürüyorlardı. İmparatorluk geleneğini tarihinin ilk dönemlerinden itibaren sürdüren Japonya’da, ilk imparator olan Jimmo Tenno’nun M.Ö 660 yılında tahta geçerek feodal bir yapı oluşturdu.

1868’de İmparator Meiji şogun yönetimine son vermiş, kentin ismini Tokyo olarak değiştirmiştir. Ülkeyi yeniden dış dünyaya açan ve Japonya’nın modern bir devlet olmasının sağlayan Meiji dönemi başladı. Bu dönemde ülkede huzur, referah, adalet ve eğitim alanında büyük reformlara imza atıldı.

II. Dünya Savaşı sırasında Japon hükümeti büyük bir alanı işgal politikasıyla savaşa dahil oldu. 1941’de Amerika ve İngiltere’ye savaş açıldı ve böylece Pasifik Savaşı başladı. II. Dünya Savaşı’nda ABD tarafından atılan atom bombası, ülkeyi yerle bir etmiştir. Postdam Deklarasyonu’nu kabul eden Japonya müttefik devletlere teslim olarak yenilgiyi kabul etmiştir.

Ülke General Mac Arthur’un yönetimi altında demokratik usullerle seçilen hükümet tarafından yönetilmeye başlandı. Bu dönemde Japonya bölgesel bir devlet olmaktan çıkarak sanayi devrimi gerçekleşti.

Tokyo gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Tokyo Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Tokyo Gezi Rehberi

Tokyo’da Ulaşım

Tokyo Gezi Rehberi

Tokyo’da yaşayan insanların sayısı ve şehrin büyüklüğü göz önünde bulundurursak ulaşım konusunda zorlanacağınızı düşünebilirsiniz. Ama şehirde, ulaşım olanakları son derece gelişmiş olduğu için bir yerden bir yere gitmekte çok fazla zorlanmıyorsunuz. Metro hatları inanılmaz gelişmiş ve hızlı, hemen hemen her noktaya metro ile ulaşmanız mümkün.  Narita Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için tren kullanacaksanız, pasaportunuzu göstermeniz şartı ile %50 indirim olanağı sunuluyor.

Çoğu yerde latin alfabesi olmaması ilk başlarda işi zorlaştırıyor. Ama Google Map üzerinden gideceğiniz iki noktayı seçerseniz, size hangi hat üzerinden, yolculuk süresi ve ücrete kadar her şeyi gösteriyor.

Tokyo’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Tokyo Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Tokyo Gezi Rehberi

Tokyo’da Gezilecek Yerler Haritası

Tokyo Gezi Rehberi

Tokyo’ya geldiyseniz görmeden dönülmeyecek yerleri sizin için listeledik. Yukarıda belirlemiş olduğumuz Tokyo cazibe noktalarını gezerken ilk önceliğiniz metro hatları olsun. Taksiler çok pahalı ve kısa mesafe yolcu kabul etmiyorlar. Olur da acil bir durumda taksi kullanmanız gerekirse Didi uygulaması en ideal seçenek.

Tokyo’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Tokyo Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.