Sydney Havaalanı Ulaşım Rehberi

Sydney Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Sydney’de yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanları’ndan Sydney şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için metro, otobüs, taksi, Bolt, araç kiralama ya da özel transfer gibi seçenekler ile ulaşım sağlanıyor.
Sydney havaalanından şehir merkezine ulaşım seçenekleri bakımından çok fazla alternatife sahiptir. Bu nedenle gezi öncesi nasıl şehir merkezine ulaşacağınız konusunda karar vermenizde fayda var.

Sydney Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Sydney Metro Haritası

Sydney Metro Haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

Sydney Şehir içi ulaşım bilgileri ve Sydney metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. Sidney şehrinde Opal Kart adı verilen toplu taşıma araçlarında seyahat için ödediğiniz ve kullandığınız akıllı kart biletleridir. Opal kartınızı metro, tren, otobüs, feribot ve hafif raylı ulaşım araçlarında kullanmanız mümkün. Metro, tren istasyonlarında, rıhtımlarda ve hafif raylı duraklarda bulunan bilet makinelerinden Opal kart satın alabilirsiniz. Metro biletlerin belirli bir ücreti bulunmuyor. Gideceğiniz uzaklığa ve o anki yoğunluğa göre ücretlendirme yapılıyor. Daha fazla ayrıntı ve fiyat detayına buradan ulaşabilirsiniz.

Hop on Hop off

Hop-on-hop-off gezi otobüslerinde Sidney rotası boyunca panoramik manzara keyfi sunan çift katlı otobüsler’de, gittiğiniz yerler hakkında Türkçe dil seçeneği olan rehber cihazları kullanabilirsiniz. Bu otobüsler şehir merkezinde bulunan ve gezilmesi gereken her yere gidiyor.  Otobüslerin farklı rotaları ve turistik mekanların önünde durakları bulunmakta. Dilediğiniz durakta inip dilediğinizden binebiliyorsunuz.

Sydney Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Sydney Havaalanı

Sydney Havalimanı

Avustralya’nın en yoğun havalimanı, Sidney Havalimanı şehir merkezinin 14 kilometre güneyinde yer alır. Sidney Havalimanında üç uçuş pisti ve üç yolcu terminali bulunmaktadır.

Metro

Sidney metro

Haftanın her günü 05:00 ile gece yarısı Sidney İç ve Dış Hatlar Havaalanları’na çift yönlü ulaşım hizmeti vermekte. Metro istasyonu doğrudan havaalanı terminallerinin hemen altında bulunmakta. Metro hattı özel bir şirkete tarafından işletildiğinden dolayı, bilet için 17 AUD gibi yüksek bir ücret ödemeniz gerekmekte. Sydney şehir merkezine ulaşmak için yolculuk yaklaşık 10 dakika sürüyor. Gün boyunca trafiğin yoğun olduğu saatler, her 8 dakikada bir sefer düzenliyor. Akşam yoğunluğunun daha az olduğu zamanlarda ise her 15 dakikada aralıklar ile hizmet veriyor.

  • Tek yön seyahat bileti 14.90 AUD.

Otobüs

400 ve 420 numaralı gündüz otobüsleri ve 420N gece otobüsü hizmet vermekte. Gündüzleri her 20 dakikada bir hizmet veren otobüsler şehir merkezine direk ulaşım imkanı bulunmuyor. Bu nedenle otobüs + raylı sistemlere aktarma yaparak Sidney şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Bolt

Kalabalık bir grup veya ailecek tatile çıktıysanız Bolt ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Klasik taksilere kıyasla hem daha konforlu hemde daha ucuz hizmet vermekte. Trafik durumuna göre değişiklik gösterse de, ortalama 20-25 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşmanız muhtemel. Gideceğiniz güzergaha göre 30 AUD ile 35 AUD arasında bir ücret ödersiniz. Özellikle de gideceğiniz iki mesafe arası ücreti binmeden bilmek insanı kesinlikle rahatlatıyor.

Taksi

Sydney Havaalanı Ulaşım Rehberi

Her terminalin dışında bulunan taksiler şehir merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek olarak listeledik. Trafik durumuna göre ortalama 25-30 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksilerin açılış ücreti 3.50 AUD ve kilometre başına 2.35 AUD ücret ödemeniz gerekmekte. Ayrıca taksiler havaalanı’ndan aldığı yolcular için ekstra 3.5 AUD’lık bir ücretlendirmesi bulunmakta.