Sydney Gezilecek Yerler Listesi

Avustralya’nın en büyük şehri olan Sydney, ülkenin güney doğusunda yer alan New South Wales eyaletinin başkenti olarak stratejik bir öneme sahiptir. Şehir, Avustralya Kıtası’nın ekonomi, eğitim, ticaret ve turizm merkezi olarak gösteriliyor. Sydney Limanı şehri güney ve kuzey olmak üzere iki bölgeye ayırır. Plajları, muhteşem doğası ve okyanusun berrak sularıyla turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Sydney, yılda 16.1 milyon turisti ağırlayarak Avustralya’nın en çok ziyaret edilen şehri konumundadır. Zaman kaybetmeden Sydney Gezilecek Yerler listemize ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Sydney Gezilecek Yerler Listesi

1. Sidney Opera Binası

2. Sidney Limanı Köprüsü

3. Darling Limanı

4. Royal Botanic Gardens

5. Bondi Plajı

6. Art Gallery of New South Wales

7. The Rocks

8. Sidney Kulesi

9. Taronga Zoo Sydney

10. Blue Mountains

Sydney Havaalanı Ulaşım Rehberi

Sydney Uluslararası Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Sydney Uluslararası havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için Metro, Otobüs, Taksi, Bolt ve rent a car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Sidney’de oldukça gelişmiş bir toplu taşıma sistemi var, bu nedenle ulaşım konusunda hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Sydney Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Sidney şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Sidney Opera Binası

Sidney Opera Binası

Tasarımında Jørn Utzon’un imzası bulunan Sydney Opera Evi, kentin en önemli simgesi olarak kabul ediliyor. Binanın yapımına 1959 yılında başlanmış ve aradan geçen 16 yılın ardından, 1973 yılında tamamlanmış. 20. yüzyılın en ünlü yapılarından biri olan Sydney Opera Binası, zeminden 67 metre yüksekliğe sahip.  Sydney Opera Binası, bünyesinde dans, opera ve tiyatro performanslarının izleyiciyle buluştuğu 7 büyük salon ile yılın her dönemi yoğun bir takvime sahip. Yılda 1.500’e yakın performansa ev sahipliği etmesiyle dünyanın en büyük sanat merkezlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. 2007’de UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne eklenen Sidney Opera Binası’nı Sydney gezilecek yerler listenizin ilk sırasına ekleyebilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 29$. Online bilet almak için tıklayın.

Binanın diğer önemli bölümlerini gezmek için rehberli turlara katılabilir, ardından liman manzaralı restoranda güzel bir akşam yemeği deneyimi yaşayabilirsiniz.

2. Sidney Limanı Köprüsü

Sidney Limanı Köprüsü

Sidney’in en ünlü noktalarından Harbour Bridge, 134 metre yüksekliğiyle dünyanın en geniş çelik köprüsü olarak gösteriliyor. Şekli nedeniyle askı köprü olarak da anılan yapı, 1924 yılında inşa edilmeye başlamış. Büyük Buhran dönemine denk gelen köprü ancak 1932 yılında kullanıma açılabilmiş. Kentin kritik öneme sahip Port Jackson Limanı’nın kuzey ve güney kıyılarını birbirine bağlar. Halk tarafından elbise askısına da benzetilen Harbour Bridge, toplam uzunluğu 1.149 metre ve toplam ağırlığı 52.800 tondur.

3. Darling Limanı

Sydney Gezilecek Yerler Listesi

Sidney’in New South Wales bölgesinde bulunan Darling Limanı, keyif dolu anlar yaşamak için kentte ziyaret edebileceğiniz bir diğer önemli cazibe noktası. Liman, adını 1825-1831 yılları arasında Güney Galler valisi olarak görev yapmış Ralph Darling’den alıyor. Dünya’da en görkemli yılbaşı kutlamalarından birine ev sahipliği yapan Darling Harbour, bu dönem kenti ziyaret edenler için muhteşem bir görsel şölen sunmakta. Liman çevresinde restoran, kafe ve alışveriş mağazaları ile turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir.

4. Royal Botanic Gardens

Sydney Gezilecek Yerler Listesi

Sidney Limanı’nda tarımsal faaliyetlerin ilk kez gerçekleştirildiği alan üzerine kurulan Royal Botanic Gardens, 30 hektarlık şehrin en güzel konuma sahip yer diyebilirim. 1816 yılında kurulan park, aynı zamanda Avustralya’nın en eski bilim enstitüsüdür. Lower Gardens, Middle Gardens, Palace Gardens ve  Bennelong olmak 4 ana bölümden oluşan tesiste, 4000 yakın ağaç ve 9000 bitki türünü gözlemleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bahçede her gün ücretsiz rehberli turlar düzenlenmektedir. İster rehber eşliğinde, isterseniz de bireysel olarak Sydney Gezilecek Yerler Listesi içersin’de en önemli noktalardan birisi diyebilirim.

  • Ziyaret Saatleri 07.00-18.00 arasında ve Giriş Ücretsiz.

5. Bondi Plajı

Bondi Plajı

Sidney’de bulunan onlarca plajın en ünlüsü olan Bondi Plajı, sörf tutkunlarının vazgeçilmezi. Pasifik Okyanusu kıyısında altın rengindeki kumuyla 1 km uzunluğunda yay gibi uzayan Bondi Plajı, şehir merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. İster denizin keyfini çıkarın, isterseniz güneşin… Hatta yüksek dalgaların arasında hünerlerini sergileyen yetenekli sörfçüleri izlemek dahi oldukça keyifli.

Sydney Gezilecek Yerler Listesi

6. Art Gallery of New South Wales

Sydney Gezilecek Yerler Listesi

Art Gallery of New South Wales, ulusal bir koleksiyon oluşturmak için Sanat Topluluğu’nun kurulmasıyla 1874’te ortaya çıktı. Avrupa’dan bazı büyük eserlerin topluluk tarafından satın alınmasıyla Müzenin ismi duyulmaya başlandı. Ülkenin en büyük Aborjin koleksiyonuna ev sahipliği yapması, yılda 1 milyon turisti kendine çekiyor. Müzede yılda yaklaşık 40 sergi düzenliyor. Kalıcı koleksiyonlar yıl boyunca Avustralya ve uluslararası sergilerle ziyaretçilere sanat şöleni sunuyor.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 25$. Online bilet almak için tıklayın.

7. The Rocks

Sydney Gezilecek Yerler Listesi

The Rocks bölgesi, Sidney’in ilk yerleşimi olması nedeniyle tarihi ve kültürel bir anlam taşıyor. 1788 yılında Avrupalı göçmenlerin Avustralya’da kurdukları ilk koloni bölgesi olan The Rocks, limana olan yakınlığı nedeniyle ilk kurulduğu günden beri şehrin en önemli noktası  olmuş. Adanın ilk batılı yerlileri 1788’de 8 aylık bir deniz yolculuğu sonrası donanma gemisi ile gelen 750 mahkum ve 250 denizci muhafız. The Rocks’ın Arnavut kaldırımlı sokaklarını, şık kafelerini ve Avustralya’nın en eski barlarını keşfederken güzel bir zaman geçirebileceğiniz bölge diyebilirim.

8. Sidney Kulesi

Sydney Gezilecek Yerler Listesi

Sydney Tower Eye, Donald Crone tarafından tasarlandı ve yapımı 1975’te başladı. Sidney’deki en yüksek yapı olan kule, 1981 yılında tamamlanarak hizmete açılmış. Televizyon ve radyo sinyallerinin geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olan Sidney Kulesi, 309 metre yüksekliğinde. Kule’de 3 yüksek hızlı asansör var ve en üst kata ulaşmak sadece 40 saniye sürüyor. Sydney’in muhteşem 360 derece manzarası eşliğinde kulenin zirversinde bulunan restoran’da güzel bir akşam yemeği sizleri bekliyor.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-20.00 arasında ve Giriş Ücreti 23 AUD. Online bilet almak için tıklayın.

9. Taronga Zoo Sydney

Taronga Zoo Sydney

Taronga Hayvanat Bahçesi, aslında bir vahşi yaşam koruma alanı ve milli parkı demek daha doğru olur. 4.000’den fazla hayvanın bulunduğu hayvanat bahçesi, feribotla şehir merkezine sadece 13 dakikalık mesafede bulunuyor. Feribotu seçmek sadece hayvanat bahçesine gitmenin en hızlı yolu değil, aynı zamanda Opera Binası gibi Sydney’in muhteşem liman manzarasının tadını çıkarmanız anlamına geliyor. Ziyaretçiler yerli bir koala’nın ağaç tepelerinde sallanırken ve oynarken birkaç metre uzakta durabilirler. Taronga Zoo, kar amacı gütmeyen bir kuruluş ve ana amacı vahşi yaşamın sürdürülebilir hale gelmesi.

  • Ziyaret Saatleri 09.30-17.00 arasında ve Giriş Ücreti 49 AUD. Online bilet almak için tıklayın.

10. Blue Mountains

Blue Mountains

Sidney şehir merkezine  105 kilometre uzaklıktaki dünyaca ünlü sıradağlar, binlerce çeşit bitki ve hayvan çeşitliliğiyle tüm yıl boyunca turistlerin akınına uğruyor. Blue Mountains bölgesin’de yer alan uçsuz bucaksız Okaliptüs ormanları, ultraviyole ışınların etkisiyle atmosferde bulunan bölgeye özgün partiküllere çarpıp dağılması sonucu mavi renkte görünüyor. Bölgede kamp yapmak, ormanda doğa yürüyüşü yapmak ve ıssız mağaraları görmek gibi aktiviteleriyle turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir.

Aborijin efsanesine göre, Katoomba kabilesinde yaşayan 3 kız kardeş, komşu kabileden 3 oğlana aşık olur. Lakin kabile yasaları gereği evlenmelerine izin verilmez. 2 kabile arasında savaş çıkınca, Katoomba kabilesinin büyücüsü, 3 kız kardeşi korumak için onları taşa çevirir. Ancak savaş sırasında büyücü hayatını kaybedince, kız kardeşler tekrardan insana dönüştürülemez ve taş olarak kalırlar.

  • Ziyaret Saatleri 06.45-19.30 arasında. Online bilet almak için tıklayın.

Sidney’den Mavi Dağlara rehber eşliğinde tur gezisi, bölgeyi keşfetmenin en iyi ve kolay yollarından bir tanesi diyebilirim. Ulaşım, Rehber ve Öğle yemeği dahil turları tercih edebilirsiniz.

Sydney Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Sydney Gezilecek Yerler Haritası

Sydney Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Sydney Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın. Yine aynı yazımda Sydney metro haritası ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Sydney hakkında sorularınız olursa sosyal media hesaplarımızdan iletişime geçebilirsiniz.