Sydney Gezi Rehberi

Sidney Avustralya’nın doğu kısmında bulunan New South Wales eyaletinin başkentidir. Dünyadaki en gözde turistik rotalarından biri olan Sidney, çeşitli kültür sanat etkinliklerinin yanı sıra, eğlence ve spor olanaklarıyla en önemli cazibe noktaları arasında gösteriliyor. Ülkenin en eski ve en geniş yerleşim yerlerinden biri olan Sydney, dünyanın en görkemli limanlarından birisine sahip. 1770 yılında James Cook tarafından keşfedilen kıta kısa bir sürede günümüzün en gelişmiş şehirlerinden biri haline geldi.

Sidney ılıman iklim kuşağında yer alıyor. Bu nedenle yazları sıcak, kışları ise ılıman geçiyor. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 24 derece civarında, kış aylarında ise 17 derece civarında seyrediyor.

Sydney’de Gezilecek Yerler

Sydney’de Gezilecek Yerler

Bölgenin bilinen ilk halkı Aborjinler, Güneydoğu Asya’dan Avustralya’ya geçiş yaparak buraya yerleşmeye başlamışlardır. Bu olaydan sonra 40 bin yıl bölge tarihi hakkında resmi bir bilgi bulunmamakta. Kaşif Willem Janszoon, resmi kayıtlara göre Avustralya ana karasını gören ilk kişidir. 1606 yılında Hollandalılar Avustralya’nın tüm batı ve kuzey şeritlerinin haritasını çıkarmış burayı New Holland olarak adlandırmışlar.

1770 yılında İngiliz kaşif James Cook Avustralya’nın doğu sahillerinde yolculuk yapmış. Bölgenin haritasını çıkarmakla kalmamış, New South Wales olarak adlandırdığı bu bölgeyi Britanya topraklarına kattığını ilan etmiştir. Sydney’de ilk kolonici yerleşim 1778 yılında başlar. Bundan 10 yıl sonra kente gelen İngiliz donanması komutanı James Cook’un önerisiyle İngiltere’nin kalabalık hapishanelerinden suçlular buraya gönderilir. Kıtanın sömürülmesi için mahkumlardan ve işçilerden oluşan koloniler Avusturalya’ya hızla yerleştirilmeye başlamış.
Yerli halkın büyük bir kısmı İngiliz birlikleri tarafından katledilmiş, geriye kalanların büyük bir kısmı kötü çalışma şartlarına bağlı olarak salgın hastalıklar nedeniyle ölmüştür.

1850 yılında şehrin yakınlarında altın bulunması, gold rush akınlarını beraberinde getirdi. Bu dönem şehir popülasyonunda patlamaya sebep olmuş, bu artışı desteklemek için yapılan yatırımlar ise Sidney’in bugünkü gelişmiş seviyesinin temeli olarak kabul edilmiştir.

Sydney gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Sydney Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Sydney Gezi Rehberi

Sydney’de Ulaşım

Sydney ’da Ulaşım

Türkiye’den Sydney’e ulaşım çeşitli havayolları tarafından sağlanmakta. Sydney’e ulaşmak için ortalama 19-22 saat uçak yolculuğu yapmak gerekir. Qatar Airways, Singapore Airlines ve Etihad Airways firmaları bu rota için en ideal seçenekleri sunuyorlar.
Şehir içi ulaşımda her yere ulaşabileceğiniz toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle trafik engeline takılmak istemiyorsanız metro ilk tercihiniz olsun. Avustralya kıtasının açık ara en uzun metro hattına sahip olan Sydney’de ulaşım konusunda hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.

Şehirde toplu taşıma araçlarında kullanmak için Opal Card adı verilen kartlardan bir tane edinerek şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Sidney’de şehir içi ulaşımında otobüs, feribot, metro, tren, taksi ve bolt gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.
Sydney’de Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Sydney Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Sydney Gezi Rehberi

Sydney’de Gezilecek Yerler Haritası

Sydney Google Haritası

Sydney Gezilecek Yerler Listesi oluşturmakla kalmadık ayrıca Sydney Gezilecek Yerler Haritası ve Sydney Metro haritasını da hazırladık. Böylece listede bulunan gezi rotalarını kendi haritanıza aktarmak için ayrıca zahmet etmenize gerek yok.  Merkezi bölümde kalan yerleri Hop on Hop off otobüsleri kullanarak da gezebilirsiniz. Bunlar dışında kalan bölümlere toplu taşıma araçları ile ulaşmanız çok kolay.

Sydney’de Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Sydney Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.