Singapur Havaalanı Ulaşım Rehberi

Singapur Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Singapur’da yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Singapur şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Şehirde Singapur Changi ve Seletar olmak üzere 2 adet havalimanı vardır. Tüm havaalanlarından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut.

Singapur Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Singapur Metro Haritası

Singapur Metro Haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

Singapur Şehir içi ulaşım bilgileri ve Singapur metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim.  Harita üzerinde görüldüğü gibi metro ile şehrin birçok önemli noktasına kolayca ulaşmanız mümkün. Metro haritası dışında kalan alanlar içinse otobüs ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Singapore Tourist Pass (STP)

Toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için Singapore Tourist Pass adı verilen kartlardan bir tane edinerek şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Bu kart ile MRT ve LRT sistemini ve otobüsleri istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Tek Biniş Bilet2$ ama biletler gideceğiniz mesafeye göre ücretlendiriliyor.

Sınırsız Singapore Tourist Pass: 20$ ücret karşılığında 24 saat kullanım imkanı sağlıyor.

Sınırsız Singapore Tourist Pass26$ ücret karşılığında 48 saat kullanım imkanı sağlıyor.

Sınırsız Singapore Tourist Pass30$ ücret karşılığında 72 saat kullanım imkanı sağlıyor.

Bu fiyat dışında kart depozitosu için de 10 Singapur Doları vermeniz gerekli. Ama Depozitoyu kartınızı iade ettiğiniz geri alıyorsunuz. Bu fiyatlandırma en uzun mesafe ücretleridir. Biletinizi yolculuğunuzun sonuna kadar saklamanız gerekiyor çünkü indiğiniz durakta turnikelere biletinizi okutarak paranızın üstünü alabilirsiniz. Daha fazla seçenek ve aktarma gibi farklı tarifelere buradan ulaşabilirsiniz.

Singapur Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Singapur Changi Havalimanı

Singapur Changi Havalimanı

Changi Havaalanı, Singapur şehir merkezine 20 kilometre uzaklığında bulunan bir havaalanıdır. Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım yaklaşık 30 dakika sürmekte. Singapur şehir merkezi ulaşım sağlayabileceğiniz bir çok seçenek arasından size uygun olanı seçmeniz için listeledik.

Metro

Singapur Havaalanı Ulaşım Rehberi

Havaalanından şehir merkezine ulaşımda ilk tercih edilen ulaşım aracı MRT metro sistemi. Öncelikle havaalanı treni ile bulunduğunuz terminalden Terminal 2’ye gitmelisiniz. Metrolar sabah 05.30’dan gece yarısına kadar hizmet vermekte. 30 dakika süren yolculuğunuzun ardından şehir merkezinde istediğiniz istasyona ulaşabilirsiniz. Beş hat üzerinde yaklaşık 100 adet metro istasyonu bulunan Singapur şehrinde her 6 dakikada bir sefer düzenleniyor.

Metro beklerken kimse kapı önünde durmuyor, önce inenlere yol veriliyor. İnen yolcular tamamen bittiğinde ise çizili alanlarda bulunan insanlar sırayla metroya binmeye başlıyor.

Otobüs

Havaalanından kent merkezine, havaalanı otobüslerini kullanarak da ulaşabilirsiniz. Otobüsler 06.00-23.00 arasında sefer düzenlemekte. 27, 36 ve 858 numaralı otobüsler ile kent merkezine yaklaşık 45 dakika süren yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. 1, 2 ve 3 numaralı terminallerin en alt katından hareket ediyor. Konaklama yapacağınız yer Somerset veya Orchard MRT istasyonlarının yakınındaysa, bu otobüse binerek ulaşabilirsiniz. Otobüsler daha yavaş ulaşım seçeneği olsa dahi, şehri ilk defa görecekler için ön izleme tadında bir yolculuk için tercih edilebilir. Ama bu otobüsler şehrin tamamını gezmedikleri için metro daha iyi bir seçenek olacaktır.

Grab

Singapur Havaalanı Ulaşım Rehberi

Klasik taksilere göre hem daha ucuz hemde daha profesyonel bir hizmet veren uygulama taksileri konforlu bir ulaşım isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken seçenek diyebilirim. Şehir merkezine yaklaşık 25 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu hizmet için ödemeniz gereken toplam ücret 25 Singapur doları. Eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız taksiyi paylaşmanız mümkün. Uygulama üzerinden paylaşımlı taksi seçerseniz bu defa 12 Singapur doları karşılığında şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi

Diğer büyük şehirlere kıyasla Singapur taksileri büyük bir gelişme katetmiş. Uber sistemini şehrin genelinde bulunan tüm klasik taksilere entegre etmişler. Cep telefonunuzdaki uygulamadan veya sms ile taksi çağırdığınızda konumunuza en yakın taksiye yönlendiriliyorsunuz. Bu hizmet için ödemeniz gereken toplam ücret 30 Singapur doları. Taksi ücretlerini dilerseniz kredi kartıyla da ödeme seçeneğiniz bulunuyor.