Singapur Gezilecek Yerler Listesi

Malezya’nın hemen güneyinde yer alan bu ufak ülke gerek sahip olduğu doğal güzellikleri gerekse ticari ve eğlence merkezleri ile gözde destinasyonlarından birisi olarak gösterilmekte. Güneydoğu Asya’nın incisi konumundaki bu şehir Dünyada bulunan az sayıdaki şehir devletlerinden biridir. Geleneksel ile moderni bir arada harika bir şekilde harmanlamış Singapur, hayranlık uyandırıcı derecede düzenli ve gezilmesi kolay bir şehir. Yılda 14.47 milyon turisti ağırlayarak dünyanın en çok turist çeken şehri arasında yer alıyor.

Singapur Gezilecek Yerler Listesi

1. Marina Bay Sands Skypark

2. Gardens by the Bay

3. Sentosa Adası

4. Merlion

5. Buddha Tooth Relic Temple

6. Chinatown Singapore

7. Singapore Flyer

8. Universal Stüdyoları Singapur

9. Singapur Botanik Bahçeleri

10. Clarke Quay

Singapur Havaalanı Ulaşım Rehberi

”Singapur Changi ve Seletar” olmak üzere Singapur’da 2 tane havaalanı bulunmaktadır. Singapur havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Havaalanı ile şehir arasında ulaşım The Coast Parkway otoyoluyla sağlanmaktadır. Şehir merkezine ulaşmak için Tren, Belediye Otobüsleri, Taksi, Grab gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

Şehir içinde yürüyerek rahatlıkla Singapur gezebilir ve birkaç günde her yeri görebilirsiniz. Sizde hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın.  Singapur Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Singapur şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Marina Bay Sands Skypark

Singapur Gezilecek Yerler Listesi

Singapur ile özdeşleşen dünyanın en pahalı otelleri arasında gösterilen Marina Bay Sands, 5,7 Milyar Dolara inşa edilmiş. Singapur’un simgesi haline dönüşmüş binalardan biri olan Marina Bay Sands Skypark 2010 yılında kapılarını ziyaretçilere açtı. Her biri 55 katlı 3 kuleden oluşan otelin kulelerini çatıdan birleştiren SkyPark olarak anılan, 340 metre uzunluğunda gemi şeklinde bir yapı bulunuyor.

Marina Bay Sands Infinity Pool otelin en çok ilgi çeken yeri. Yalnızca otel müşterilerinin faydalanabildiği havuzda yüzerken muazzam şehir manzarası izlemek mümkün.

Lakin otelin en tepesinde yer alan SkyPark adlı seyir terasına çıkmak için otelde kalmanız şart değil. SkyPark bölümünün girişi otel girişinden farklı olarak, lobiye doğru giderken okları takip edebilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri 09.30-23.00 arasında ve Giriş Ücreti 25 Singapur Doları. Online bilet almak için tıklayın.

2. Gardens by the Bay

Singapur Gezilecek Yerler Listesi

Singapur gezilecek yerler listesinde en etkilendiğim, Dünyanın başka hiçbir yerinde eşine rastlayamayacağınız bir park. Yeşilin her tonuna sahip Gardens By The Bay, çok farklı büyülü bir atmosfere sahip. Bitkilerin insanlarla olan ilişkisini ve türlerin ekosistemdeki yeri ve çeşitliliğini konu alan park iki ana temadan oluşmakta.

Cloud Forest isimli bölüm yaklaşık 42 metre yüksekliğindeki Cloud Mountain ile dünyanın en büyük iç mekan şelalesine sahip. Cloud Mountain ”Bulut Dağı” 3 kattan oluşuyor ve zemin katında deniz seviyesinde yetişen bitkiler, orta katında dere kenarında yetişen bitkiler ve en üst katta ise egzotik bitkiler yer alıyor. Giriş ücreti ise 18 Singapur Doları.

Supertrees bölümü ise tamamı yapay ağaçlardan oluşan bahçedeki bitkiler için gerekli gölge alanı sağlıyor. Aynı zamanda bitkilerin fotosentezi için güneş ışığını absorbe edebiliyor ve yağmur suyunu toplayarak sürdürülebilir su kaynağı yaratması gibi fonksiyonları da var. Tüm kompleks içerisinde 25 ila 50 metre arasında değişik yüksekliklerde toplam 18 ağaç mevcut. Her akşam 19:45-20:45 arası Garden Rhapsody isimli ışık gösterileri parkın en güzel etkinliği diyebilirim.

3. Sentosa Adası

Singapur Gezilecek Yerler Listesi

Sentosa Adası

Şehrin güney bölgesinde yer alan içinde birçok eğlence parkı ve gezi noktasını barındıran muhteşem bir ada. Sentosa Adası en çok Universal Studios Singapore ile ünlü olsa da eğlence adasında daha birçok farklı aktivite bulunmakta.  Adanın içerisinde Universal Stüdyoları, Madame Tussauds Balmumu Müzesi, iFly Singapur, Tiger Sky Tower, MegaZip Adventure Park, Wave House gibi birçok etkinliğe katılabilirsiniz.

Ayrıca Singapur’a gelip de denize girmeden olmaz derseniz Silosa Plajı’nı tavsiye ederim. Kumsal yapay olsa da o kadar güzel ki hem sörf yapabilir hem de güneşin keyfini çıkabilirsiniz.

4. Merlion

Singapur Gezilecek Yerler Listesi

Şehrin simgesi olan Merlion Heykeli, 8,6 metre uzunluktaki yarı balık yarı aslan şeklinde bir heykel. Heykelin üst kısmı pek çok insan tarafından aslanlar şehri diye anılan aslan figürü, at kısmı ise bir ada devleti olarak denize verilen önemin bir göstergesi olarak balık şeklindedir. 1972’de Başbakan Lee Kwan Yew’in önerisiyle inşa edilen heykelin ağız kısmından Singapur Nehrine su dökülüyor. Burada bulunan merdivenlere oturun ve manzaranın tadını çıkarın.

5. Buddha Tooth Relic Temple

Buddha Tooth Relic Temple

Buddha Tooth Relic Tapınağı, 1980 yılında Myanmar’da yıkılmış bir stupanın restorasyonu sırasında keşfedilen bir dişin sergilenmesi amacıyla inşaa edildi. 2007 yılında tamamlanan 62 milyon dolarlık tapınak, küçük bir diş parçasını sergilemek için inşa edilmiş.

Diş sadece belirli saatlerde görüntülenebilir, bu yüzden gitmeden önce web sitesini kontrol etmenizde fayda var. Dişin gösterildiği zamana denk gelmediyseniz bile, buddha heykeli, nagas, dua ve meditasyon yapılan alanları görebilirsiniz. Tapınak girişinde mutlaka ayakkabıları çıkarıp dışarıda bırakmak gerekiyor.

  • Ziyaret Saatleri 07.00-19.00 arasında ve Giriş Ücretsiz.

Singapur Gezilecek Yerler Listesi

6. Chinatown Singapore

Chinatown Singapore

Tüm büyük metropollerde görmeye alışık olduğumuz Çin Mahalleri nüfusunun yüzde 75’i Çin kökenli olan Singapur’da elbette karşımıza çıkıyor. Çin Mahallesi çevresinde birçok gezilecek nokta bulunuyor. Eğer sizinde zamanınız varsa bölgede bulunan Chinese Heritage Center,  Sri Mariamma Temple, Thian Hock Keng ve Buddha Tooth Relic adındaki tapınağı gezebilirsiniz.

Eğer farklı kültürlerin yemeklerinden hoşlanıyorsanız burada yapılacak en iyi şeylerden biri Çin yemeklerinin tadına bakmak. Çin’e özgü yemekleri denemek isteyenler için birçok restoran ve sokak satıcısı bulunuyor.

7. Singapore Flyer

Singapur Gezilecek Yerler Listesi

Las Vegas’da bulunan dönme dolap’tan sonra 165 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük dönme dolabı olarak bilinir. Dönme dolabın bir turu yaklaşık 30 dakika sürüyor ve şehrin panoramik olarak izleme fırsatı sunuyor. 2008 yılında açılışı yapılan dönme dolapta 28 kapsül bulunuyor ve her bir kapsül 7 metre uzunluğunda.

Ayrıca dönme dolap içerisinde gerçekleşen birçok etkinliklikleri buradan takip edebilirsiniz. Gökyüzünde süzülen kapsül içerisinde akşam yemeği bedeli olarak 270 Singapur Doları ödemeniz bekleniyor. Eğer sizde bu dönme dolapta yarım saat vakit geçirmek isterseniz tavsiyem gün batımı saatlerinde gitmeniz yönünde.

  • Ziyaret Saatleri 08:30-22:00 arasında ve Giriş Ücreti 33 Singapur Doları.

8. Universal Stüdyoları Singapur

Singapur Gezilecek Yerler Listesi

Universal Studyoları, dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan film temalı bir eğlence parkı. Universal Stüdyoları’nın yapımına 2008 yılında başlanmış ve park 2010 yılında kapılarını ziyarete açmış. Eğlence parkı yaklaşık 20 hektarlık bir alanda bulunuyor ve beş bölümden oluşuyor. Bunları Hollywood, New York, Si-Fi City, Ancient Egypt, Lost World, Far Far Away ve Madagaskar şeklinde sıralayabiliriz.

Parkı doyasıya gezmeniz ve etkinliklere katılmanız için en azından yarım günden fazla süre ayırmanız gerekiyor. Tüm gün boyunca parkı gezeceğiniz ve çeşitli aktivitelere katılacağınız için üzerinize rahat giysiler ve ayakkabı seçmeniz tavsiye edilir. Özellikle hafta sonları park inanılmaz bir kalabalığa ev sahipliği yapıyor ve bu dönemlerde bilet fiyatlarında da biraz artışa gidiliyor. Eğer vaktiniz varsa parka hafta içi giderek büyük bir zaman kaybından kurtulmuş olursunuz.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-22.00 arasında ve Giriş Ücreti 75 Singapur Doları. Online bilet almak için tıklayın.

9. Singapur Botanik Bahçeleri

Singapur Botanik Bahçeleri

Park kuzeyden güneye doğru 2,5 km uzunluğundaki 74 hektarlık büyük bir alana yayılmış. 10 bin farklı bitki çeşidinin yer aldığı botanik bahçe, Asya’nın en güzel yeşil alanlarından. Singapur Botanik Bahçesi’nin içerisinde Orkide Bahçesi, Yağmur ormanları, Zencefil Bahçesi, Jacob Ballas Çocuk Parkı gibi bölümlerden oluşmakta. UNESCO Dünya Mirası listesindeki tek tropik ve üçüncü botanik park olarak Singapur’un en önemli cazibe noktaları arasında gösteriliyor.

Parkın içinde National Orchid Garden adında dünyanın en büyük orkide bahçesi bulunuyor. Singapur’un özellikle orkideleri meşhur olduğundan buraya kadar geldiyseniz kesinlikle 5 Singapur Doları ödeyerek gezmenizi öneriyorum.

  • Ziyaret Saatleri 05.00-00.00 arasında ve Giriş Ücretsiz.

10. Singapur Gezilecek Yerler Listesi

Singapur nehrinin kıyısında kurulu olan Clarke Quay, gece hayatının kalbinin attığı nokta. Renkli gece hayatının başlamasıyla restoran, bar ve gece kulüpleri yoğun bir ilgi görüyor. Etrafta bir tam tur atarak size uygun mekanı seçmeden tüm seçenekleri görmenizde fayda var. Singapur Gezilecek Yerler Listesi içerisinde en çok macera yaşayabileceğiniz yerler arasında Clarke Quay gösteriliyor.

Gece hayatının yanı sıra günün yorgunluğunu atabileceğiniz, deniz ürünlerinde başarılı restoranlarda akşam yemeği eşliğinde nehri izleyebilirsiniz. Önerim Clarke Quay bölgesine kesinlikle gün batımı sonrasında ziyaret etmeniz yönünde.

Singapur Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Singapur Gezilecek Yerler Haritası

Singapur Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Singapur Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.