Singapur Gezi Rehberi

Dünyanın en yaşanılabilir, en pahallı ülkeleri arasında ilk 10 içerisinde gösterilen, aynı zamanda tam bir yasaklar ülkesi olan Singapurcun nüfusunun çok büyük bir çoğunluğunu Çinliler oluşturuyor. Yüzölçümü olarak 622 kilometre karelik bir alana yayılmış olan ülkenin tamamı 40 kadar adacıktan oluşmaktadır. Dünyada bulunan az sayıdaki şehir devletlerinden biri olan Singapur, yaklaşık 5,6 milyonu aşkın insanın yaşadığı dünyanın önemli şehirleri arasında yer alır.

Singapur’da Gezilecek Yerler

Singapur’da Gezilecek Yerler

Ada’nın bilinen en eski tarihi 1253 yılında, Sumatra Adası’ndan göç eden Malay toplulukları Ada’ya yerleştiği kabul edilir.

İngiliz Sir Thomas Stamford Raffles’ın 1819 yılında burada serbest ticareti mümkün kılan serbest bir liman kurulmasını sağlamasıyla Singapur’un modern tarihi başlar. İngiliz sömürgeciliği döneminde bugün Malay Yarımadası ve Singapur’u içine alan toprakların tümü Malaya olarak adlandırılıyordu.

II. Dünya Savaşına Japonya’nın da dahil olmasıyla birlikte Japon Hava Kuvvetleri, Singapur’u bombalamış ve kısa bir sürede şehri ele geçirmişlerdir. Ancak Amerika’nın Japonya’ya atom bombası saldırısıyla, Japonlar büyük bir yıkıma uğrar ve Singapur’u İngilizlere bırakmak zorunda kalmıştır.

1895’te Malaya Federasyonu’nun kurulmasıyla Singapur günümüz bağımsızlığının temellerinin ilk adımını atmış olur. 1965’te bağımsızlığını ilan eden Singapur Cumhuriyeti, bugün parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir.

Singapur gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Singapur Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Singapur Yasaları ve Yasaklar

Singapur Yasaları ve Yasaklar

Nüfusuna oranla idam edilen insan sayısı en yüksek ülke olması, akıllara ilk önce yasalar ne ki acabayı getiriyor. Turist olarak gittiğiniz bu ülkede pasaport kontrolü esnasında bir form doldurmanız isteniyor. Kişisel bilgileriniz ve “Uyuşturucu madde taşımanın ölüm cezası ile sonuçlandığını kabul ediyorum” içeriği olan bu formu imzalayarak ülkeye giriş yapıyorsunuz.

  • Ülkeye uyuşturucu sokmak, ticaretini yapmak, kullanmak yasak, cezası idam.
  • Hırsızlık, yan kesicilik, tecavüzün cezası idam.
  • Eşcinsel ilişki yasak.
  • Ülkede sakız ticareti yapmak, sakız satışı, medikal durumlar haricinde sakız çiğnemek kesinlikle yasak.
  • Bir paketten fazla Singapur  markası olmayan sigarayla ülkeye giriş yasak.
  • Toplu taşıma araçlarında yeme-içme yasak.
  • Her ne sebeple olursa olsun silah taşımak yasak.
  • Arabanızın üzerinde toz veya kir bulunması yasak.
  • Yabancıların konut alması yasak. Ancak 99 yıl süreyle kiralayabiliyorlar.
  • Kuşlara yem atmak yasak.

Yasaların bu kadar sıkı olduğu ülkede aman bir gaflete düşerek yanlış davranışta bulunmayın. Özellikle havaalanında tanımadığınız kimselerden kesinlikle bir şey kabul etmeyiniz. Tüm bu yasalar ve cezalar biraz stres yapmanıza sebep olacaktır. Bu içgüdüsel davranışı bir kenara bırakarak eğer kendinizden eminseniz kimse size bir yaptırım uygulayamaz. Sonuçta üçüncü dünya ülkelerine gitmiyorsunuz. Ben yinede turist olarak gideceğiniz bu ülkenin kurallarını okumanızda fayda görüyorum.

Singapur Gezi Rehberi

Singapur’da Ulaşım

Singapur Gezi Rehberi

Singapur şehrinde 2 adet havaalanı bulunuyor. Her iki havaalanından da şehir merkezine kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Metro, Tren, Otobüs, Grab ve Taksi gibi seçenekleri sizin için listeledik.

Türk Hava Yolları ve Singapore Airlines İstanbul’dan Singapur’a yapılan uçuşlar aktarmasız yaklaşık 11 saat sürüyor. Etihad Airways ve Emirates havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak 14 saat sürüyor.

Singapur, şimdiye kadar gördüğüm en iyi ulaşım sistemine sahip ender şehirler arasında. Singapur toplu taşıma sistemi dünyanın en gelişmiş altyapı sistemleri arasında gösterilmektedir. Singapur’da metro hatları arası bağlantılar son derece işlevseldir ve şehrin her yanına toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz.

Singapur’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Singapur Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Singapur Gezi Rehberi

Singapur’da Gezilecek Yerler Haritası

Singapur Gezi Rehberi

Singapur Gezilecek Yerler Listesi oluşturmakla kalmadık ayrıca Singapur Gezilecek Yerler Haritası ve Singapur Metro harıtasını da hazırladık. Böylece liste’de bulunan gezi rotalarını kendi haritanıza aktarmak için ayrıca zahmet etmenize gerek yok. Yukarıda belirlemiş olduğumuz Singapur cazibe noktaları’nın büyük çoğunluğu bir bölgede bulunmakta. Bu bölgede kalan noktaları yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Böylesi güzel bir şehirde insan yürümeye doyamıyor, canı hiç sıkılmıyor doğrusu.

Singapur’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Singapur Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.