Santiago Gezilecek Yerler Listesi

Diğer Latin Amerika ülkelerine göre, Güney Amerika’nın modern yüzü Şili’dir. Şili’nin başkenti olan Santiago, ülkenin en canlı ve kalabalık şehri. Batısında Büyük Okyanus, doğusunda Ant dağları, kuzeyinde Atacama çölü güneyinde ise Patagonya buzulları var. Santiago’nun bulunduğu orta Şili’de Akdeniz iklimin hüküm sürdüğü, 21 C ortalama ile ocak yılın en sıcak ayıdır. Temmuz ayında ortalama sıcaklık 8.6 olup yılın en düşük ortalaması görülmekte. Zaman kaybetmeden Santiago Gezilecek Yerler listesi ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Santiago Gezilecek Yerler Listesi

1. Plaza de Armas

2. Sky Costanera

3. National Museum of Fine Arts

4. Museum of Memory and Human Rights

5. Museo Historico Nacional

6. Central Market

7. Municipal Theatre of Santiago

8. Palacio de la Moneda

9. National Museum of Natural History

10. Parque Forestal

Santiago Havaalanı Ulaşım Rehberi

Comodoro Arturo Merino Benítez Uluslararası Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunuyor. Santiago Uluslararası havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için Otobüsler, Taksi, Cabify gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Santiago gezilecek yerler listesi genel olarak bir alanda toplanmış durumda. Bu nedenle hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Santiago Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Santiago şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Plaza de Armas

Plaza de Armas

Pedro de Valdivia’in isteği üzerine 1541 yılında Pedro de Gamboa tarafından tasarlanmıştır. Sömürge dönemlerinde bir darağacı bulunan meydan’da suçluların infazı burada gerçekleşirmiş. Bugün yüzden fazla Şili palmiye ağacı ile gölgelenmiş, Santiago kurucusunun heykeli bu meydanda sergilenmekte. Bu bölgede birçok kafe, restoran, bar ve otel bulunmaktadır.

2. Sky Costanera

Sky Costanera

Santiago Gezilecek Yerler Listesi  Costanera Center binasının zirvesi ile devam ediyor. Kanadalı şirket Watt International tarafından tasarlanan bina, 2013 yılında tamamlanmıştır. Latin Amerika’daki en yüksek bina olan, 300 metre yükseklikteki gökdelenin 360 derece panoramik manzara sunan cam duvarlı gözlem terası şehri ayaklarınızın altına seriyor.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-22.00 arasında ve Giriş Ücreti 20$.

3. National Museum of Fine Arts

Santiago Gezilecek Yerler Listesi

Güney Amerika’nın en önemli sanat merkezlerinden biri olan National Museum of Fine Arts, ülkenin çağdaş eserlerini görebileceğiniz en önemli yerlerden biridir. Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, bağışlar ve ödüller yoluyla satın alınan 3000’den fazla parçadan oluşan sanatsal bir mirasa sahiptir. Müze binası 1910 yılında Şili’nin 100.yıl bağımsızlığına ithafen yapılmıştır. Bina 1985 yılında meydana gelen depremde hasar gördü. Fakat üç yıl süren restorasyon çalışmaları sonunda yeniden açılmıştır. Müzede başlıca görülmesi gereken eserler, ‘’ Madonna bebeği ile, Puelma, Coğrafya dersi,’’ gibi bir çok resim müze içinde sergilenmekte.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-18.45 arasında ve Giriş Ücretsiz.

4. Museum of Memory and Human Rights

Museum of Memory and Human Rights

Pinochet döneminde gerçekleşen askeri darbede “işkence, cinayet ve kaybolan” insanların anısına oluşturulmuş ve o dönemde gerçekleşen insan hakları ihlallerini anlatan bir müze. Pinochet’in hükumeti devirerek 1990 yılına kadar sürdürdüğü dikta rejiminin ülke çapında ne gibi izler bıraktığını çarpıcı bir şekilde sergilenmekte. Müzede döneme şahitlik etmiş işkence görmüş ve hayatta kalmayı başarmış insanların video ve resimlerini görebilirsiniz. Ziyaretçiler müzenin öykülerini ve sergilenen objeleri aydınlatıcı, ama kasvetli olarak tanımlıyor. Tarihe ilginiz varsa ve bu tür hikayeleri merak ediyorsanız bu müze tam size göre.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-18.00 arasında.

5. Museo Historico Nacional

Santiago Gezilecek Yerler Listesi

Yapı, Şili Kraliyet Mahkemelerine hizmet vermek üzere 1804-1807 arasında inşa edilmiştir. Şili Bağımsızlık Bildirgesi sonrası ise bina, kongre binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Geçmişte önemli tarihi olaylara şahitlik etmiş Ulusal Tarih Müzesi, günümüzde de birçok önemli eserin bir alanda bulunduğu bir müzedir. 1911 yılında müze olarak ziyaretçilere kapılarını açan Palacio de la Real Audiencia de Santiago, Şili’nin gündelik hayatına dair birçok eşyayı sergilemekte.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-18.00 arasında.

Santiago Gezilecek Yerler Listesi

6. Central Market

Santiago Gezilecek Yerler Listesi

Geleneksel İspanyol yemeklerini, Santiago yemeklerini, taze meyve ve sebzeleri ile günün erken saatleri mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Şili deniz ürünleri hakkında çok çeşitli seçenekleri ile ünlüdür. Ülke uzun sahil şeridi ve çeşitli coğrafyası sayesinde dünyanın en iyileri arasındadır. Yaz aylarında pazarda dolaşırken kabuklu deniz canlılarının en iyilerine rastlamanız kaçınılmaz. Eğer mutfak bilginiz bu tür yemekleri içeriyorsa sizin için kaçırılmaz bir fırsat olacaktır.
Pazarda toplamda 200’den fazla satıcı vardır. Günün her saati hareketli olan pazarı yüzlerce turist ve yerli halk her gün ziyaret eder.  2012 yılında National Geographic burayı dünyanın en iyi 5. pazarı olarak listeledi.

  • Ziyaret Saatleri 06.00-17.00 arasında.

7. Municipal Theatre of Santiago

Santiago Gezilecek Yerler Listesi

1857 yılında Fransız mimar Edward Baines tarafından inşa edilen Santiago Belediye Tiyatrosu, Fransız Neoklasik tarzından ilham alınarak tasarlanmış. Toplamda 1.800 kapasiteli bir seyirci alanı bulunan tiyatro, Giuseppe Verdi tarafından Ernani operası ile serüvenine başladı. Tarihler 8 Aralık 1870’i gösterdiğinde binayı tamamen tahrip eden büyük bir yangını izledi. Yangından sonra ciddi hasar gören Belediye Tiyatrosunun kapasitesi 1.500 kişiye düşürülmüştür. 1955 yılından bu yana Santiago Filarmoni Orkestrası burada konser vermekte.

8. Palacio de la Moneda

Santiago Gezilecek Yerler Listesi

İtalyan mimar Joaquin Toesca tarafından tasarlanan Palacio de la Moneda, 1784 Yılında yapımına başlanmış. Fakat 1805 yılına gelindiğinde halen inşası devam eden yapının kullanıma açılmasına karar verilmiş. Bina 1973 yılında gerçekleşen askeri darbe sonucunda hava saldırılarında kısmen yıkıldı.
Bu tarihten sonra saray 1981 yılında tekrar restore edilmiş ve kullanmaya başlanmıştır. Ancak saldırıdan kalan bazı mermi izleri korunmuş olup günümüzde görülebilmektedir. Başkan Ricardo Lagos yönetimi sarayı halka açmaya karar vermiştir.

  • Ziyaret Saatleri 09.00-17.00 arasında ve Giriş Ücretsiz. Online rezervasyon için tıklayın.

9. National Museum of Natural History

Santiago Gezilecek Yerler Listesi

Salonları Güney Amerika’nın en köklü müzelerinden biri olan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi çeşitli koleksiyona ev sahipliği yapmakta. 1830’da kurulan müze’de mineraller, arkeoloji ve yumuşakçalar gibi 12 kalıcı sergiye ev sahipliği yapıyor. Doğal yaşamın kapsamlı bir şekilde görüntülenmesini olanak sağlayan National Museum of Natural History mutlaka gezi listenizde olsun.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-17.30 arasında ve Giriş Ücreti 1$.

10. Parque Forestal

Santiago Gezilecek Yerler Listesi

Parque Forestal, Santiago şehir merkezinde görülmesi gereken bir çok noktayı içinde barındıran, şehrin yeşil akciğerlerinden biridir.  Parkta gün boyu koşucular, bisikletli insanlar ve hayvanları ile yürüşe çıkan Şili halkının sıklıkla ziyaret ettiği noktaların başında gelmekte. Parkta aralarında  araucarias, karaağaç, kestane, selvi gibi türlerin bulunduğu 6.400’den fazla ağaç vardır. Hafta sonları ziyaret etmek ve birçok açık hava etkinliklerinin tadını çıkarmak için ideal bir yer olarak Santiago Gezilecek Yerler Listesi içinde yerini alıyor.

Santiago Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Santiago Gezilecek Yerler Haritası

Santiago Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulamasını her seyahat planlamasında önerdiğim gibi telefonunuza indirin. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettik. İşaretlediğimiz noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Santiago Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.