Santiago Gezi Rehberi

Santiago And Dağları tarafından bıçak gibi kesilmiş, ülkenin başkenti ve en gelişmiş şehridir. Bu dağların hava akımını engellemesi yüzünden, yoğun trafik ve sanayi bacaları şehirde ciddi bir hava kirliliği yaratmış. Ülkenin kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin merkezi olarak bilinir. Santiago, yaklaşık 6,5 milyonu aşkın insanın yaşadığı Güney Amerikanın önemli şehirleri arasında yer alır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan, pasaportunuzu yanınıza alarak gidebileceğiniz ülkeler arasında. Santiago gezisinin en pahalı kısmı ulaşım giderleri, bu yüzden en az bir ay önceden uçuk bileti aramaya başlayın. Bu kadar uzun mesafeye gidiyorsanız bir şehir görüp dönmeyin. Zamanınız elverdiği sürece çok ülke veya şehir gezmeye özen gösterin.

Santiago’da Gezilecek Yerler

Bazı arkeolojik araştırmalara göre, ilk insan varlıkları M.Ö 10.000 yılında Santiago havzasına ulaştığını göstermektedir. Santiago 12 Şubat 1541 tarihinde Pedro de Valdivia tarafından kurulmuştur. Deprem kuşağında bulunması nedeniyle tarihi boyunca yıkıcı sarsıntılara şahitlik etmiş. Bilinen en eski tarihte 1647 yılında gerçekleşen ve 12.000 kişinin öldüğü ağır deprem şehri harabeye çevirmiştir.

Şehrin güneyinde 1818 tarihinde Bernardo O’Higgins kumandasındaki Şili kuvvetleri, İspanyolları ağır bir mağlubiyete uğratarak ülkenin bağımsızlığını kazanmışlardır.

1865 yılına gelindiğinde Santiago’da sadece 115.337 kişi yaşamaktaydı. 1928’de Los Cerrillos Havaalanı’nın açılmasıyla birlikte kentte moder hayata geçiş dönemi başladı.

1930’lu yıllarda Santiago, modern bir endüstri metropolüne dönüşmeye başladı. Başkanlık sarayı La Moneda çevresinde birçok bakanlığın ve kamu binalarının kurulmasıyla ticari, finansal ve idari bir merkez haline getirildi.

Santiago gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Santiago Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Santiago Gezi Rehberi

Santiago’da Ulaşım

Santiago Gezi Rehberi

Türkiye’den Şili’ye henüz direkt uçuş bulunmuyor. Avrupa’daki birçok havayolu şirketi Santiago’ya direk uçuşu bulunmakta, dolayısıyla Avrupa aktarmalı bir bilet bulmanız avantajlı olacaktır. İstanbul’dan başlayan yolcuğumuz ortalama 29 saat sürüyor. Sizde gideceğiniz tarihler uygun bir rota belirleyerek, mümkünse tek aktarma bir bilet bulmanızı tavsiye ederim. Zamanınız varsa ilk önce diğer Güney Amerika ülkelerine, daha sonra oradan Şili’ye geçmek daha mantıklı bir yolculuk olacaktır.
Santiago’da Comodoro Arturo Merino Benítez isimli Havalimanı bulunmaktadır. Sizler için şehrin ana havaalanı’nda bulunan tüm ulaşım seçeneklerini listeledik ve karşılaştırdık. Otobüsleri, Taksi, Cabify ve Rend a Car gibi birçok seçeneğiniz bulunuyor.

Fakat şehir içi ulaşım hakkında toplu taşıma araçlarına metro hatları’da ekleniyor. Havalimanı’nda şehir merkezine giden herhangi bir metro hattı olmasa dahi, şehir içi ulaşım’da metro hattını kolaylıkla kullanabilirsiniz. Gideceğiniz yerin metro hattı üzerinden geçtiğini kontrol edin. Özellikle trafik engeline takılmak istemiyorsanız metro ilk tercihiniz olsun. Fakat diğer Güney Amerika ülkelerinde olduğu gibi geceleri güvenlik problemi olabilir. Bu nedenle istediğiniz yere rahatça ulaşabilmek için taksi kullanmanızı tavsiye ederim.

Santiago’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Santiago Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Santiago Gezi Rehberi

Santiago’da Gezilecek Yerler Haritası

Santiago Gezi Rehberi

Santiago’ya kadar geldiyseniz görmeden dönülmeyecek yerleri sizin için listeledik. Yukarıda belirlemiş olduğumuz Santiago cazibe noktaları’nın büyük çoğunluğu bir bölgede bulunmakta. Bu bölgede kalan noktaları yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Geri kalan yerlere ise metro ile ulaşmanız mümkün. Metro haritası ve bilet ücretleri gibi aklınıza gelebilecek tüm konuları listeledik.
Santiago’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Santiago Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.