Roma Havaalanı Ulaşım Rehberi

Roma’ya ulaşım sağlayabileceğiniz 2 havaalanı var. Şehrin merkez havaalanı olan Fiumicino–Leonardo da Vinci Havalimanı ve low cost airlines firmalarının kullandıkları Ciampino Havaalanı. Her iki havaalanından da şehir merkezine kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut.  Merkeze giderken toplu taşıma araçlarını kullanabileceğiniz gibi, Şahıs bazında hizmet veren birçok seçenekte mevcut. Roma’ya geldik ve ilk aklımıza gelen soru şehir merkezine nasıl giderim?

Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Fiumicino–Leonardo da Vinci Havalimanı

1961 yılında hizmete giren, Fiumicino–Leonardo da Vinci Havalimanı, şehrin 38 kilometre güneybatısında yer alıyor. İstanbul havaalanından 2,5 saat süren uçaş sonrası varış noktamıza ulaşıyoruz. Bu havaalanında uluslar arası uçuşlar Terminal B’den gerçekleşmekte. İndiğimizde bir çok ulaşım seçeneği bizi bekliyor.

Roma Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Tren

Roma Havaalanı Ulaşım Rehberi

Roma Termini‘ye ulaşım için en hızlı seçenek 30 dakika ile trenler. Yoğunluğun olduğu saatlerde 15 dakikalık araklıklarla hareket eden trenler günün kalan bölümü 30 dakika aralıklar ile hizmet veriyor. Leonardo Express, 06.30-23.30 saatleri arasında faaliyet gösteriyor. Bilet fiyatları 14€, ister online isterseniz gişeden satın alabilirsiniz.  Termini’nin 23 ve 24 numaralı platformlarını kullanan Leonardo Express’in havaalanındaki tabelaları takip ederek bulabilirsiniz.

Otobüs

Roma Belediyesi 4,50€ karşılığında şehir merkezine ulaşmanıza olanak sağlıyor. Gün içerisinde Termini yönüne direkt giden bir hat bulunuyor. Otobüs içinde ödeme kabul edilmiyor, bu nedenle biletinizi durağa yakın bulunan gişeden satın alın. Roma Pass kartı alacaksanız ayrıca bir bilet almanıza gerek yok. Belediye otobüsü de dahil olmak üzere tüm şehir içi araçlarından ücretsiz faydalanırsınız.

Uber

Roma Havaalanı Ulaşım Rehberi

Seyahat önce uber uygulamasını indirin ve üye girişi sağlayın. Uber uygulaması ile uygun fiyatlara rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Yurt dışına çıktığımda beni en çok uğraştıran internet paketleri. Yurtdışı internet paketi yoksa dahi hava alanı çevresinde wifi ile araç çağırın ve buluşma yerine hızla hareket edin. Ortalama 60€ karşılığında şehir merkezine 45 dakika’da ulaşıyorsunuz.

Taksi

Roma Havalimanından Roma merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek taksi. Uber varken taksi ile yolculuk yapmayı pekte sevmiyorum.  Yinede bu seçenekte sizin için bulunuyor ve ortalama 75-95€ karşılığında kullanabilirsiniz. Roma’da taksi arıyorsanız beyaz renkleri ve ışıklı tabelaları ile klasik taksilerden biraz farklı olduğunu unutmayın. Roma Termini çevresine 45 dakika süren bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz.

Roma Havaalanı Ulaşım Rehberi

Ciampino Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Roma Havaalanı Ulaşım Rehberi Ryanair,Easyjet, Wizzair gibi havayolu şirketleri başta olmak üzere bir çok low cost firmaları bu havaalanına iniş yapıyor. Şehir merkezine 15km uzaklıkta olan havaalanı 24 saat açık değil. 24:00 – 4:30 saatleri arasında kapanıyor.

Shuttle Bus

Seferler 07.45’te başlayıp, 23.50’de sona eriyor. Yolculuk yaklaşık olarak 40 dakika sürmektedir. Yaz aylarında gidecekler için biletleri online almalarını öneririm. Bilet fiyatları 6€.

Terravision Otobüsü

Terravision Otobüsü

Otobüsler her 30 dakikada bir havalimanından kent merkezine doğru hareket ediyor. Bilet fiyatları 5€ online almak için tıkla. Yolculuk yaklaşık olarak 40 dakika sürmektedir.

Ayrıca uber ve taksi seçenekleri mevcut. Ama neredeyse uçak bileti kadar bir maliyet olduğu için insanlar otobüs kullanmayı tercih ediyor.