Roma Gezi Rehberi

Roma Gezi Rehberi içeriğinde Roma’ya gideceğim, neler yapabilirim? Sorusuna cevap bulacağınız gezi rehberi yazısıdır. Hakkında ne söylenirse eksik kalacak olan Roma şehri, 3.000 yıllık görkemli tarihiyle, yalnızca Avrupa’nın değil insanlık tarihinin en önemli şehirleri arasındadır. Bu şehri büyük bir hayranlık ve zevkle size anlatmaya çalışacağım.

Yaklaşık 2,873 milyon nüfuslu şehir Tiber ve Aniane nehirleri arasında yer alır. Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da Roma şehir sınırları içerisinde yer alır. Roma 7 tepe üzerinde kurulmuş, 2800 yıllık şehir tarihi ile insan oğlunun en önemli yaşam yerleri arasındadır.

Roma Gezi Rehberi

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma Seyahat Rehberi

Roma şehrinin tarihi Palatino tepesinde M.Ö. 8. yüzyılda Latince konuşan insanlar tarafından kurulmuştur.  Efsaneye göre Roma kentini Romulus ve Remus adlı iki ikiz kardeş kurmuşlar. Bu kardeşler savaş tanrısı Mars’ın ve Rhea Silvia’nın çocuklarıdır.

Şehir en parlak dönemini M.Ö. 5. yüzyıl ve M.S. 5. yüzyıl arasında Roma İmparatorluğu döneminde yaşıyor.  Roma’da göreceğiniz birçok önemli tarihi yapı da bu dönemde inşa edilmiştir.  Rönesans ve 11. yüzyıl başlarında giderek güçlenmeye başlayan Papalık makamının rolü ile şehir hızla büyümeye başlamış.  II. Dünya Savaşının ardından yenileme sürecine giren başkent, 1950’li yıllarla birlikte bugün ki görünümünü almaya başlamış.

Roma gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Roma Gezilecek Yerler“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi

Roma’da Ulaşım

Roma Havaalanı Ulaşım Rehberi

Roma Şehrinde 2 adet havaalanı bulunuyor. Her iki havaalanından da şehir merkezine kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Tren, Otobüs, Uber ve Taksi gibi seçenekleri sizin için anlattım.

Şehir merkezinde bir çok önemli nokta yakın mesafede bulunuyor. Şehir içinde kesinlikle yaya olarak ilerlemenizi öneriyorum. Roma şehrinin her an sokaklarında görebileceğiniz harika bir tarihi yapısı vardır. Kutsal Melek Kalesi ve Vatikan biraz farklı alanda kalıyor. Bu alana giden belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.

Roma’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Roma Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi

Roma’da Gezilecek Yerler Haritası

Roma Haritasi

Roma Şehrinde kesinlikle gezilecek yerleri sizin için listeledik. Haritada bulunan noktaları, konaklayacağınız yere göre konumlandırın. Kalacağınız süre’ye göre kendinize bir plan oluşturun. Seyahat öncesi google map üzerinden Roma offline haritasını indirin. Güzel bir seyahat güzel bir plan ile başlar. Roma’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Roma Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.