Rio de Janeiro Havaalanı Ulaşım Rehberi

Rio de Janeiro Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Rio’da yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Rio de Janeiro şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Santos Dumont (SDU) ve Galeao (GIG) isimli 2 farklı uluslararası havaalanı bulunuyor. Galeao, şehrin en büyük ve en yoğun havaalanıdır.
Rio’da bulunan toplu taşıma araçları turistler için güvenlidir, ancak gece otobüsleri turistler için tavsiye edilmez. Rio’da güvenlik önemli bir konu olduğu için eğer gece geç saatlerde indiyseniz, taksi veya Cabify kullanmanızı tavsiye ederiz. Rio de Janeiro havaalanından şehir merkezine ulaşım seçenekleri bakımından çok fazla alternatife sahiptir. Bu nedenle gezi öncesi şehir merkezine nasıl ulaşacağınız konusunda karar vermeniz zaman kaybının önüne geçecektir.

Rio de Janeiro Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Rio de Janeiro şehiriçi ulaşımında Hafif Raylı, Metro, Tren, Otobüs, Cabify, Vapur, Teleferik & Füniküler gibi çeşitli toplu taşıma seçenekleri bulunmaktadır.

Rio de Janeiro Metro Haritası

Rio de Janeiro metro haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

Rio de Janeiro Şehir içi ulaşım bilgileri ve Rio de Janeiro metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. Rio metrosunun iki ana hattı ve 41 istasyonu bulunmakta. Özellikle iş çıkış saatleri çok kalabalık olabilir, ancak sıklıkla düzenlenen seferleri ve uygun fiyatı ile ön plana çıkıyor. Rio’da seyahat etmenin en güvenli yolu olarak kabul edilir ve temiz istasyonları ile ilk tercihiniz olsun.

Metro pazartesiden cumartesiye 05.00-00.00 arası, pazar günleri ise 07.00-23.00 arasında hizmet vermekte. Rio Carnival sırasında metro günün 24 saati hizmet vermektedir. Rio de Janeiro’da özellikle yoğun saatlerde metro en güvenilir toplu taşıma aracıdır.

Aktarma Tarifesi

Metro hattını kullanmak için mevcut iki karttan birini satın almanız gerekir.

Rio de Janeiro Metro Ücreti

METRÔRIO CARDS

Tek Biniş Bilet: R$ 4.60

Ön Ödemeli Kart: R$ 5

Daha fazla seçenek ve aktarma gibi farklı tarifelere buradan ulaşabilirsiniz.

Rio de Janeiro Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Rio de Janeiro Galeao Uluslararası Havalimanı

Rio de Janeiro Galeao Uluslararası Havalimanı

Ülkenin en işlek ikinci uluslararası havalimanıdır. Rio’nun ana havaalanı Galeao şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta.

Otobüs

Rio de Janeiro Otobüsleri

Havalimanı şehir merkezi güzergahında en kolay ve ekonomik ulaşım aracı otobüsler. Şehrin farklı bölgelerine 3 farklı otobüs hattı hizmet veriyor. Havaalanından kent merkezine, 2018, 2016 ve 2012 numaralı otobüsü kullanarak ulaşabilirsiniz. Rio kent merkezine yaklaşık 1 saat 30 dakika süren yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Otobüslerin 24 saat seferlerini düzenli olarak yaptığını belirtelim.

Cabify

Klasik taksilere göre daha kullanışlı olan uygulama taksileri konforlu bir ulaşım isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken seçenek diyebilirim. Cabify kullanmak için havalananında bulunan wifi kullanabilirsiniz. Aracı çağırdınız yeri iyi belirleyin ve hızla o noktaya hareket edin. Rio şehir merkezine yaklaşık 25 dakika süren yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için uygulama yoğunluğuna göre R$ 40 ödemeniz gerekiyor.

Taksi

Özellikle gece geç saatlerde iniş yapanlar için terminal çıkışında bulunan taksiler en iyi seçenek. Rio de janeiro taksi fiyatları ortalama Türkiye fiyatlarından daha yüksektir. Yolculuk 5.80 BRL ile başlar ve her kilometre için 2.60 BRL ödemeniz gerekiyor. Rio şehir merkezine yaklaşık 25 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Santos Dumont Havaalanı

Santos Dumont Havaalanı

Santos Dumont şehrin tam ortasında bulunan küçük bir havalimanı. Şehir merkezine yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta. Bu nedenle çok bir yükünüz yoksa şehir merkezine ulaşmak için yürüş yapabilirsiniz.

Metro

Rio de Janeiro Metrosu

Eğer şehrin uzak noktalarına gitmek istiyorsanız metre en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Konaklama yeri olarak merkezden uzak bir otel seçtiyseniz metro ile ulaşmanız mümkün. Şehir merkezine hareket eden L3 hattını kullanabilir, aktarma istasyonlarında gideceğiniz rotaya devam edebilirsiniz.

Cabify

Santos Dumont Havaalanı şehir merkezine zaten çok yakın olduğu için fazla bir ücret ödemeden direk uygulama taksilerini kullanmanız tavsiye edilir. Rio kent merkezine 5 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için R$ 7 ödemeniz gerekiyor ki zaten toplu taşıma ücretleri en az R$ 5 den başlıyor.