Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Listesi

Samba, futbol, deniz, karnaval ve muhteşem bir doğa işte size Brezilya! Brezilya’nın güneydoğusunda yer alan Rio De Janeiro yılda 2.5 milyon kişi ziyaret etmektedir. Mis gibi kumları, yemyeşil dağları ve ormanları ile doğa harikası bir şehirdir Rio De Janeiro… Özellikle güneşli günlerde Rio merkezinde bulunan plajlarda deniz ve güneş keyfi yapmayı ihmal etmeyin. Zaman kaybetmeden Rio De Janeiro Gezilecek Yerler listesi ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Listesi

1. Kurtarıcı İsa Heykeli

2. Kesmeşeker Dağı

3. Tijuca Ormanı

4. Ipanema Plajı

5. Botanik Bahçesi

6. Escadaria Selaron

7. Museu do Amanha

8. Belediye Tiyatrosu

9. Copacabana Plaji

10. Maracana Stadyumu

Rio de Janeiro Havaalanı Ulaşım Rehberi

Galeao ve Santos Dumont Havalimanı olmak üzere Rio’da 2 adet havaalanı bulunmaktadır. Her iki havaalanından da şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım seçeneği mevcut. Havaalanlarından Rio de Janeiro şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık.

Rio de Janeiro Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri, Rio de Janeiro şehir merkezinde ulaşım ve Rio Metro haritası hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

1. Kurtarıcı İsa Heykeli

Kurtarıcı İsa Heykeli

Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasında yer alan Heykel, 1926 -1931 yılları arasında inşa edilmiştir. 700 metre yüksekliğe sahip Corcovado Dağı’nın üzerine inşa edilmiş bu 30 metrelik heykel, ‘’ Cristo Redentor’’ yani Kurtarıcı İsa Heykeli anlamına gelir. Toplam ağırlığı 635 ton olan heykel turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir.

Şehrin en önemli sembolü olan bu heykel, tüm şehri ayaklarınızın altına sermekte. Art Deco sanat akımının etkisiyle inşa edilmiş, elleri açık bir şekilde şehri izleyen İsa Heykeli tasvir edilmiştir.

  • Ziyaret Saatleri 08:00–19:00 arasında.

2. Kesmeşeker Dağı

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Listesi

Rio de Janeiro gezilecek yerler listesi Kesmeşeker Dağı ile devam ediyor. Şehirde bulunan en önemli iki tepeden biri olan Kesme Şeker Dağı 396 metre yüksekliği ile Rio şehrini ayaklarınızın altında hissedeceksiniz. Kesme Şeker Dağı’nın zirvesine ulaşmak için camdan yapılmış teleferik kabinleri kullanmalısınız. Yolculuk boyunca Rio şehrinin müthiş manzarasını izleyerek 20 dakika içinde zirveye ulaşabilirsiniz. 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edilen bölge Urca Tepesi Anıtı ile birlikte koruma altındadır.

3. Tijuca Ormanı

Tijuca Ormanı

Rio’nun hemen girişinde yaklaşık 4.000 hektarlık bir alan üzerinde bulunan Tijuca Ormanı, dünyanın en büyük kentsel ormanıdır. 1961 yılında ulusal park ilan edilen Tijuca Ormanı, yeşilin her tonunu ziyaretçilerine sunmaktadır. Kendinize bir tur rehberi edinmeniz, gezerken çevrenizi daha anlamlı algılamanıza olanak sağlayacaktır.

Tijuca Ormanı soyu tükenmekte olan, sadece Atlantik Yağmur Ormanı’nda bulunan yüzlerce bitki ve hayvan türünü de görmeniz mümkün. Vahşi yaşam ortamlarında rahatsız edilmek istemeyen yılan gibi tehlikeli hayvanlardan uzak durmanızda fayda var.

4. Ipanema Plajı

Ipanema Plajı

Ipanema beyaz kumuyla Rio De Janeiro’nun en uzun sahilidir. Copacabana Plajı ile kıyaslama yaparsak, daha temiz kumu ve denizin tadını çıkaracak nokta olarak burayı seçerim. Yüksek dalgalara sahip denizinde genelde sörf yapan insanları görebilirsiniz. Güçlü dalgalarından ötürü ihtişamlı ve aynı zamanda tehlikeli bir denize sahip olan Ipanema, gece hayatının da hızlı olduğu yerlerin başında gelmekte.

Plaj boyunca kafeler, restoranlar ve barların yanı sıra yürüyüş ve bisiklet yollarıyla turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Hafta sonları gideceklere erken gitmeleri ve yer belirlemeleri tavsiye edilir.

5. Botanik Bahçesi

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Listesi

1808’de Portekiz Kralı VI. John tarafından açılan park, Hindistan cevizi, biber ve tarçın da dahil olmak üzere nadir baharatlar yetiştirmek için tasarlandı. Corcovado Dağı’nın eteklerinde bulunan bahçede, daha sonra halka açık bir parka dönüştürüldü. Nesli tükenmekte olan yaklaşık 6,500 türünün bulunduğu, 54 hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır. Bazı talihsiz olayların yaşandığı parkta mutlaka rehber eşliğinde gezmenizde fayda var.

Parkı ziyaret etmeden önce böcek ve çeşitli hayvan ısırmalarına karşı uygun kıyafetler giymeniz tavsiye edilir. 1992 yılında UNESCO parkı Biyosfer Koruma Alanı ilan etmiştir.

  • Ziyaret Saatleri 08:00–18:00 arasında ve Giriş Ücreti 15 BRL.

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Listesi

6. Escadaria Selaron

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Listesi

Şili asıllı ressam ve seramik ustası Jorge Selaron, 2013’te ölene kadar evinin önünde bulunan merdivenlere güzel görünüm katmak için her gün mozaik motifleri yapması ile oluşmuş. Zamanla komşularının isteği doğrultusunda onlar içinde süsleme yapan usta, toplamda 250 basamak merdiven ve evlerin duvarlarını süslüyor. Turistler tarafından büyük beğeni toplayan Escadaria Selaron zamanla şehrin ikonik noktaları arasında yerini alıyor.

7. Museu do Amanha

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Listesi

Ünlü İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanan bilim müzesi, dünya, uzay ve biyolojik çeşitliliği konu alır. Su yönetimi, Çevre dostu ve yenilenebilir enerji yönetimi gibi ileride sorun olabilecek konular hakkında bireylerin dikkatini çekmeye yönelik sergiler bulunmakta. Fotovoltaik panellerin oluşturduğu çatı enerji konusunda dikkat çekmeyi başarırken, günde yaklaşık 25 bin litre su tasarrufu sağlamakta. Kısacası müze, geleneksel binalara kıyasla neredeyse yüzde 50’ye kadar enerji tasarrufu sağlıyor. Bu tür çalışmalar ve teknolojik gelişimler ilginizi çekiyorsa ziyaret etmenizi öneriyorum.

  • Ziyaret Saatleri 10:00–17:00 arasında ve Giriş Ücreti R$ 20. Online bilet almak için tıklayın.

8. Belediye Tiyatrosu

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Listesi

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Listesi kültür gezisi ile devam ediyor. Şehrin en önemli tiyatro merkezi olarak bilinen Belediye Tiyatro Binası, 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş. Tiyatroda halen bale, modern dans gösterileri ve klasik müzik performansları sahneleniyor. Binayı dolaşmak isterseniz 45 dakikalık rehber turana katılabilirsiniz. Lakin ben hiç tavsiye etmiyorum. Boş tiyatro binasında rehber ile gezmek, canlı performans izlemenin yerini tutmuyor.

  • Ziyaret Saatleri 07:00–20:00 arasında. Gösterileri buradan kontrol etmeniz mümkün.

9. Copacabana Plaji

Copacabana Plaji

Dünyanın en meşhur plajlarından Copacabana, 4 kilometre uzunluğu ile şehrin güneyinde bulunur. Halk Plajı olduğu için daha ekonomik imkanları bulunan plajda, seyyar satıcılar’dan yiyecek ve içecek temin edebilirsiniz. Özellikle güneş battıktan sonra plaj bir parti alanına dönüştüğünde insanla dolar. Yalnız dikkat etmeniz gereken en önemli konu güvenlik. Efsanevi Copacabana Plajı’nda soyguncular plajın başlıca tehlikesidir. Bu nedenle yüzmeye karar verdiğiniz zaman eşyalarınızı hiçbir zaman gözetimsiz bırakmayın.

10. Maracana Stadyumu

Maracana Stadyumu

Genellikle büyük şehirlere gidildiğinde boş stat gezileri yapanlara hiç bir anlam veremiyorum. Hele bu gezilerin fahiş fiyatlı biletleri ve kuyrukta bekleyen onca insanı gördükçe çok garipsiyorum. Lakin bu durum Maracana Stadyumu’na gelince biraz karmaşık bir hal alıyor. Çünkü burası Statların Anası olarak bilinen tarihi bir öneme sahiptir.

1950 Dünya Kupası için inşa edilen Maracana Stadı, o yıllarda 200.000‘den fazla seyirciyle full kapasite oynarmış. Ancak güvenlik sebebiyle stadın kapasitesi 95 bine düşürülmüş durumda. 2014 Dünya Kupası ve 2016 Rio Olimpiyatları ile tekrar restore edilen stadı, 40 dakika süren rehber eşliğinde 65 Brezilya Reali karşılığında gezebilirsiniz

  • Ziyaret Saatleri 09:00–17:00 arasında ve Giriş Ücreti 28 BRL.

Rio de Janeiro Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Haritası

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.