Rio de Janeiro Gezi Rehberi

Güney Amerika’da yer alan Brezilya, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesi. Sao Paulo’dan sonra Brezilya’nın en büyük şehri ise 6.32 milyon nüfusa sahip Rio De Janeiro. Nüfusun büyük bir kısmı favela denilen gece kondu mahallelerinde yaşıyor. Gelir adaletsizliğinin zirve yaptığı şehirde güvenlik sorunu yaşanmakta. Bu nedenle favela bölgesine kesinlikle yerel bir rehber olmadan gitmeyin. Açıkçası görülecek önemli bir şey bulunmadığı için hiç gitmeseniz bir şey kaybetmezsiniz.
Dünyada en çok tanınan festivaline en sahipliği yapan şehir, doğası, plajları, futbol ve samba kültürü ile ön plana çıkıyor. Tüm Brezilya’da kutlanan karnavalın merkezi Rio’da yapıldığı için Rio karnavalı olarak anılıyor. Karnaval zamanı Rio sokaklarında günde 2 milyon insanın büyük bir coşkuyla kutlamaya katıldığı tahmin ediliyor. Rio de Janeiro gezi rehberimizde sizler için derledik.

Rio de Janeiro’da Gezilecek Yerler

Rio de Janeiro’da Gezilecek Yerler

Portekizli kaşif Gaspar de Lemos ilk kez Ocak 1502 yılında Guanabara Körfezi’ne ulaştıklarında bir nehir bulduklarını zannederek, şehre Rio de Janeiro adını verdiler. Rio de Janeiro ismi Ocak Nehri anlamına gelmekte.
18. yüzyılın başlarına kadar, şehir Fransızlar ve korsanlar tarafından birçok defa saldırıya uğramış ve istila edilmiştir.

1807 yılında, Napolyon’un orduları Portekiz’i Fransa hakimiyeti altına sokmak amacıyla ülkeyi işgal etmeye karar verdiler. Bunun üzerine Kraliyet ailesi ve birçok soylu aile 1808’den kraliyet ailesinin evine güvenle dönebileceği 1821 yılına kadar Rio kentine taşındı. Bu olaydan sonra şehir krallığın başkenti statüsünü elde etti ve Avrupa dışında bulunan tek Avrupa başkenti olarak tarihe geçti.

İmparator Pedro I, 1822’de ülkenin özgürlüğünü ilan eder ve Brezilya kısa bir süre imparatorluk dönemi yaşar. Avrupa’dan toplu göç akını sayesinde, Rio nüfusu hızlı bir şekilde büyümeye başladı. Bu dönemde Rio de Jeneiro başkent ilan edildi. 1889’dan sonra monarşinin yerini cumhuriyete devretmesinden sonra bile Rio başkent olarak kalmaya devam etti.

Rio de Janeiro gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Rio de Janeiro Gezi Rehberi

Rio’da Ulaşım

Rio de Janeiro Gezi Rehberi

Maalesef Rio’ya henüz Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Genellikle İstanbul’dan Avrupa’nım büyük şehirlerine, oradan da Rio de Janeiro uçuşlar bulunmakta. Türk Hava Yolları ülkenin en büyük şehri olan Sao Paulo 14 saat süren direk seferler düzenlemekte. Sao Paulo’dan Rio de Janeiro şehrine ulaşmak sadece 1 saat sürüyor. Ayrıca Sao Paulo’dan otobüsle Rio’ya 7 saatte ulaşabilirsiniz.

Şehirde iki tane havalimanı bulunuyor. ilki şehir merkezine sadece 1 km uzaklıkta olan iç hat uçuşları için kullanılan Santos Dumont, diğeri ise uluslararası uçuşların yapıldığı Galeao havalimanı. Her iki havaalanından da şehir merkezine kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Metro, Otobüs, Cabify ve Taksi gibi seçenekleri sizin için listeledik.

Rio de Janeiro’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Rio de Janeiro Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Rio de Janeiro Gezi Rehberi

Rio de Janeiro’da Gezilecek Yerler Haritası

Rio de Janeiro Google Haritası

Rio de Janeiro görülecek yerleri listeye uygun haritaya ekledik. Haritada görülen noktalar Rio’ya gittiyseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerdir. Haritayı indirdikten sonra istediğiniz gibi ekleme yapabilirsiniz. Haritada’da görüldüğü gibi Rio’da gezilecek noktalar iki alanda toplanmış.
Rio’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.