Porto’da Ne Yenir?

Porto’yu ziyaret ederken Porto’da Ne Yenir? Mutlaka tatmak zorunda olduğunuz geleneksel yemekleri ve en iyi restoranları listeledik. Her bütçe’ye uygun lezzetli yemeklere ulaşmanız mümkün. Porto, Portekiz’in en iyi yemek lezzetlerini tadabileceğiniz şehri olarak bilinir. Bunun nedeni Atlantik’ten gelen taze deniz ürünleri ile bölge’de bulunan yakın çiftliklerden gelen et ve süt ürünleri olarak sıralayabiliriz.

Porto’da Ne İçilir?

Porto'da Ne İçilir?

Şarap denince akla gelen ilk yerlerden biri Portekiz, dünya şarap literatüründe çok önemli yere sahiptir. Bölgede bulunan üzüm bağlarında bu şaraplar için kullanılan 65 kırmızı, 20 beyaz üzüm çeşidi bulunmaktadır.

Douro Nehri boyunca yer alan balık restoranları birbirinden iç tasarıma ve ünlü şeflere ev sahipliği yapmakta. Taze balık ve deniz ürünleri ile elbette burada hemen hemen her kafe veya restoran ünlü Portekiz şarabı servis edilmekte. Önce boğazınızdan bir kadife gibi midenize yolculuğunu hisseder, oradan yavaş yavaş beyninize sinyal göndermeye başlar. Yorgun kaslar gevşer, sinir ve stresten eser kalmaz.

Porto’da Ne Yenir?

Portekiz’in kuzeyinde Rio Douro nehrinin kıyılarında konumlanmış şehrin hemen karşısında Atlantik okyanusu bulunmakta. Bu nedenle porto mutfağında zengin çeşitli deniz ürünleri ana malzeme olarak kullanılır. Yıllar içinde insanlarda bu ürünlerden çeşitli lezzetler ortaya koymuşlar.

Sardinhas

Porto’da Ne Yenir?

Denizden babam çıksa yerim diyenlerin vazgeçilmez lezzeti Sardinhas. Izgarada hazırlanan Sardalya balıkları efsane bir lezzet sunuyor. Genellikle haşlanmış veya kızartılmış patatesle seris edilmekte. Bazı restoranlarda yanına salatada dahi eklenmekte.

Caldo verde

Porto’da Ne Yenir?

Portekiz mutfağında sebze çorbaları büyük bir öneme sahiptir. Bunlar arasından en ünlüsü Caldo verde diyebilirim. Hemen hemen her restoran ve kafe’de bulabileceğiniz bu çorba, lahana, patates, soğan ve maydanoz ile yapılmakta.

Pastel de Nata

Porto’da Ne Yenir?

Portekiz’in simgesileri arasında yer alan Pastel de Nata, dışı milföy katmanları ve içinde krema olan lezzetli bir tatlı. Çok tatlı düşkünü olmayan ben bile bu lezzete bayıldım. Yolda yürürken, yemekten sonra veya canınız istediğinde günün her saati bu müthiş tatlıyı kesinlikle denemelisiniz.

Uygun Deniz Mahsulleri ve Tatlı Lezzetler

Porto Uygun Bütçeli Yemekler

Porto’da Ne Yenir? diye hiç düşünmeyin. Porto her bütçeyi kucaklayacak lezzetli bir mutfak kültürü’ne sahiptir. Her gün pahalı restoranlarda zaman geçirmeniz gerekmiyor. Çok ucuz deniz ürünlerinde dahi insani mutlu edecek kaliteli yemekler bulunmakta.

Şehrin merkezinde bulunan Clérigos Kilisesi’ni ziyaret ettikten sonrası hemen arka sokağında bulunan şehrin en ucuz ve lezzetli yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Rua dos Clérigos sokağın’da bulunan bir çok mekanda sabahın erken saatlerinde hazırlanmış bir çok lezzeti deneyebilirsiniz. Burada 1€ karşılığında dahi taze ekmeklerin arasında balık fileto servis edilmekte. Ayrıca bir çok tatlı lezzet yine çok uygun fiyatlara denemeniz için beklemekte.

Tüm Portekiz’de Sardalya temizlenmeden pişiriliyor. Bu durum alışkın olmayan ve hassas mideler için sorun teşkil edebilir. Bu nedenle Porto’da tercihinizi fileto balıklardan yana kullanın.