Porto Gezilecek Yerler Listesi

Rotamızı Portekiz’in başkenti Lizbon’dan sonra ikinci büyük şehri Porto’ya çeviriyoruz. Portekiz’in kuzeybatısında yer alan şehir, Duoro Nehri tarafından iki yakaya ayrılır ve beş köprü ile birbirine bağlıdır. Şehir her ne kadar yokuşlu olsa da yürüyerek keşfedilmeye değer birçok turistik ve tarihi noktaya sahiptir.
Taze deniz ürünlerini, uygun fiyatlara bulabileceğiniz bir başka Avrupa ülkesi görmedim henüz. Porto yeme içme anlamında deniz ürünleri seviyorsanız sizi fazlasıyla mutlu edecek bir şehir diyebilirim. Nasıl etmesin ki! Dünyanın en ünlü denizcileri ve kaşifleri bu topraklarda Okyanus kültürünün etkisiyle yoğrulmuşlar.

Porto Gezilecek Yerler Listesi

 1. Luís I Köprüsü

 2. Porto Katedrali

 3. Jardins do Palácio de Cristal

 4. Sao Bento Tren İstasyonu

 5. Clérigos Kilisesi

 6. Borsa Sarayı

 7. Igreja de São Francisco

 8. Igreja do Carmo

 9. Livraria Lello

 10. Bolhão Market

Porto Havaalanı Ulaşım Rehberi

Francisco de Sá Carneiro Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Porto Uluslararası havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için Tren, Otobüs, Taksi, Uber ve rent a car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Porto’da gelişmiş bir toplu taşıma sistemi olsa dahi bazı yerleri görmek istiyorsanız yokuş yukarı yürümeniz gerekmekte. Bu nedenle rahat bir ayakkabı seçmenizi özellikle tavsiye ederim. Porto Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Porto şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Luís I Köprüsü

Porto Gezilecek Yerler Listesi

Luís I Köprüsü, Eyfel Kulesi’nin mimarı Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış. Yapımına 1881 yılında başlanan köprü, 385 metre uzunluğunda ve 44 metre yüksekliğinde. Günümüzde yapının üst katı yaya ve metro, alt katından ise motorlu araçların ulaşımı için kullanılıyor. Köprünün yaya kaldırımlarına çıktığımda manzaranın güzelliğine hayran kalmıştım. Köprü’den geçmenin en doğru zamanı tabi ki gün doğarken ya da batarken eşsiz porto manzarasına şahitlik etmektir.

2. Porto Katedrali

Porto Gezilecek Yerler Listesi

Portekiz’in bağımsızlığından önce Porto’ya gelen Fransız bir soylu olan Piskopos Hugh tarafından inşa edildi. Katedralin yapımı 12. yüzyılda başladı, ancak yüzyıllar boyunca birçok kez yeniden inşa edildi. Kaleyi andıran görünümü de yüzyıllar içerisinde defalarca tekrarlanan yeniden yapım süreci oluşmuş. Yapı ağırlıklı olarak Barok tarzındadır, ancak cephesi Romanesk, manastırı ve şapellerden biri Gotik tarzdadır. Manastır bölümünde ise İncil’den bazı sahnelerin tasvir edildiği çinileri görme fırsatı sunuyor. Ayrıca yapı içerisinde bulunan Tesouro bölünü Hristiyan sanat eserlerinin zengin bir koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

 • Ziyaret Saatleri 09.00-17.30 arasında ve Giriş Ücreti 3 €.

3. Jardins do Palácio de Cristal

porto gezi yazısı

Porto gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer mekansa Jardins do Palácio de Cristal. Çeşmeler, heykeller, kamelyalar, selvi ve zeytin ağaçları ile süslenmiş Jardin do Palacio de Cristal, 1865 yılında Uluslararası Gösteri için inşa edilmiş. Porto halkının sıklıkla uğradığı park, Alman peyzaj mimarı Emílio David tarafından tasarlandı. Parkın tam ortasında spor için kullanılan modern bir kubbe kompleksi bulunmakta. Douro Nehri’ne bakan tepe konumu ile şehrin muhteşem manzarasını gözler önüne sermekte.

 • Ziyaret Saatleri 08.00-21.00 arasında.

4. Sao Bento Tren İstasyonu

Porto Gezilecek Yerler Listesi

Sao Bento Tren İstasyonu yıl boyunca büyük bir ilgi görür. Turistik bir ziyaret noktası olmasının en önemli nedeni Azulejos ismiyle bilinen mavi-beyaz renkli seramik duvarlarıdır. 1903 yılında tamamlanan bina, adını Benedictine manastırından almıştır. 1930’da Jorge Colaço tarafından tasarlanan 20.000 çini, tarihi savaşları ve ulaşım tarihini tasvir ediyor.

5. Clérigos Kilisesi

porto gezilecek yerlerYapı İtalyan Barok mimari ustası Nicolau Nasoni tarafından 1732-1749 yılları arasında inşa edilmiş. İç mekanda granit ve mermerde mimarın becerisini gösteren barok oymalar ile kaplanmıştır. 76 metre yüksekliği ve 360 derece panoramik bir manzara sunan kuleye çıkmak zorlayıcı oluyor. 240 basamaktan oluşan merdivenler yukarıya çıktıkça daralıyor. Yukarı çıktığınızda, büyük bir carillon oluşturan 49 zil ile karşılaşacaksınız ve zil çaldığında çan kulesinde olursanız ani korku yaşayabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri 09.00-19.00 arasında.

Gezimizi tamamladıktan sonra kilisenin hemen arka sokağında bulunan şehrin en ucuz ve lezzetli sandviçlerin’den almak için Rua dos Clérigos sokağına ilerliyoruz. Porto liman kenti olduğu için balık konusunda büyük bir bolluk var. Burada 1€ karşılığında taze pişmiş ekmek arası balıkların keyfini çıkarabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı ve Porto’da Ne Yenir? başlıklı yazılarımda merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Porto Gezilecek Yerler Listesi

6. Borsa Sarayı

Porto Gezilecek Yerler Listesi

Infante Dom Henrique Meydanı’nda yer alan Borsa Sarayı, Neoklasik tarzda inşa edilmiş. Saray 1840’larda inşa edildiğinde Porto gelişen bir şehirdi. Diğer Avrupa şehirleriyle rekabet edebilmek için Porto’nun tüccar birliği, şehrin ticaret merkezi olacak lüks bir bina yaptırmaya karar verdiler. Sarayın en çok ilgi gördüğü alan Arap Odasıdır. Mağribi tarzda dekore edilmiş bu oda, Granada’daki Alhambra Sarayı’ndan esinlenmiştir. Sarayın diğer harika odası Pátio das Nações, sekizgen ferforje ve cam kubbe ile kaplıdır.

 • Ziyaret Saatleri 09.00-18.30 arasında ve Giriş Ücreti 11 €. Online bilet almak için tıklayın.

7. Igreja de São Francisco

porto gezi notları

İç mekanda, 300 kilodan fazla altın tozunun kullanıldığına inanılan altın oymalar ile kaplı üç nef bulunmakta. Kiliseyi kaplayan altın o kadar çok ki, bir dönem ibadete kapatılmak zorunda kalınmış. Kilisenin cazibe merkezlerinden biri olan Jesse Ağacı, türünün en iyilerinden biri olarak kabul edilen çok renkli ahşap bir heykel. Kilisesinin mahzen kısmında şehrin bazı soylu ailelerinin gömüldüğü bir yer bulunmakta. Mezarlara ek olarak, zemine yerleştirilen camdan görülebilen binlerce insan kemiği bulunan bir mezarı görebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri 09.00-20.00 arasında ve Giriş Ücreti 4 €.

8. Igreja do Carmo

Porto Gezilecek Yerler Listesi

Muhteşem mimarisi ve tarihi nedeniyle Igreja do Carmo, Porto Gezilecek Yerler Listesi içinde kesinlikle görülmesi gereken bir nokta. Barok ve Rokoko tarzında yapılan Igreja do Carmo’nun dış cephesinde Karmelitler ve Karmel Dağı’nı tasvir eden çinilerle kaplıdır. Azulejos adı verilen bu çiniler tüm dünyada bilinir. Birçok kişi sadece güzel mavi çinileri görmek için şehri ziyaret eder. Carmelitas Kilisesi 17. yüzyılda bir manastırın bir parçasıydı. Kilise, Porto’nun Fransız İstilası sırasında kışla olarak kullanıldı.

 • Ziyaret Saatleri 10.00-18.00 arasında.

9. Livraria Lello

porto gezi planı

Livraria Lello, 1906 yılında Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş. Kitabevi tavana kadar uzanan büyüklükteki kitaplarla dolu iki katlı raflara sahiptir. Ahşap paneller ve kırmızı kadife ağırlıklı dekorasyonu ile çok güzel bir atmosfer yakalamış. Üst katta duvarların ve sütunların Art Deco gibi mimari detayları görebilirsiniz. Söylentiye göre J.K. Rowling, Harry Potter‘ı yazarken Livraria Lello’dan ilham aldı. Gereksiz kalabalığın önüne geçmek adına kitabevine girişte 3€ gibi temsili bir ücret alınıyor. Ancak ziyaretiniz sırasında herhangi bir şey alırsanız toplam bedelden düşülmekte.

 • Ziyaret Saatleri 10.00-19.00 arasında.

10. Bolhão Market

porto gezilecek yerler

Pazar adını üzerinde bulunduğu arazinin bir zamanlar su kabarcığı oluşturan bataklıktan almakta. Yerel yönetim ticaret yapılması için bir pazar alanı inşa etmek için bu araziyi satın aldığında tarihler 1893’ü gösteriyordu. Şu anda var olan neoklasik bina 1914 yılında inşa edilmiş. Pazarda sebze, meyve ve çiçekler dışında şarküteri ürünleri ve hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz. Son yıllarda Portekiz’de insanlar sürekli olarak yerel pazarlara gitmeyi bıraktı ve bunun yerine süper market zincirlerini tercih ettiğini gözlemledim. Pazarda bulunan çoğu satıcı bir ömür boyu oradaydı ve aileleri onlardan önce. Porto Gezilecek Yerler Listesi içerisinde gastronomi tutkunlarını mutlu edecek bir yer.

 • Ziyaret Saatleri 08.00-20.00 arasında.

Porto Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Porto Gezilecek Yerler Haritası

Porto Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Porto Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.