Porto Gezi Rehberi

Portekiz’in kuzeyinde, Atlas Okyanusu’na açılan Douro Nehri’nin kıyısında bulunan Porto, ülkenin ikinci en büyük şehridir. Dünyaca ünlü Porto şarabı, melankolik halk müziği Fado, zengin deniz ürünleri, turistik ve tarihi noktaları ile turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Özellikle kiliseler ve tarihi yapıların duvarlarında bulunan mavi beyaz renkli seramiklerle süsleme sanatına Azulejos deniyor. Porto’nun kendine özgü çinili yapıları, mavinin her tonunu bir arada belki de ilk defa görebileceğiniz cinsten. Porto, Lizbon’un biraz gölgesinde kalsa da ülkeye adını veren şehirdir aslında.

Portekiz kültürünü merak ediyorsanız Fado gecesine katılabilirsiniz. Denizci eşlerini uğurlayan kadınların, geri dönüşlerini umutla bekledikleri ve gelmemeleri üzerine denize karşı yaktıkları ağıtı temsil eden geleneksel bu müzik türü aslında Portekiz kültürünün kısa anlatımı. Eğer vaktiniz olursa Douro Nehri’nde tekne gezisi yapmalı ve dilerseniz bu teknelerin verdiği şarap tanıtım ve tadım turuna katılmalısınız.

Porto’da Gezilecek Yerler

Porto Gezi Rehberi

Avrupa’nın en eski kentlerinden biri olan Porto, Douro Nehri’nin oluşturduğu haliç etrafında konumlanmıştır. Porto’nun tarihi M.Ö. 200’lü yıllara dayanmaktadır. Roma İmparatorluğu Ordusu, bu toprakları ele geçirmiş ve birçok şehri tahrip etmiştir. Roma işgali döneminde önemi artan ve bir ticari merkez durumuna gelen Porto, zamanla denizcilik alanında büyük atılımlar gerçekleştirmiş. Porto, aynı zamanda Roma İmparatorluğu’nun önemli karakollarından biri olmuştur.

13. yüzyıldan itibaren Doura Vadisi’nden üretilen şaraplar yelkenli gemilerle Porto’ya getirilmeye başlanmıştır. 1756’da çıkarılan bir yasayla Porto şarabın üretiminde kullanılan üzüm çeşidi ve şarabın tarifi korunmaktadır.

Şehir 1809 yılında Napolyon orduları tarafından işgal edilince Savaştan kaçmaya çalışan halk, Douro Nehri üzerindeki köprüye hücum eder. Giderek artan insan sayısını köprü taşıyamayınca çöker ve çok sayıda insan hayatını kaybeder.

İşgal sonrasında Portekiz Kraliyet Ailesi, Brezilya’ya kaçmıştır. 1811 yılına gelindiğinde Fransız orduları, Napolyon Savaşlarını kaybetmeleri üzerine Portekiz’den çekilmiştir.

Rio Doura nehrinin kuzey yakasında bulunan şehir merkezi 1996 yılında Unesco tarafından Dünya mirası listesine alınmıştır. Günümüzde bir çok turist Porto’ya gelmek için

Porto gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekânları “Porto Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Porto Gezi Rehberi

Porto’da Ulaşım

Porto Gezi Rehberi

Türkiye’den Porto şehrine ulaşım çeşitli havayolları tarafından sağlanmakta. Porto’ya ulaşmak için ortalama 5 saat uçak yolculuğu yapmak gerekir. TAP Air Portugal ve Türk Hava Yolları bu rota için en ideal seçenekleri sunuyorlar.

Porto Havaalanı Portekiz’in en büyük üçüncü havaalanı olarak hizmet vermektedir. Porto Havaalanı, şehir merkezinin 12 km kadar kuzeybatısında yer alıyor. Portekiz‘in en büyük ve işlek üçüncü havaalanı olan Porto Havaalanı’ndan şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Porto’da ana toplu ulaşım araçları metro, otobüs, füniküler, tramvaydır. Bunların yanı sıra bireysel kullanabileceğiniz taksi, uber, free now gibi özel ulaşım araçları hizmet vermekte.

Gideceğiniz yerin metro hattı üzerinden geçtiğini kontrol edin. Özellikle trafik engeline takılmak istemiyorsanız metro ilk tercihiniz olsun.

Porto Gezilecek Yerler genellikle şehrin belirli bir alanında kalıyor. Bu alanda hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Lizbon’da olduğu gibi Porto şehri’de de inişli çıkışlı zorlu yollar sizi bekliyor olacak. Bu nedenle kesinlikle rahat bir ayakkabı seçmenizi öneriyorum.

Porto’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Porto Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Porto Gezi Rehberi

Porto’da Gezilecek Yerler Haritası

Porto Gezi Rehberi

Seyahat öncesi Google Harita üzerinden Porto çevrimdışı haritasını indirin. Her zaman söylediğim gibi ”Güzel bir seyahat güzel bir plan ile başlar.” Porto şehrinde görülmesi gereken yerleri sizin için listeledik. Yukarıda belirlemiş olduğumuz Porto cazibe noktalarının büyük çoğunluğu Sao Bento tren istasyonu bölgesinde bulunmakta. Haritada bulunan noktaları, kendinize göre düzenleyebilir ve plana uygun konaklama seçtiğinizde iyi bir gezi geçirmenizi garanti ederim.
Porto’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Porto Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.