Polisler Ne Zaman Yeşil Pasaport Alabilir

Polisler Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Polisler Yeşil Pasaport Alabilir mi? sorusu birçok polis memuru için merak konusu. Bir önceki yazımda Yeşil Pasaport Kimlere Verilir sorusuna yanıt aramıştık. Birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan ya da emekli olmuş memur ve diğer kamu görevlilerine Yeşil Pasaport verilmekte. Fakat Polis memurları için bazı özel şartlar bulunmakta. Bu yazımda polisler kaç yıl sonra yeşil pasaport alabilir ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Polisler Ne Zaman Yeşil Pasaport Alır? sorusu birçok polis memuru için yurt dışı seyahat planlaması yaparken merak ettiği konunun başında geliyor. Yurt dışı gezileri için vize çıkarması hem masraflı bir süreç hemde birçok kişi için büyük bir zaman kaybı. Bu nedenle yurt dışı seyahatini erteleyen bir çok polis bulunmakta. Çünkü Polis memurları’da diğer kamu çalışanları gibi belirli bir süre sonra Umuma Mahsus Yeşil Pasaport alma hakkına sahiptir.

Polisler Ne Zaman Yeşil Pasaport Alabilir

Polisler Ne Zaman Yeşil Pasaport Alabilir

Yeşil pasaportun verilmesinde esas önemli nokta maaş veya emekli derecesi değil kadro derecesidir. Kadro derecesi 3 olan bir Polis memuru Yeşil Pasaport almaya hak kazanıyor. O zaman akıllara gelen ilk soruya Kadro derecesi nasıl hesaplanıyor?

Polislerin Kadro Dereceleri Nasıl İlerler

Memurun kademesinin ilerleyebilmesi için 2 önemli şart vardır;

  • Memurun bulunduğu kademede 1 yıl süre ile hizmet yapması gerekir.
  • Derece solda ki rakamı ifade eder ve her derecede 3 kademe mevcuttur.

Derecenin bir düşmesi için her derecede 3 sene kalmak gerekmektedir. 9/1 ile göreve başlayan memur önce 9/2 sonra ise 9/3 olacak ve daha sonra 8/1 olarak 1 derece düşecektir. Bu hesaba göre normal bir polis memuru 15 yıl görevine devam etmesi durumunda 3. dereceye ulaşarak Yeşil Pasaport almaya hak kazanıyor.

Ancak yasal düzenleme ile memura ekstradan derece veya kademe yükselmesine ilişkin bir uygulama yapılırsa bu durum istisnadır.

Hususi Yeşil Pasaport en az 6 ay en fazla ise 5 yıl süre ile başvuru sahibi uygun koşulları sağladığı takdirde verilir. Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki bir suçtan soruşturma geçirmemiş olma şartı aranması. Eğer böyle bir soruşturma geçirilmişse yeşil pasaport hakkı 15 yıl dolsa dahi izin verilmiyor.

Polisler Nasıl Yeşil Pasaport Alır

Tüm kamu çalışanları gibi polislerinde Yeşil Pasaport çıkartması için sunması gereken bazı evraklar bulunmakta. Kendilerine veya birinci derece yakın aile bireylerine çıkartacakları Yeşil Pasaportlar için gerekli evrakları ”Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar” başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.