Perth Havaalanı Ulaşım Rehberi

Perth Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Perth’de yer alan Perth Havaalanı hakkında genel bilgileri ve bu havaalanı’ndan Perth şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için otobüs, taksi, DiDi, Ola, araç kiralama ya da özel transfer gibi seçenekler ile ulaşım sağlanıyor.

Perth Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Perth Toplu Ulaşım Haritası

Perth Toplu Ulaşım Haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

Perth şehir içi ulaşım bilgileri ve Perth toplu ulaşım haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. Toplu taşıma araçlarında standart bir tarife bulunmuyor. Bunun yerine gideceğiniz nokta’da kalan harita’ya göre bilet ücretlendirilmesi uygulanmakta.

Perth şehrinde SmartRider kart adı verilen kartlardan bir tane edinerek şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Standard SmartRider kartları nakit ücret üzerinden yüzde 10 indirim sağlar. Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz manyetik kartı toplu taşıma araçlarının her istasyonunun’da bulunan otomatik makinelerinden temin edebilirsiniz.

Central Area Transit

Ücretsiz bir hizmet olan CAT otobüsleri düzenli güzergahlarda çalışır. Belediye bünyesinde bulunan otobüsler trafik sıkışıklığını azaltmak için ziyaretçilere ücretsiz otobüs hizmeti vermektedir. Haritada görülen CAT sistemi kırmızı, mavi, sarı ve yeşil rotalarda hizmet vermektedir. Free Transit Zone (FTZ) kent sınırları içinde ücret ödemeden yolculuk yapabileceğiniz bölgeyi temsil eder. Küçük bir alanda hizmet veren bu otobüslerin üzerinde FTZ logoları bulunuyor. Bu alan dışında kalan tüm bölgeler için ücret ödemelisiniz.

Hop on Hop off

Hop-on-hop-off otobüslerinde Perth rotası boyunca panoramik manzara keyfi sunan çift katlı otobüsler’de, gittiğiniz yerler hakkında rehber cihazları kullanabilirsiniz. Kings Park, Swan Nehri ve The Bell Tower da dahil olmak üzere şehirdeki tüm önemli cazibe noktalarına uğramakta. Dilediğiniz durakta inip dilediğinizden binebiliyorsunuz. 24 Saat Hop on-Hop off Otobüs hizmeti için ödemeniz gereken miktar 40 AUD.

Perth Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Perth Havaalanı

Perth Havaalanı ülkenin en büyük yolcu kapasite sahip dördüncü havaalanıdır. Perth Havaalanı , şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta yer alır.

Otobüs

Perth Havaalanı Ulaşım Rehberi

Perth havalimanı’ndan 40, 380 veya 935 numaralı otobüslerle ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için toplamda 4.50 Avustralya doları ödemeniz gerekmekte. Perth kent merkezine yaklaşık 50 dakika süren yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Otobüsler aynı zamanda şehir merkezine ulaşmak için kullanabileceğiniz en ekonomik araçlar.

DiDi

Otobüs ya da yolcu servislerini bekleyerek zaman kaybetmek istemiyorsanız havalimanında hizmet veren uygulama taksilerini tercih edebilirsiniz. Şehir merkezine taksiyle ulaşımın bedeli ortalama 20 Avustralya dolarıdır. Terminalden başlayan yolcuğumuz trafik durumuna göre 20 dakika sürmesi ön görülüyor.

Taksi

Perth Taksi

Perth şehir merkezinde her nerede olursanız olun kısa sürede taksi bulabilirsiniz. Kent merkezine ulaşmanın ortalama maliyeti 40 AUD civarında. Gece geç saatlerde ve hafta sonu taksi ücreti biraz daha yüksek olabilir. Trafik durumuna göre ortalama 20 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşmanız muhtemel.