Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2023

Gezginlere en büyük engel olan vize uygulaması gerek masraflı olması gerekse yorucu bir işlem trafiği ile seyahat etmekten soğutuyor. Sizde sadece kimliğiniz ile özgürce seyahat etme konforunu arıyorsanız 2022 vizesiz ülkeler listesine göz atın.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2023

Türk vatandaşlarının, vize almadan girebileceği 4 ülke bulunuyor. Tüm vize işlemlerine katlanmadan Türk vatandaşlarının kimlikle gidebileceği ülkeler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Gürcistan, Ukrayna ve Moldova’dan oluşuyor. Evet şuan mahşerin dört atlısı gibi kalan bu ülkelerin zamanla bürokratik adımlar ile yeni eklemeler olacağını umut ediyoruz.

Kimlik ile Gidilecek Ülkeler 2023

KKTCVizesiz
Gürcistan365 günVizesiz
Ukrayna90 günVizesiz
Moldova90 günVizesiz

KKTC

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2020

Kıbrıs her ne kadar birçok kişi tarafından kumarhanelerin başkenti olarak bilinse dahi, deniz, güneş, kum keyfi yapmak için harika bir seçenek. Kıbrıs’ın lüks otelleri ve muhteşem plajlarında unutulmayacak bir yaz geçirebilirsiniz.

  • Pasaporta ihtiyaç duymadan kimlikle de giriş yapabiliyorsunuz.

Gürcistan

Sınır komşumuz ve pasaportsuz gidebileceğiniz bir diğer ülke Gürcistan özellikle Karadeniz turu yapanlar için biçilmiş kaftan. Sadece kimliğiniz ile gidebileceğiniz Gürcistan ekonomik tatil yapmak isteyenler gezginler tarafından ilk listeye eklemesi gereken ülkeler arasında yer alıyor.

  • Gürcistan’ı ziyaret etmek isterseniz 1 yıla kadar ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz.

Ukrayna

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2020

Ukrayna, Avrupa bölgesinde yer aldığı halde en ucuz seyahat edip görebileceğiniz ülkelerin başında yer alıyor. Özellikle başkent Kyiv, Lviv, Kharkiv ve Zaporizhia görülmeye değer şehirler olarak ön plana çıkıyor.

  • 180 gün içinde 90 güne kadar giriş izni veren Ukrayna’ya eğer pasaport almadan seyahat etmek istiyorsanız çipli kimlik kartınızın olması yeterli.
  • Yalnız sadece yeni çipli kimlik kartı sahiplerinin pasaport olmadan ülkeye giriş yapabileceğinin altını çizmekte fayda var.

Moldova

Tarihi boyunca pek çok işgale maruz kalan ülke, Romanya ve Ukrayna arasında yer alır. Moldova son yıllarda doğa ve gastronomi meraklılarının sıklıkla rotalarına ekledikleri ülkeler arasında yer alıyor. Moldova gezinizin olmazsa olmazı Kişinev şehriyle ikinci en büyük şehri Trispol’i görülmeye değer.

  • 2020 yılında Moldova’ya kimlikle seyahat dönemi başladı. Artık pasaporta ihtiyaç duymadan kimlikle de ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Bunlar dışında sadece pasaportunuz ile gidebileceğiniz ülkelerin sayısı bir haylı fazla. Sizinde Pasaportunuz varsa, ”Vizesiz Gidilebilen Ülkeler Listesi 2023” yılında eklenen yeni ülkeler ile sizleri bekliyor.