Pasaport Başvuru Belgeleri

Pasaport almak için gerekli belgeler ve evraklar neler? sorusuna yenilenen Pasaport Başvuru Belgeleri ile bu aşamaların genel süreci hakkında derlediğimiz bilgileri adım adım bu yazıda bulabilirsiniz. Toplamda 6 çeşit pasaport bulunduğunu ve her pasaport sürecinin temel olarak aynı rotada olduğunu söylemekle başlayalım.

Pasaport çıkarmak için gerekli belgeler neler?

1- Nüfus cüzdanının aslı

2- İki adet biyometrik fotoğraf

SüreHarç **DefterToplam
6 Ay208,30 TL160,00 TL 368,30 TL
1 Yıl304,40 TL160,00 TL 464,40 TL
2 Yıl497,00 TL160,00 TL 657,00 TL
3 Yıl705,90 TL160,00 TL 865,90 TL
4-10 Yıl994,80 TL160,00 TL1154,80 TL

4- Pasaport randevusu

5- Eğer varsa eski pasaport

6- Harçsız pasaport alınacaksa öğrenci belgesi

  • Öğrenci pasaportu alacaklardan harç ücreti talep edilmemektedir. Öğrenci olanlar yalnızca defter ücreti ödeyerek başvuru yapabilir.

Harç ve Defter Bedeli Ödemeleri Online Nasıl Yapılıyor?

Pasaport Başvuru Belgeleri

Pasaport Başvuru Belgeleri toplamaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken ne kadar süreliğine pasaport almak istediğinize karar vermek. Daha sonra pasaport için istenilen bu bedelleri ödemelisiniz. Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalara harç ve defter ödemenizi yapabilirsiniz. Bu bankaların listesini yazmıyorum kısacası büyük bankaların hepsi ile bu ödemeyi yapabilirsiniz. Pasaport harç ve defter bedeli ödeme işlemlerini artık kredi kartı ile online olarak gib üzerinden yapılabilmekte.

Pasaport Başvuru Belgeleri

Harç ve Defter Bedeli Ödemeleri Online Nasıl Yapılıyor

Pasaport Çıkarma Aşamaları;

Aşağıda size pasaport alma sürecinizi çok kolaylaştıracak bir rehber hazırladık. Pasaport çıkartmak için bilmeniz gereken her şeyi toplam 4 adımda tamamlayabilirsiniz.

  1. Pasaport için gerekli evrakları toplayın.
  2. Pasaport randevusu sistemi üzerinden uygun bir tarihe randevu oluşturmak için tıklayın.
  3. Pasaport harç ve defter bedelini ödeyin.
  4. İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere randevu tarihinde başvurunuzu tamamlayın.

Bu arada bilmeniz gereken bir not belirtelim eğer, henüz reşit olmayan 18 yaş altı çocuklarınız için pasaport başvurusu yapıyor iseniz yukarıdaki evraklara ek olarak yanınıza ayrıca muvafakatname sunmanız gerekmekte.

Pasaport Çıkartma Süresi?

Pasaport Başvuru Belgeleri

Pasaport çıkartma süresi ise genellikle 2 gündür. Ancak yoğun dönemlerde bu süre 5 ile 10 gün arasında değişmektedir. Bu sebepten dolayı da seyahatlerinizden 15 gün önce pasaport çıkartma işlemlerinizi tamamlamanız daha sağlıklı olacaktır.