Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi

Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Paris’de yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Paris şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık.

”Charles de Gaulle, Orly ve Beauvais” olmak üzere Paris’te 3 tane havaalanı bulunmaktadır. Her üç havaalanından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Hazırlamış olduğum rehber ile Paris havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştım.

Paris Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Charles de Gaulle Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Charles de Gaulle, şehrin en büyük ve en yoğun havaalanıdır. Star Alliance üyesi olan Türk Hava Yolları Charles de Gaulle’nı kullanıyor. Charles de Gaulle Havalimanı, şehir merkezine 25 kilometre kadar uzaklıkta yer alır. Charles de Gaulle oldukça büyük bir havaalanıdır, üç farklı terminal bulunur. Türkiye’den gelen uçuşlar genelde Terminal 1’i kullanırlar.

RER

Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi

Charles de Gaulle’den Paris’in merkezine gitmek isteyenlerin kullandıkları araçların başında geliyor. RER B hattı, 2 ve 3 numaralı terminallerdeki istasyonlarından hareket ediyor. Paris şehir merkezine ulaşım için RER B ile yolculuğun süresi ortalama 35 dakika. Her 7 dakikada bir kent merkezine hareket eden trenler hızlı bir ulaşım sunuyor. Bilet ücretleri 10 Euro.

Otobüs

Paris Otobüs

RoissyBus, Charles de Gaulle’den kent merkezine 05.15-00.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.  Her 15 dakikada bir seferi bulunan RoissyBus trafik durumuna göre yolculuk 50 dakika sürmektedir. Roissybus otobüsleri Charles de Gaulle Havalimanı’nın 1 , 2AC , 2D, 2EF ve 3 terminallerinden hareket ediyor ve bilet fiyatı 13€.

Belediye Otobüsleri

Terminal 1 ve 2’den kalkan araçlar hafta içi 20 dakikada, hafta sonları her 30 dakikada bir hareket ediyor. 350 ve 351 numaralı otobüsler 06-22.30 arasında hizmet vermektedir. Gece 12’den sonra se N140 ve N143 ile yolculuk yapabilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat süren belediye otobüsleri için 5.70 € ödemeniz gerekiyor.

Uber & Bolt

Kalabalık bir grupsanız uber ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Hem daha konforlu hemde daha ucuza gelecektir. Ortalama şehir merkezine ulaşım 1 saat sürmektedir. Bu seçenek için ödemeniz gereken tutar 45€.

Taksi

Paris taksi

Standart taksilere maksimum 3 kişi alınıyor ve bagaj için ekstra ücret talep ediliyor. Bu şartlar altında taksi yerine uber veya bolt kullanmak daha mantıklı oluyor. Sen Nehri’nin sağında kalan bölgeye 60€, solunda kalan bölge için ise 70€ ödemeniz gerekiyor. Her terminal çıkışında taksileri kolaylıkla görebilirsiniz.

Orly Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Şehir merkezine 20 kilometre olan havaalanı 30 dakika süren yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Birçok alternatif ulaşım seçeneği arasından size uygun olanı belirleyin.

OrlyVAL

Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi

ORLYVAL Treni, şehir merkezine giden RER B’ye ulaşmak isteyenlere hizmet veriyor. Antony İstasyonu’na geldiğinizde RER B ile şehir merkezine ulaşmanız mümkün. 30-40 dakika süren yolculuk için bilet ücreti 13.25€.

Orlybus

Orly Havaalanından şehir merkezine gitmek için genellikle kullanılan seçenek Orlybus. Havaalanının her iki terminalinden de yolcu alan otobüsler 06.00’dan 23.00’e kadar her 10 ila 20 dakikada bir sefer düzenliyor. Orly Havaalanı’ndan Denfert Rochereau Tren İstasyonuna yaklaşık 40 dakika süren yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Tek yön bilet ücreti 8,70€.

Uber & Bolt

Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi

Orly Havalimanı’ndan kent merkezine ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer seçenek Uber yada Bolt. Yaklaşık 30 dakika süren bir yolculuk sonrası Paris şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Gideceğiniz konuma ve yoğunluk durumuna göre fiyatlar değişiklik gösterse dahi ortalama 30-35 € karşılığında kullanabilirsiniz.

Beauvais Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Ryan Air, Wizzair, Easyjet olmak üzere birçok low cost firması Beauvais Havaalanı’nı kullanmaktadır. Ben Ryanair ile Paris Beauvais havaalanı iniş yapmıştım.

Shuttle Otobüs

Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi

Şehir merkezine 85 kilometre olan havaalanı 1.5-2 saat süren otobüs yolcuğu sonunda şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine uzaklığı ve raylı hatların olmadığını düşünürsek tek seçenek otobüsler diyebilirim. Ayrıca siteden güncel sefer bilgilerine göz atabilirsiniz. Bilet fiyatı gidiş-dönüş 29 Euro.

Önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim. Onlinet bilet almak için buraya tıklayın.