Paris Gezi Rehberi

Paris, Seine Nehri’nin ortasında düz bir havzada M.Ö. 3. yüzyılda Keltler tarafından kurulmuş. Aşıklar şehri olarak anılan ve her çiftin hayallerini süsleyen şehiri, her yıl 18 milyon turist ziyaret eder. Yaklaşık 2,141 milyon nüfuslu şehir, Fransa’nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Seine Irmağı’nın her iki yakasına kurulmuş olan kentin, kuzeyinde kalan bölümüne sağ yaka, güneyinde kalan bölümüne ise sol yaka ismi verilmiştir. Paris’in en ünlü caddesi olan 2 km uzunluğundaki Şanzelize dünya modasının merkezi olarak kabul edilir.
Paris gezilecek noktalar, Paris görülecek yerler, Ulaşım rehberi ve Paris gezilecek yerler haritası ile kapsamlı bir gezi rehberi hazırladık.

Paris Gezi Rehberi

Paris’de Gezilecek Yerler

Paris Gezi Rehberi

Paris Keltler dönemi sonrası, M.Ö. 52 yılında Roma İmparatorluğu hakimiyetine geçmiş. Romalılar’a karşı elde ettiği zaferin ardından Frankların kralı I. Clovis Paris’e yerleşerek burayı başkenti yapar. 14 Temmuz 1789’da Kral 16. Louis’i devirerek cumhuriyeti kuran halk Bastille hapishanesini basmış ve Fransız Devrimi’ni gerçekleştirerek yeni bir çağ başlatmıştır. Dünya tarihine yön vermiş bu olay sadece Fransa değil birçok millet için büyük bir değişimin başlangıcı olmuştur.  18. yüzyılda yaşanan Fransız Devrimi’nin merkezi olan şehir, moda, bilim, sanat, finans ve ticaretin merkezi konumundaki bir metropoldür.

Almaya II. Dünya Savaşı’nda Fransa’nın büyük bir kısmını işgal etmiştir. 4 sene Alman toprağı olarak kalan Paris, 1944 yılında Charles de Gaulle’nin Paris’e girmesiyle kurtulur. Paris’te yer alan birçok ünlü yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Paris gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekânları “Paris Gezilecek Yerler“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Paris Gezi Rehberi

Paris’de Ulaşım

Paris Gezi Rehberi

Paris’te 3 tane havaalanı bulunmaktadır. Sizler için her 3 havaalanı için tüm ulaşım seçeneklerini anlatmaya çalıştım. Metro, Tren, Tramvay, Belediye Otobüsleri, Taksi, Uber, Bolt her zaman birçok seçeneğiniz var.
Şehir içi ulaşımda her yere ulaşabileceğiniz toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Bazı saatler trafiğin yoğun olduğu şehirde metro hattını tercih etmenizi tavsiye ederim.
Grup veya aileniz ile seyahat ediyorsanız ilk tercihiniz uber yada bolt olsun. Diğer seçeneklerden daha ucuza ve konforlu bir ulaşımın keyfini çıkarın.
Paris’de Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Paris Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Paris’de Gezilecek Yerler Haritası

Paris Gezilecek Yerler Haritası

Fransa’da geçerli internet paketiniz yoksa öncelikle yapmanız gereken birkaç şey hakkında bilgi ile başlayalım. Google map üzerinden Paris offline haritasını indirin. Paris şehrinde görülmesi gereken yerleri sizin için listeledik. Haritada bulunan noktaları, kalacağınız gün ve konuma göre bir sıralama yapın. Gezilecek bölgelerdeki noktaları bitirdikten sonra diğer bölgeye geçin. Paris büyük bir şehir bu nedenle tekrar aynı bölgeye dönmek size büyük bir zaman kaybı olacaktır.

Paris’de Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Paris Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.