New York Havaalanı Ulaşım Rehberi

New York Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, New York’da yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından New York şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. John F. Kennedy, Newark Liberty, Stewart International, LaGuardia Havalimanı olmak üzere New York’da 4 adet havaalanı bulunmaktadır. Her 4 havaalanından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut.

New York Metro Haritası

New York Metro Hattı

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

New York Şehir içi ulaşım bilgileri ve New York metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. New York da gezilecek yerlerin çoğu Manhattan adasın’da bulunuyor. Eğer bu bölgede bir konaklama imkanı yakalarsanız birçok noktaya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma sisteminde New York Pass veya Metro Card edinip şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. New York Pass aynı zamanda şehirde gerçekleştirilen aktivitelere ve müzelere ücretsiz giriş avantajı sağlıyor.

New York Pass: Başlangıç paketi 1 gün ve ücreti 132$. Tüm seçenekler ve online satın almak için tıklayın.

Tek Biniş MetroCard: 3$ ücret karşılığında 2 saat sınırsız kullanım sağlıyor.

Sınırsız Biniş MetroCard: 33$ ücret karşılığında 7 günlük kullanım imkanı sağlıyor.

New York Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

John F. Kennedy Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

John F. Kennedy Havaalanı, New York şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. John F. Kennedy Havaalanı, şehir merkezi ulaşım için bir çok seçeneğiniz bulunuyor. 8 adet Terminali bulunan JFK, trafik açısından Amerika’nın en yoğun havalimanı.

AirTrain

New York Tren

Air Train ile Manhattan’a direk ulaşım mümkün değil. Bu nedenle Air Train ile Jamaica İstasyonu geliyoruz. Buradan da metroya binerek Manhattan’a gidebiliyorsunuz. Yolcuların büyük bir kısmı bu yöntemi kullanıyor. Yolculuk süresi yaklaşık olarak 1 saat 20 dakika sürmektedir. Air Train ücreti 5$ ve aktarma istasyonunda metro ücreti tek yön 2,5 dolar.

Lyft & Juno

New York Havaalanı Ulaşım Rehberi listemizde en konforlu ulaşım araçlarına geldi sıra. Eğer New York şehir merkezine direk ve hızlı bir ulaşım tercih ediyorsanız online taksi uygulamaları sizin için en iyi seçenek. Bunun için Lyft & Juno uygulamarı hizmet sağlıyor. 55 dakika süren yolculuk sonrası Manhattan’a gelebilirsiniz. Her iki uygulama için yaklaşık olarak 60,70$ ücret ödemeniz gerekiyor.

Taksi

New York Taksi

Havalimanından NYC merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek geleneksel taksiler. Bir New York klasiği olarak bu seçenek pahalı olsa dahi nostalji yaşamak isteyenler için bir seçenek. Yaklaşık  1 saat süren yolculuk için ortalama 90-100$ karşılığında kullanabilirsiniz.

New York Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Newark Liberty Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

3 terminali bulunan Newark Liberty International Havaalanı New York’un en yoğun ikinci havaalanıdır. Newark Liberty Havaalanı, New York şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Newark Liberty Havaalanı, şehir merkezi ulaşım için bir çok seçeneğiniz bulunuyor.

AirTrain

Newark Liberty Havaalanı’ndan Manhattan’a AirTrain ile direk olarak ulaşabilirsiniz. Terminal C istasyonun’dan başlayan yolculuğumuz yaklaşık 45 dakika sürüyor. Manhattan geldiğimiz’de Bryant Park istasyonun’da ayrılıyoruz. Bryant Park’dan konaklayacağınız otele otobüs ile ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için belirtilen ücret 12,5 dolar.

Newark Airport Express

New York Otobüs

Newark Liberty Havaalanı’ndan Manhattan’a ulaşmak için bir diğer alternatif Newark Airport Express. Terminal B kalkışlı yolculuğumuz yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika sürmektedir. Son durak olan Port Authority otobüs durağına geldikten sonra istediğiniz konuma ulaşmanız mümkün. Central Park istikametine gitmek isteyenler C hattına aktarma yapabilir.

Lyfy

Eğer New York şehir merkezine direk ve hızlı bir ulaşım tercih ediyorsanız Lyft uygulaması sizin için en iyi seçenek. Trafik durumuna göre ortalama 45 dakika süren yolculuk sonrası Manhattan’a gelebilirsiniz. Geleneksel taksilere göre daha uygun olan uygulama taksileri için ortalama 50$ ödemeniz gerekiyor.

New York Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Stewart International Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Stewart International Havaalanı, New York şehir merkezine yaklaşık 100 km uzaklıktadır. Stewart International Havaalanı, şehir merkezi ulaşım için bir çok seçeneğiniz bulunuyor. Türkiye’den Stewart International Havaalanı için direk ya da aktarmalı bir uçuş bulunmuyor. Ama Dünyanın farklı yerlerinden bu Havalimanı’na gelenler için kısa bir rehber hazırladık.

Lyfy

Stewart International Havaalanı’ndan Manhattan’a gitmek istiyorsanız Lyfy uygulamasını kullanabilirsiniz. Trafik durumuna göre ortalama 1 saat 30 dakika süren yolculuk sonrası Manhattan’a gelebilirsiniz. Bu yolculuk için toplam ödemeniz gereken bedel 90 dolar. Yolculuğun uzunluğu ve New York şehrinde olduğumuzu düşünürsek 90$ güzel bir teklif.

New York Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

LaGuardia Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

LaGuardia Havaalanı, New York şehir merkezine yaklaşık 14 km uzaklıktadır. LaGuardia Havaalanı, şehir merkezi ulaşım için bir çok seçeneğiniz bulunuyor.

Blue Route

LaGuardia Havaalanı’ndan Harlem bölgesine Blue Route ile direk olarak ulaşabilirsiniz. 125 numaralı sokak istasyonundan şehrin tüm noktalarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer gideceğiniz yer Manhattan’ın merkezi bir bölgesinde bulunuyorsa 5-10 dakika yürüyerek dahi ulaşmanız mümkün.

Otobüs

New York Havaalanı Ulaşım Rehberi

Terminal D kalkışlı bu otobüsler 35 dakika süren bir yolculuk sonrası Harlem’e ulaşmanız mümkün. Burada bulunan 125 numaralı sokak istasyonundan şehrin tüm noktalarına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Lyfy & Juno

Kalabalık bir grupsanız Lyfy ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Hem daha konforlu hemde daha ucuza gelecektir. Ortalama şehir merkezine ulaşım 20 dakika sürmektedir. Seyahatiniz öncesi bu uygulamaları indirmenizi ve yurtdışı internet paketi olmasa dahi havaalanı wifi hizmetini kullanmanızı tavsiye ederim. Bu hizmet için ödemeniz gereken bedel 25 dolar.

Taksi

New York Havaalanı Ulaşım Rehberi listemizin son seçeneği geleneksel taksiler oluyor. LaGuardia Havaalanı’ndan Manhattan’a ulaşmak için trafik durumuna göre ortalama yolculuk 25 dakika sürmektedir. Taksimetre 2,5 $ ile açılırken her kilometre için 50 cent ödersiniz gece ise taksi ücretleri değişmektedir. Taksilerin ortalama Manhattan için ücretleri 35$ civarında.