New York Gezilecek Yerler Listesi

Bazı şeyler anlık yaşanır, New York işte öyle bir şehirdir. Başka hiç bir yerde bulamayacağınız büyülü bir cazibesi vardır. Hollandalı denizcilerin 24 dolar karşılığında Manhattan’ı Kızılderililerden satın aldıkları söylenir. Hollandalılar tarafından ”New Amsterdam” ismiyle kurulan şehir zamanla New York ismini almıştır. New York, Amerika’nın kültürel ve ticari anlamda en önemli merkezlerinden biri konumunda yer alır. Zaman kaybetmeden New York Gezilecek Yerler listesi ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

New York Gezilecek Yerler

New York Gezilecek Yerler Listesi

1. Özgürlük Heykeli

2. Empire State Binası

3. Brooklyn Köprüsü

4. Times Meydanı

5. Central Park

6. Top of the Rock Observation Deck

7. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

8. Grand Central Terminal

9. Flatiron Binası

10. 11 Eylül Anıtı

New York Havaalanı Ulaşım Rehberi

John F. Kennedy, Newark Liberty, Stewart International, LaGuardia Havalimanı olmak üzere New York’da 4 adet havaalanı bulunmaktadır. Her dört havaalanından da şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım seçeneği mevcut. Tüm Havaalanı seçenekleri için New York şehir merkezine nasıl ulaşırım sorusuna yanıt olacak bir rehber hazırladık.

Dünyanın açık ara en uzun metro hattına sahip olan New York’da ulaşım konusunda hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Metro, Tren, Tramvay, Belediye Otobüsleri, Taksi, Uber her zaman birçok alternatif bulunmakta. New York da gezilecek yerlerin çoğu Manhattan’da bulunuyor. Eğer bu bölgede bir konaklama bulursanız birçok noktaya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

New York Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve New York şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Özgürlük Heykeli

New York Gezilecek Yerler

New York gezilecek yerler listemize 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi olan bir yapı ile başlıyoruz. Bakırdan yapılan Özgürlük Heykeli, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı sebebiyle Birleşik Devletlere hediye edilmiştir. Fransız heykeltıraş Frédéric Auguste Bartholdi tarafından tasarlanmış ve Gustave Eiffel gözetiminde 1884-1886 yılları arasında inşa edilmiş.

Roma özgürlük tanrıçası Libertas’ı tasvir eden heykelin taç kısmındaki uçlar 7 kıtayı ve 7 denizi temsil ediyor. Sağ elinde bir meşale, sol elinde ise Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi olan 4 Temmuz 1776 yazmaktadır. Hukukun üstünlüğü ilkesinin temsili olarak görülen heykelin yüksekliği 93 metredir. Ziyaretçiler heykelin içinden meşale kısmına kadar 168 basamaklı bir merdivenden çıkabilirler.

  • Ziyaret Saatleri 08.30-18.20 arasında ve Giriş Ücreti 18.50$. Online bilet almak için tıklayın.

2. Empire State Binası

Empire State Binası

1931 yılında 5. cadde üzerinde inşa edilmiş olan gökdelen 102 katlı ve 381 metre yüksekliğindedir. Bina 1986 yılında Milli Tarih Mirası listesine alınmış ve 2007’de Amerika’nın En Popüler Binaları Listesi’nde 1 numaraya yerleşmiştir.

Bina 40 yıl boyunca dünyanın en yüksek binası unvanını taşımıştır. 2015 yılında açılan One World Trade Center  541 metre yüksekliği ile şu an New York’un en yüksek binasıdır. 6.500 penceresi, 73 asansörü bulunan Empire State Binası’nın zemininden 102’inci kata 1.860 basamağa sahip merdivenle ulaşmak da mümkün.

Art Deco tarzında inşa edilen binanın teras katı görülmeye değer bir şehir manzarası sunmaktadır. Klasik bir New York fotoğrafı Empire State Binası olmadan düşünülemez.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-02.00 arasında ve Giriş Ücreti $37. Online bilet almak için tıklayın.

3. Brooklyn Köprüsü

Brooklyn Köprüsü

New York’un tartışmasız en ikonik yapılarından biri olan Brooklyn Köprüsü’nün, uzunluğu 1825 metreyi bulurken genişliği 486,3 metredir. Tamamlandığı zaman dünyanın en geniş asma köprü unvanını aldı. East River üzerinde Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan Köprünün yapımına 3 Ocak 1870’te başlandı. John Augustus Roebling çalışmaları sonucunda inşa edilen köprünün, alt tarafı arabaların üst tarafında ise bisikletli ve yayaların geçişi için kullanılmaktadır. Yüksek maliyetler ile inşa edilen köprü’nün yapımı sırasında kaynak olması için birçok alanı kiraya çıkarılmıştır.

4. Times Meydanı

New York Gezilecek Yerler

Renkli atmosferi ile gezginlerin New York gezilecek yerler listelerinin gözde destinasyonlarından birisidir. Işıklı reklam tabelaları, devasa ekranları ve Led panolarıyla Times Meydanı, Broadway ile Yedinci Cadde’nin kesiştiği noktada yer alır.

Yıl boyunca konserlere ve çeşitli kültürel etkinliklere sahne olan meydan, her yılbaşı kutlamalarının önemli noktaları arasında yer alır. One Times Square’in tepesinden 11.59’da bırakılan Times Square Topu 60 saniye süren düşüşü ile yeni yıl kutlanmaya başlanır.

5. Central Park

Central Park

Metropol şehirlerde, gürültü ve karmaşadan kaçış noktası olarak tasarlanan Central Park, tüm öğeler, merkezdeki nehir de dahil, insan yapımıdır. Central Park, spor alanları, yürüyüş parkuru, buz pateni pisti ve konser alanları ile New York şehrinin marka değerini artıran en önemli unsurlar arasındadır.

Yılda ortalama 25 milyon ziyaretçisiyle Central Park, Amerika’da en çok ziyaret edilen kent parkıdır. Park içerisinde 120 farklı bitki türü ve 26 binin üzerinde ağaç bulunmakta. Dört kilometre uzunluğa ve 800 metre genişliğe sahip parkta 130 hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Central Park’ın merkezindeki göl, ziyaretçilerin en fazla ilgisini çeken bölümdür. Gölde kiralık sandallarla gezinti yapılabilmektedir. Ancak Central park’ta yüzmek yasalara aykırıdır.

  • Ziyaret Saatleri 06.00-01.00 arasında.

New York Gezilecek Yerler Listesi

6. Top of the Rock Observation Deck

Top of the Rock Observation Deck

Ülkenin en zenginleri arasında sayılan Rockefeller Ailesi’nin adıyla anılan yapı 1930-1938 yılları arasında inşa edilmiş. 22 dönümlük alanı kaplayan Rockefeller Center, tamamı ticari amaçlı 19 binalık bir kompleks den oluşuyor.

1986’da kapatılarak bina yenileme sürecine girmiştir. 2005 yılına gelindiğinde yenileme çalışmaları tamamlanır ve teras ziyaretçilere açılmıştır. Teras katında bulunan seyir alanı 70. katta 360 derecelik geniş bir manzara’ya sahip. Empire State Binası, Chrysler Binası veya Central Park gibi şehrin tüm önemli simgelerini görebileceğiniz harika bir konumda bulunuyor.

  • Ziyaret Saatleri 08.00-00.00 arasında ve Giriş Ücreti 36$. Online bilet almak için tıklayın.

7. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

New York Gezilecek Yerler listemizde beni en çok heyecanlandıran, ziyaret etmeden ayrılmayın diyebileceğim bir müze burası. American Museum of National History her yaştan insanın kendine göre bir şeyler bulabileceği çoğu zaman girişinde uzun kuyruklar olan bir müzedir.

1869 yılında Central Park yakınlarında kurulan müze, şimdilerde 25 ayrı binanın bir araya gelmesinden oluşan devasa bir kompleks olarak bilinir. Her yıl ortalama 5 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, toplamda 46’ya ulaşan daimi sergi salonunda 33 milyon eseri ziyaretçilere sunuluyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden toplanmış, bitki, hayvan, fosil, mineral, gök taşı örneklerini yakından görme imkanı bulabilirsiniz.

Hakkını verelim ve güzel bir müze gezisi olsun isteyenlerin tam bir gününü ayırması isabetli olacaktır.

  • Ziyaret Saatleri 10.00-17.45 arasında ve Giriş Ücreti 33$. Online bilet almak için tıklayın.

8. Grand Central Terminal

New York Gezilecek Yerler

1902 yılında 17 kişinin ölümü ile sonuçlanan bir tren kazası yaşanmış ve kazanın ardından uzun süre terminal işletilmemiş. Times Meydanı’ndan sonra şehrin en fazla ziyaretçi çeken ikinci yeri olma özelliğini taşıyan Grand Central Terminal, 1913 yılında 150 bin kişinin katılımıyla düzenlenen büyük bir törenle açılmış. 44 platformdan ve 67 ayrı ray hattından oluştan devasa bir altyapısı vardır.

Hollywood sinemasının birçok filmine ev sahipliği yaptığı bina, ziyaretçilerinin hoşça vakit geçirebileceği 68 mağaza ve 35 restoranı da bünyesinde barındırıyor. Tarihi yapıda en yoğun ilgiyi ise Seth Thomas firması tarafından yapılmış olan Grand Central Terminal Clock’tur. Yuvarlak bir hatta sahip olan saat, birçok Amerikan filminde ayrılıkların, kavuşmaların, evlilik tekliflerinin sahne arkası olmuştur.

  • Ziyaret Saatleri 05.30-02.00 arasında.

9. Flatiron Binası

New York Gezilecek Yerler

New York gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer mekansa Flatiron Binası. Daniel Burnham tarafından tasarlanan ve 1902’de inşa edilen Flatiron Binası Broadway ve Beşinci Cadde’nin kesiştiği yerde bulunuyor. New York‘u tanımlayan en tarihi ve en ikonik gökdelenlerden biri olan bina, şekli nedeniyle eski demir ütülere benzetildiği için flat iron olarak adlandırılmış.

Flatiron, yapıldığı yıl da dahil olmak üzere hiç bir zaman Dünyanın ve New York‘un en uzun gökdeleni olmadı. Yüksekliğinden çok şekli ile ünlenen bina 22 katlı ve 93 metre yüksekliğinde. Bina’da birçok şirketin büroları olması nedeniyle halka açık bir etkinlik sunmuyor. Rönesans Revival binası dışarıdan dahi eşsiz bir görünüm sunması nedeniyle yine de kesinlikle gezmeye değer.

10. 11 Eylül Anıtı

New York Gezilecek Yerler

11 Eylül 2001’de terör saldırısı sonucu yıkılan Dünya Ticaret Merkezi yerine yaşamlarını yitiren kişileri anmak amacıyla National September 11 Memorial & Museum inşa edilmiş. 11 Eylül terör saldırısı sonucunda 2606 kişinin yaşamını yitirdiği kurbanların ismi anıtın üzerine koyu renkli bronz panellere kazınmıştır.

Dünya Ticaret Merkezi’nin sıfır noktası olarak adlandırılan bölümüne inşa edilen ”Oculus” adlı yeni kompleks aynı zamanda anıt olarak tasarlandı. 11 Eylül 2011 tarihinde halka açılan Oculus’un maliyeti 4 milyar doların üzerinde olduğu söyleniyor. Müzede 11 Eylül 2001’deki acımasız saldırıya ilişkin görseller, arşiv belgeleri ve yıkılan kulelere ait parçalar sergileniyor.

  • Ziyaret Saatleri 07.30-21.00 arasında ve Giriş Ücreti 26$. Online bilet almak için tıklayın.

New York Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

New York Gezilecek Yerler Haritası

New York Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettik. İşaretlediğimiz noktaları kendi haritanıza eklemek için “’New York Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.