New York Gezi Rehberi

New York City, kendine özgü atmosferi olan ender şehirler arasında, dünyanın hiç bir yerinde bu atmosferin benzerini yakalayamazsınız. Yaklaşık 21 milyonu aşkın insanın yaşadığı dünyanın en önemli şehridir. Aslında New York City 5 bölümden oluşuyor ve en merkezi yeri Manhattan. Zaten en önemli gezilecek noktalarda bu ada üzerinde yer alıyor.

Yukarıda bahsetmiş gibi gezmenizi tavsiye edeceğim turistik mekanların tamamına yakını Manhattan Adası’nda bulunuyor. Bu nedenle her ne kadar pahalı olsa dahi bu bölge içerisinde bulunan konaklama fırsatlarını kovalayın.

New York’da Gezilecek Yerler

New York Seyahat Rehberi

New York’taki South Street Liman Müzesi’nde sergilenen yüzyıllar öncesine ait bir belge, Hollandalılar’ın bu toprakları para karşılığı satın aldığını kanıtlıyor.

“Devletin tüm kudretli hükümdarları, New Amsterdam gemisinin Yeni Hollanda’dan Amsterdam’a vardığını duydum. Kaptanla konuştum, haberi ondan aldım. Herkesin durumu gayet iyi. Manhattan adasını 60 gulden karşılığında satın aldık.”

Böylece Hollandalı denizciler 24 dolara Manhattan’ı Kızılderililerden satın almışlar. 1609’da İngiliz kaşifler New York’da bulunan Hollandalıların varlığını keşfetmiştir. Daha sonra İngilizlerde New York’a yerleşerek kürk ticaretine başladılar. 1664’te bölgeye gelen İngilizler New Amsterdam’ı ele geçirerek kolonileri yaptılar. Bununla yetinmeyen İngilizler şehrin adını New York olarak değişti.

1900’lerin başındaki Avrupalı göçmen akımıyla hızlı bir gelişim sürecine girmiş. 19’uncu yüzyılın başında New York’ta yalnızca 100 bin kişi yaşıyordu. 1875’te kent nüfusu 1 milyonu geçti. 1910 yılındaysa Manhattan Adası’nda yaşayanların sayısı 2 milyona ulaştı. Nüfusun artması Manhattan’da emlak fiyatlarını yükseltti. 1883’te halkın Long Island’daki daha ucuz toprakları satın alabilmesi için Brooklyn Köprüsü inşa edildi.

New York gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “New York Gezilecek Yerler“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

New York’da Ulaşım

New York Gezi Rehberi

New York şehrinde 4 adet havaalanı bulunuyor. Sizler için her 4 havaalanı için tüm ulaşım seçeneklerini anlatmaya çalıştım. Metro, Tren, Tramvay, Belediye Otobüsleri, Taksi, Lyft ve Juno her zaman birçok seçeneğiniz var. Avrupanın çeşitli destinasyonlarından yolculuk yapanlar için Newark Liberty Uluslararası Havaalanı dahil genel bir ulaşım rehberi hazırladık.

Şehir içi ulaşımda her yere ulaşabileceğiniz toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle trafik engeline takılmak istemiyorsanız metro ilk tercihiniz olsun. Eğer Manhattan bölgesinde kalıyorsanız, hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın.

New York’da Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “New York Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

New York’da Gezilecek Yerler Haritası

New York Gezi Rehberi

New York’a geldiyseniz görmeden dönülmeyecek yerleri sizin için listeledik. Haritada görüldüğü üzere gezilecek önemli noktaların hepsi Manhattan bölgesinde. Gezinize yön verirken bu önemli bilgili ile hareket etmenizi tavsiye ederim. Manhattan dışında konaklama daha ucuz olacaktır ama ulaşım bedellerini hesapladığınızda Manhattan bölgesinde konaklamak daha cazip oluyor.

New York’da Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’New York Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın. Listelediğimiz noktaları kalacağınız gün ve konaklama bölgenize uygun olarak planlama yapın. Google Map uygulaması ve New York çevrimdışı haritasını indirmeniz, olası bir aksilik durumunda size büyük bir yardımı olacaktır.