Melbourne Havaalanı Ulaşım Rehberi

Melbourne Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Melbourne’de yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Melbourne şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Tullamarine, Avalon, Essendon Havaalanı olmak üzere Melbourne şehrinde 3 adet havalimani vardır. Havaalanlarından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut.

Melbourne Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Melbourne Metro Haritası

Melbourne Metro Haritası

Haritayı Büyütmek için resme tıklayın!

Melbourne Şehir içi ulaşım bilgileri ve Melbourne metro haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. Dünyadaki en gelişmiş tramvay hattına sahip olan Melbourne’de tramvaylar tüm gün hizmet vermektedir.

Toplu taşıma sisteminde myki adı verilen kartlardan bir tane edinerek şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz manyetik kartı toplu taşıma araçlarının her istasyonunun’da bulunan otomatik makinelerinden temin edebilirsiniz.
myki 2 Saat Bilet: 4.50 $
myki Günlük Bilet: 9.00 $
myki 7 Günlük Bilet: 45 $

Hop on Hop off

Hop-on-hop-off gezi otobüslerinde Melbourne rotası boyunca panoramik manzara keyfi sunan çift katlı otobüsler’de, gittiğiniz yerler hakkında Türkçe dil seçeneği olan rehber cihazları kullanabilirsiniz. Bu otobüsler şehir merkezinde bulunan ve gezilmesi gereken her yere gidiyor.

Melbourne Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Melbourne Tullamarine Havaalanı

Melbourne Tullamarine Havaalanı

Avustralya’daki en yoğun ikinci havalimanı olan Melbourne Havalimanı yılda 35 milyon yolcuya hizmet vermekte. Havalimanı şehir merkezinden 22,5 kilometre uzakta yer almaktadır. Melbourne Havalimanı’nda 2 pist ve toplamda 56 kapıya sahip dört yolcu terminali bulunmaktadır.

StarBus Shuttle

Melbourne Shuttle

Melbourne Havalimanı, SkyBus adında terminalden şehir merkezine giden özel bir servis hizmeti sunmaktadır. Havalimanı’nda 2 farklı noktadan hareket eden bu otobüsler 7 gün 24 saat hizmet vermekte. Şehir merkezine ulaşmak için 20 AUD ücret ödemelisiniz. Bu otobüsler ortalama yolculuk süresi 30 dakikanın altında hizmet vermekte. Buraya tıklayarak önceden rezervasyon yakarabilir, böylece daha ucuza ve hızlı bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

DiDi

Geleneksel taksilere göre daha kullanışlı olan uygulama taksileri konforlu bir ulaşım isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken seçenek diyebilirim. Özellikle kalabalık bir grupsanız DiDi uygulama taksileri tam size hitap ediyor. 30 dakika süren yolculuk sonrası şehir merkezine gelebilirsiniz. Bu hizmet için ödemeniz gereken toplam ücret 40-45 AUD aralığında.

Taksi

Tullamarine Havaalanı taksi

Havalimanından Melbourne şehir merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek klasik taksiler. Melbourne Havaalanı’nda sadece belirli alanlarda taksi istasyonları bulunmaktadır. Taksi ile şehir merkezine yolculuk ortalama 40 dakika sürmekte. Bu seçenek için ortalama 60 AUD ödemeniz bekleniyor.

Melbourne Essendon Havaalanı

Tramvay

Melbourne Tramvay

Özellikle şehrin geneline yayılmış tramvay ağıyla öne çıkan toplu taşıma sistemi ile şehrin dört bir yanına sorunsuz ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine ulaşımda en çok tercih edilen ulaşım aracı Tramvaylar. 45 dakika süren yolculuğunuzun ardından şehir merkezinde istediğiniz istasyona ulaşabilirsiniz. Gün boyunca trafiğin yoğun olduğu saatler, 59 numaralı tramvaylar her 8 dakikada bir sefer düzenliyor.

Otobüs

Havaalanında indikten sonra çıkış kapısı önünde bulunan duraklardan 902 numaralı otobüse binerek, şehir merkezine gidebilirsiniz. Her 30 dakika’da bir hizmet veren otobüsler şehir merkezine ulaşım için en ekonomik seçenek olarak ön plana çıkıyor. Yolculuğumuz trafik durumuna göre yaklaşık 30 dakika sürüyor.

DiDi

Essendon Havaalanı şehir merkezine 16 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kalabalık bir grup veya ailecek tatile çıktıysanız DiDi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Klasik taksilere kıyasla hem daha konforlu hemde daha ucuz hizmet vermekte. Trafik durumuna göre ortalama yolculuk süresi 20 dakika civarında. Bu seçenek için şehir merkezine ulaşım ücreti 30 AUD ile 35 AUD arasında.

Taksi

Melbourne taksi

Her terminalin dışında bulunan taksiler şehir merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek olarak listeledik. Trafik durumuna göre ortalama 30 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksilerin açılış ücreti 9 AUD ve kilometre başına 3 AUD ücret ödemeniz gerekmekte. Bu hesaba göre yaklaşık olarak 45 AUD ücret karşılığında şehir merkezine taksi kullanarak ulaşabilirsiniz.