Melbourne Gezilecek Yerler Listesi

Victoria eyaletinin en büyük şehri ve başkenti olan Melbourne, 4.3 milyonluk nüfusuyla Avustralya’nın ikinci büyük şehridir. Melbourne ticaret faaliyetlerinin yürütüldüğü ekonomik bir şehir olmasının yanı sıra, özellikle su sporları ile uğraşan gezginler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Melbourne 2011 yılından beri dünyanın en yaşanabilir şehri seçilmektedir. Zaman kaybetmeden Melbourne Gezilecek Yerler listemize ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Melbourne Gezilecek Yerler Listesi

1. Kraliyet Botanik Bahçeleri

2. Eureka Kulesi

3. Victoria Ulusal Galerisi

4. Federasyon Meydanı

5. Queen Victoria Market

6. Shrine of Remembrance

7. Kraliyet Sergi Binası

8. Melbourne Müzesi

9. St. Patrick Katedrali

10. Puffing Billy Treni

Melbourne Havaalanı Ulaşım Rehberi

Tullamarine, Avalon, Essendon Havaalanı olmak üzere Melbourne şehrinde 3 adet havaalanı bulunmaktadır. Her üç havalimanından da şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı bulunuyor. Havaalanları’ndan Melbourne şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık. Melbourne Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Melbourne şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Kraliyet Botanik Bahçeleri

Kraliyet Botanik Bahçeleri

Yarra Nehri’nin güney tarafında kalan botanik bahçeleri yerel ve egzotik bitki türlerini bünyesinde barındırıyor. 38 hektarlık bir alana yayılmış olan Botanik Bahçeleri nadir bulunan ve tehdit altındaki türler de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından 50.000’den fazla bitkiye ev sahipliği yapar. Tesis içerisinde bulunan araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile botanik çalışmalara katkı sağlanıyor. 1846 yılında açılan bahçe tüm dünyadaki botanik bahçeleri arasında en iyilerden biri olarak gösteriliyor.

  • Ziyaret Saatleri 07.30–18.30 arasında ve Giriş Ücretsiz.

2. Eureka Kulesi

Eureka Kulesi

Eureka Skydeck, Güney Yarımküre’deki en yüksek görüntüleme platformuna sahiptir. Eureka Kulesi, 1854’te altına hücum sırasında gerçekleşen Eureka Stockade isyanının adını almıştır. 285 metre yükseklikte bulunan terasa yaklaşık 38 saniye gibi kısa sürede ulaşan süper hızlı bir asansöre sahip. 88’ci kattaki Skydeck Melbourne ve çevresinin 360 derecelik muhteşem manzarasını gözlemlemek için en güzel yerdir. Yüksek rüzgarlı havalarda teras kapalı olduğu için gitmeden önce hava durumunu kontrol etmenizde fayda var.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–22.00 arasında ve Giriş Ücreti 15$. Online bilet almak için tıklayın.

3. Victoria Ulusal Galerisi

Victoria Ulusal Galerisi

Galeri sadece Melbourne şehrinin değil aynı zamanda Avustralya’nın da en eski müzesi olarak kabul edilmektedir. NGV International ve NGV Australia olmak üzere iki muhteşem binada yer alan Galeri, çeşitli uluslararası ve yerel sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmakta. 1861’de kurulan Galeri, 70.000’den fazla eserden oluşan zengin koleksiyonu ile kuşkusuz Melbourne’de görülmesi gereken bir yer.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–17.00 arasında ve Giriş Ücreti 20$. Online bilet almak için tıklayın.

4. Federasyon Meydanı

Federasyon Meydanı

Avustralya’nın Federasyon oluşunun 100. yılı amacıyla düşünülen bu meydan adını da buradan almış. 2002 yılında açılan meydan’da hem Victoria stili yapıları hemde modern binaların sıralandığını görebilirsiniz. Swanston ve Flinders Caddeleri’nin kesişim noktasında yer alan meydana mutlaka yolunuzun düşeceği bir konumda yer alıyor. Federasyon Meydanı aynı zamanda radyo ve televizyon stüdyoları, sanat galerileri, müzik ve sanat salonları ile bir kültür sanat merkezidir.

5. Queen Victoria Market

Queen Victoria Market

Yerel çiftçiler tarafından üretilen taze meyve, sebze, bölgesel etler ve peynir ürünleri ile Melbourne gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir nokta diyebilirim. 1878’den bu yana Queen Victoria Market, hem turistler hem de Melbourne halkı için uğrak noktalardan biridir. En taze ürünleri almak için erkenden kurulan pazarı ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

  • Ziyaret Saatleri 06.00–15.00 arasında.

Melbourne Gezilecek Yerler Listesi

6. Shrine of Remembrance

Melbourne Gezilecek Yerler Listesi

I. Dünya Savaşı sonrasında savaşta hayatlarını kaybeden ANZAC askerlerini anmak için yapılan anıtın içinde askeri temalı çeşitli sergiler de mevcuttur. Parthenon ve Akropolis gibi ünlü Yunan manzaralarından esinlenen anıt 1924’te inşa edilmeye başlandı. Anıtın altında 800’den fazla parçadan oluşan Avustralyalıların savaştaki kişisel eşyaları ve tarihi objeler bulunmakta.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–17.00 arasında.

7. Kraliyet Sergi Binası

Melbourne Gezilecek Yerler Listesi

1880 Uluslararası Sergi için inşa edilen Carlton Bahçeleri’nde bulunan yapı, 19. yüzyıl Melbourne’sinin ekonomik üstünlüğünün görkemli günlerini simgeler. Avustralya kıtasında UNESCO Dünya Mirası listesine giren ilk bina olarak tarihe geçmiştir. Kraliyet Sergi Binası 1901 yılına kadar büyük sergiler için kullanıldı. 1919 yılında ise Birinci Dünya Savaşı sırasında hastane olarak kullanılmış. Günümüzde ise şehrin eski geleneklerinin, sanatının ve mimari tarzının en iyi gözlemlenecek bir nokta olarak hizmet vermekte.

8. Melbourne Müzesi

Melbourne Gezilecek Yerler Listesi

Melbourne gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer mekansa Melbourne Müzesi. Carlton Bahçeleri içerisinde yer alan müze 2000 yılında hizmete açılmıştır. Postmodern mimari’ye sahip olan müze binası Denton Corker tarafından tasarlanmış. Melbourne şehir tarihinin erken dönemlerinden başlayıp günümüze kadar olan eserleri ziyaretçilerle buluşturan müze şehir tarihine ışık tutuyor. Tarihi eserlerin ve arkeolojik buluntuların yanı sıra, şehrin kültürel tarihini yansıtan sanat eserlerini de görebileceğiniz müzeyi mutlaka ziyaret edin derim.

  • Ziyaret Saatleri 10.00–17.00 arasında ve Giriş Ücreti 15 $. Online bilet almak için tıklayın.

9. St. Patrick Katedrali

Melbourne Gezilecek Yerler Listesi

Aziz Patrick Katedrali Gotik mimarisinin önde gelen bir örneğidir. 19. yüzyılda inşa edilen St. Patrick Katedrali, Melbourne’ün doğu kesiminde bulunuyor. Melbourne Katolik cemaati o zamanlar büyük oranda İrlandalı göçmenlerden oluşuyordu. Bu nedenle İrlanda’nın koruyucusu Aziz Patrick’e saygı göstermek için adını bu şekilde kazandı.

  • Ziyaret Saatleri 07.00–16.00 arasında.

10. Puffing Billy Treni

Puffing Billy Treni

Dandenong Sıradağları’nda dar bir alanda kurulu olan hat, Avustralya’nın en iyi korunmuş buhar demiryollarıdır. Bu tren yolu günümüzde taşıma amacıyla kullanılmasa da Puffing Billy turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Demiryolları beş dar hattının bir parçası olan bu asırlık buharlı tren 1899’da faaliyete geçti. Belgrave’dan Gembrook’a uzanan dağ yolu boyunca Puffing Billy şehir hayatından uzak, nostaljik zaman geçirmek isteyenler için harika bir yer.

  • Ziyaret Saatleri 09.00–17.00 arasında ve Giriş Ücreti 61 $. Online bilet almak için tıklayın.

Melbourne Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Melbourne Gezilecek Yerler Haritası

Melbourne Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması ve Melbourne çevrimdışı haritasını indirmeniz tavsiye edilir.  Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve cazibe noktalarını işaretledik. İşaretlediğiz noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Melbourne Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.