Melbourne Gezi Rehberi

Melbourne 5.2 milyon nüfusa sahip ve kıtanın güneyinde buluyor. Avustralya’daki en gözde turistik rotalarından biri olan Melbourne, yıl boyunca spor, sanat ve kültürel aktivitelerin merkezi olarak ön plana çıkıyor. Economist Intelligence Unit tarafından sağlık, eğitim, istikrar, altyapı, suç oranları, sosyal kalkınma ve çevre gibi 30 ayrı kritere göre puanlanan, 140 şehrin yer aldığı listede 5 yıldır ilk sırayı kaptırmayan Avustralya’nın Melbourne şehri aynı zamanda Victoria eyaletinin başkenti.
Melbourne ılıman iklim kuşağında yer alıyor. Bu iklime bağlı olarak yazlar sıcak, kışlar ılık ve her mevsim yağış görülebilmekte. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 30-46 derece civarında, kış aylarında ise 4 derece civarında seyrediyor.

Melbourne’de Gezilecek Yerler

Melbourne Gezi Rehberi

Siviller tarafından kurulan şehir ismini İngiliz Başbakanı Lord Melbourne’dan alıyor. Bölgeye göç eden İngiliz göçmenler tarafından 1835’de Yarra Irmağı’nın okyanusa kavuştuğu yerde kurulmuş. 1847 yılına gelindiğinde Kraliçe Victoria tarafından resmi bir şehir olarak kabul edilmiş.

1850 yılında şehrin yakınlarında altın bulunması, gold rush akınlarını beraberinde getirdi. Sadece 14 yıl içinde Avustralya’nın en kalabalık kenti haline gelen kent, işlek limanı sayesinde yüksek sayıda göç aldı.

1 Ocak 1901’de Avustralya’nın federasyonu ilan edilmesiyle ilk genel parlamentoya da ev sahipliği yaparak başkent oldu. 1927’ye kadar başkent olarak kalan Melbourne, daha sonra Victoria eyaletinin başkentine dönüştü.

1956 Olimpiyat Oyunları, Melbourne için bir dönüm noktası olmuş. Bu dönemde şehirde bir çok tesis inşa edilmiş ve günümüze kadar gelişmeye devam etmiştir.

Melbourne gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Melbourne Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Melbourne Gezi Rehberi

Melbourne’de Ulaşım

https://www.gezilecekyollar.com/melbourne-havaalani-ulasim-rehberi/

Türkiye’den Melbourne’e doğrudan uçuşlar bulunmamaktadır. İstanbul ve Ankara havaalanlarından aktarmalı uçuşlarla Melbourne’e ulaşabilirsiniz. Etihad Airways, Qantas, Emirates, Qutar Airways gibi firmalar bu rota için en ideal seçenekleri sunuyorlar. Melbourne ulaşmak için ortalama 20-21 saat uçak yolculuğu yapmak gerekir. Genellikle bir aktarmalı gerçekleşen yolculukları bilet alırken mutlaka kontrol edin.

Melbourne şehir içi ulaşım konusunda dünyanın en gelişmiş altyapısına sahip şehirlerden bir tanesidir. Melbourne, 245 kilometreden oluşan dünyanın en büyük tramvay ağına sahiptir. Şehrin tramvay ağı, 24 rota ve 1.763 tramvay durağını kapsamakla beraber 490’in üzerinde tramvay ile hizmet vermektedir. Gelişmiş bir ulaşım ağına sahip şehir’de toplu taşıma sistemi ile her yere erişim sağlamanız mümkün. Şehirde toplu taşıma araçlarını kullanmak için hemen bir myki kart edinin. Trenler, tramvaylar ve otobüsler arasında esnek seyahat imkanı sağlayan bu kart ayrıca ulaşım giderlerinizi hafifletecek tarifeler sunmakta.

Melbourne’de Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Melbourne Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Melbourne Gezi Rehberi

Melbourne’de Gezilecek Yerler Haritası

Melbourne Google Haritası

Melbourne’ye kadar geldiyseniz görmeden dönülmeyecek yerleri sizin için listeledik. Haritada görüldüğü üzere gezilecek önemli noktaların büyük bir bölümü merkezi konumda bulunuyor. Bu bölgede hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Sokaklar’da gezerken görebileceğiniz ilginç şeyler bir gezgin olarak beni en çok mutlu eden anılar oluyor. Yürümekte güçlük çekiyor veya istemiyorsanız, cazibe noktalarını Hop on Hop off otobüsleri kullanarak da gezebilirsiniz.

Melbourne’de Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Melbourne Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.