Marakeş Gezilecek Yerler Listesi

Rotamızı Afrika’nın en batı ucunda yer aldığından dolayı güneşin battığı yer olarak adlandırılan Fas’ın eski başkenti Marakeş’e çeviriyoruz. Renkli sokakları ve tarihi yapılarıyla ülkenin eski başkenti olan şehir,  kiremit kırmızısı binaları ile turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Akdeniz iklimine sahip olan şehir, yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılıktır. Zaman kaybetmeden Marakeş Gezilecek Yerler listesi ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Marakeş Gezilecek Yerler Listesi

1. Majorelle Bahçeleri

2. Jemaa el Fna Meydanı

3. Bahia Sarayı

4. Kutubiye Camii

5. Ali Bin Yusuf Medresesi

6. Saadien’s Mezarları

7. Dar Si Said Müzesi

8. Marakeş Tren İstasyonu

9. El Badi Sarayı

10. Menara Bahçeleri

Marakeş Havaalanı Ulaşım Rehberi

Marakeş Menara Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 9 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Marakeş havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcut. Şehir merkezine ulaşmak için otobüs, taksi ve rent a car gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Marakeş Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri ve Marakeş şehir merkezinde ulaşım hakkında tüm bilgileri verdim.

1. Majorelle Bahçeleri

Marakeş Gezilecek Yerler Listesi

Fas valisi Mareşal Hubert Lyautey’in 1917 yılındaki davetiyle Fas’a gelen Fransız ressam, burada 4000 metrekare sulak bir arazi satın almış. 1962 yılına kadar Majorelle dünyada gittiği şehirlerden topladığı bitkilerden oluşturduğu botanik bahçesi ölümünün ardından Fransız modacı Yves Saint Laurent’e satılmıştır. Majorelle Bahçeleri, Yves Saint Laurent’ın Fransa’dan sonra ikinci evi olmuştur. 2008 yılında ölümü üzerine yanan bedeninin külleri bu bahçeye serpiştirilmiştir. Bahçede 3000 in üzerinde 135 çeşit bitki bulunmakta. Ayrıca bahçenin içinde Berberilerin hayatını ve yaşam biçimini anlatan bir müze de bulunmaktadır.

  • Ziyaret Saatleri 08:00–18:30 arasında ve Giriş Ücreti 70 MAD. Online bilet almak için tıklayın.

2. Jemaa el Fna Meydanı

Jemaa el Fna Meydanı

“Kıyamet Meydanı” ya da “ölülerin buluştuğu yer” olarak da bilinen meydan, eski dönemlerde idamların gerçekleştiği yerdir. Gündüzleri sakin olan meydan, havanın kararmasıyla tam bir panayır yerine dönüşüyor. Her akşam kurulan tezgahlar usul usul doldukça kalabalığın sayısı da artmaya başlıyor. Seyyar satıcılar, sokak yemekleri, yılan oynatıcıları, müzisyenler, falcılar ve hikaye anlatıcılarının gelmesiyle tam bir şenlik alanına dönüşmektedir. Burada show yapan insanlar hakkında biraz dikkat etmekte fayda var. Zira kobra yılanı oynatanlara yaklaşırsanız yılanı boynunuza dolamak isteyebilir.

3. Bahia Sarayı

Marakeş Gezilecek Yerler Listesi

19. yüzyılda Sultan Hasan’ın veziri Bou Ahmet için yapılan bu saray, muazzam duvar süslemeleri ve ihtişamlı mozaikleri ile turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Sadrazam Bou Ahmed siyahi bir köle iken sadrazamlığa kadar yükselmiş. Fas mimarisinin başyapıtlarından biri, ülkenin kültürel mirasının en önemli eserlerinden biri olarak gösterilmekte. Yapımı tam 14 yıl süren sarayın palmiyeler, sarmaşıklar ve limon ağaçlarıyla dolu bahçesi insanı hayran bırakıyor. Sarayda ziyaret edebileceğiniz tam 150 oda bulunmakta. Avlunun etrafında birbirini takip eden odaların her birinin tavan süslemeleri muhteşem bir zevkin göstergesi.

  • Ziyaret Saatleri 09:00–16:45 arasında. Hızlı geçiş bileti almak için tıklayın.

4. Kutubiye Camii

Marakeş Gezilecek Yerler Listesi

Marakeş’in en büyük camisi konumundaki Kutubiye Camii, Berberi Kral Yakup Mansur zamanında 1184-1199 yılları arasında inşa edilmiş. Şehrin her yanından kolayca görülebilen camii, Jemaa el Fnaa Meydanı’nın hemen karşısında bulunmaktadır. Cami’nin en ilginç tarafı 70 metre yüksekliğindeki minaresi’nin dikdörtgen kule şeklinde dizayn edilmesi. Taş kemerli ana giriş kapısından içeriye doğru ilerlediğinizde el işlemesi ve oyma mimarisiyle hayranlık duyulacak bir yapı olduğunu kanıtlıyor. Caminin hemen yanındaki portakal ağaçlarıyla kaplı Cyber Park, yerel halk tarafından gün boyunca dolup taşıyor.

5. Ali Bin Yusuf Medresesi

Marakeş Gezilecek Yerler Listesi

1565’te Saadian Hanedanı tarafından yaptırılmış olan bu medrese, Kuzey Afrika’nın en büyük medresesi olarak bilinirmiş. Uzun yıllar 900 kadar öğrenciye eğitim veren medrese, birbirinden farklı bilim dalları öğretiliyordu. Medrese 1960’a kadar eğitim vermeye devam etse de, 1982’de müze haline getirilerek ziyarete açılmış. Mozaikleri, büyük avlusu ve havuzu ile bu yapıyı Marakeş Gezilecek Yerler Listesi içerisine dahil etmeniz önerilir.

  • Ziyaret Saatleri 09:00–17:00 arasında ve Giriş Ücreti 50 MAD.

Marakeş Gezilecek Yerler Listesi

6. Saadien’s Mezarları

Marakeş Gezilecek Yerler Listesi

Marakeş’te 1524 – 1668 yılları arasında hüküm süren Saadi Hanedanı’nın 66 üyesinin mezarına ev sahipliği yapıyor. Hanedanın mezarlığının yapımı için özel olarak getirilen mermerlerin ve saf altının özel olarak işlenmesi ile oldukça görkemli bir anıt mezar ortaya çıkmış. Saadian Mezarları üç ana odadan oluşuyor. En dikkat çekici olanı, Ahmed el Mansur ve ailesinin bulunduğu dev kolonları olan oda. Saadian mezarları, yüzyıllar boyunca unutulduktan sonra 1917’de yeniden keşfedildi.

  • Ziyaret Saatleri 09:00–16:30 arasında.

7. Dar Si Said Müzesi

Marakeş Gezilecek Yerler Listesi

Dar Si Said müzesi, Bahia Sarayı’nın hemen kuzeyinde yer almaktadır. Müzesi Fas Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor ve kıyafetler, silahlar, el yapımı bakır eşyalar, el işlemeli mobilya ve antika kapılar ile Berber mücevherleri sergileniyor. Birinci katta, Yüksek Atlas’ın muhteşem halılarıyla süslenmiş duvarları olan bir oda bulacaksınız. Fas kültürünün zenginliklerini görmek isteyen herkes, bu müzeden keyif alacaktır.

  • Ziyaret Saatleri 10:00–18:00 arasında.

8. Marakeş Tren İstasyonu

Marakeş Gezilecek Yerler Listesi

Marakeş Tren İstasyonu, Fransız himayesi döneminin yaşandığı 1923 yılında inşa edilmiş. Fas Demir Yolu Sistemi’nin en güney noktasını oluşturan bu bina, 2008 yılında yüksek hızlı trenleri kolaylaştırmak için yeni istasyon inşa edildi.

9. El Badi Sarayı

El Badi Sarayı

Saray, 1598’de Üç Kral Savaşı’nda Portekiz ordusu üzerindeki zaferini kutlamak için Sultanı Ahmed el-Mansur  tarafından inşa edilmiş. Sultanı Ahmed el-Mansur, sarayının 350’den fazla odasını mermerle süsleyerek hiçbir masraftan kaçınmadı. Bunla yetinmeyen sultan altın, oniks, fildişi, sedir ağacı ve kıymetli taşlar kullanmayı da ihmal etmemiş. Bugün, Marakeş şehrinde bulunan görkemli saray, hanedanlığın çökmesiyle önemini yitirmeye başlamış. Ancak geriye kalan büyük yapı, ülkenin en görkemli zamanlarından birinin muhteşem bir kanıtı olarak Marakeş Gezilecek Yerler Listesi içresinde yerini alıyor.

  • Ziyaret Saatleri 09:00–17:00 arasında.

10. Menara Bahçeleri

Menara Bahçeleri

12. yüzyılda Atlas Dağları’nın eteklerinde inşa edilen bu bahçenin merkezinde balıklarla dolu, kare şeklinde dev bir havuz bulunmakta. Havuzu çevreleyen 30.000 zeytin ağacı harika bir zevkin göstergesi. Menara’da 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş bir de köşk bulunuyor. Mesire alanından Atlas Dağları’na karşı manzara ile Marakeş’in egzotik havasının tadını çıkarabileceğiniz en güzel yerler arasında yer almakta.

  • Ziyaret Saatleri 08:00–17:00 arasında.

Marakeş Otelleri ve En İyi Fiyat Garantisi

Marakeş Gezilecek Yerler Haritası

Marakeş Gezilecek Yerler Haritası

Google Maps uygulaması her seyahatimde olmazsa olmazım. Google Harita üzerinden sizin için gezilecek ve önemli yerleri kayıt ettim. İşaretlediğim noktaları kendi haritanıza eklemek için “’Marakeş Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.