Marakeş Gezi Rehberi

Bilinen en eski tarihiyle M.Ö 2001 yılında Atlas dağlarının eteklerinde kurulmuş Marakeş, Fas’ın ilk başkenti. Kazablanka ve Fez’den sonra ülkenin 3. en büyük şehridir. Eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak iki bölgeye ayrılan Marakeş, camiler, saraylar ve bahçeleri ile gözde destinasyonlarından birisi olmaktadır.

Marakeş’de çöl iklimi egemendir. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılıktır. Ortalama sıcaklıklar en soğuk aylarda 30 ve yaz aylarında 47 derece civarındadır. Fas’ta düzenlenen çöl turları genellikle Marakeş’den başlaması nedeniyle kentin turistik olarak cazibe merkezi olmasına olanak sağlıyor.

Marakeş’de Gezilecek Yerler

Menara Bahçeleri

Berberilerin asıl isimleri Amazigh olan Kuzey Afrika’nın bilinen en eski yerli halkıdır. Berberi ismi ise Roma İmparatorluğu’nun Kuzey Afrika’da yaşayan halkları barbarlar olarak adlandırmasıyla anılmaya başlanmış. Marakeş Berberi dilinde Murr a kush, Tanrının Toprakları anlamına geliyor. Neolitik çağ’da yaşamış topluluklar M.Ö 2001 yılında Fas’a gelerek yerleşim birimleri kurmuştur.

1912 yılında Fransa ile İspanya arasındaki imzalanan Fez Anlaşması ile Fas’ın kıyı kesimleri İspanya’ya verilirken, geri kalan kısmı Fransızlara bırakılmıştır. Uzun bir süre Fransa sömürgesi olan şehirde yaşayan yerli halkın büyük bir çoğunluğu ikinci bir dil olarak Fransızca konuşuyor.

1956 yılında başlayan milliyetçi isyanlardan sonra Fransa, ülkedeki kontrolünü kaybetmiştir. Fransa Dışişleri Bakanı ile Fas’a bağımsızlık veren bir protokol imzalanmış. Fas’ın bağımsızlığından bu yana Marakeş turizm merkezi olarak büyük bir ivme kazandı.

Marakeş gezi rehberi hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve en popüler mekanları “Marakeş Gezilecek Yerler Listesi“ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Marakeş Gezi Rehberi

Marakeş’de Ulaşım

Marakeş Menara Havalimanı

İstanbul’dan Marakeş şehrine direkt uçuşları sadece Türk Havayolları tarafından gerçekleşmekte. İstanbul’dan direkt olarak Marakeş şehrine 5 saat 30 dakika süren yolculuk sonrası ulaşmanız muhtemel. Gidiş dönüş bileti ile tek yön biletler arasında neredeyse fiyat farklı bulunmamakta. Bu nedenle çift yön biletini almanız daha mantıklı.

Bir diğer rota planlaması ise Kazablanka şehrini’de ziyaret edeceğiniz İstanbul – Kazablanka – Marakeş üçlüsü. İstanbul’dan ilk olarak Kazablanka şehrine uğrarsınız ve şehri ziyaret edersiniz. Daha sonra Marakeş’e geçerek şehri ziyaret edersiniz ve İstanbul’a geri dönersiniz. Bu planlama’da direkt uçuşları sadece Türk Havayolları tarafından gerçekleşmekte. Gidiş dönüş bileti aldığınız takdirde yukarıda yaptığımız ilk rota ile aynı fiyata denk gelmekte.

Şehirde araba kiralamak çokta iyi bir fikir değil diyebilirim. Karmaşık yolları, kaotik trafiği ve park problemleri gibi sorunlar üst üste gelince toplu taşıma kullanmak en iyi seçenek. Marakeş, vizesiz görebileceğiniz şehirlerden biri olarak, kesinlikle gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir destinasyon.

Marakeş’de Ulaşım hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlasını ve şehir içi Ulaşım hakkında “Marakeş Havaalanı Ulaşım Rehberi“ başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Marakeş Gezi Rehberi

Marakeş’de Gezilecek Yerler Haritası

Marakeş Google Haritası

Marakeş’e geldiyseniz görmeden dönülmeyecek yerleri sizin için listeledik. Yukarıda belirlemiş olduğumuz Marakeş cazibe noktalarını gezerken ilk önceliğiniz Jemaa el-Fna ve çevresi olsun. Geri kalan birkaç noktaya otobüs ile kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Bu bölgede hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın. Cihazınıza Google Map uygulaması ve Marakeş offline haritasını indirmeniz kolay bir seyahat geçirmenize yardım olacaktır.
Marakeş’de Gezilecek Yerler Haritası hakkında kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazlası ve tek tıkla haritayı indirmek için “’Marakeş Gezilecek Yerler Haritası“ başlıklı yazıma göz atın.