Lviv Havaalanı Ulaşım Rehberi

Lviv Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Lviv’de yer alan Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı hakkında genel bilgileri ve bu havaalanı’ndan Lviv şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bir gezi rehberi hazırladık. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için otobüs, troleybüs, taksi, tramvay ve rent a car gibi seçenekler ile ulaşım sağlanıyor.

Lviv Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Lviv Tramvay Haritası

Lviv Tramvay Haritası

Lviv Şehir içi ulaşım bilgileri ve Lviv tramvay haritasını sizin için hazırladık. Seyahat öncesi gideceğiniz yerlere nasıl ulaşacağınız konusunda genel bir planlama yapmanızı tavsiye ederim. Şehirde görülecek tüm cazibe noktaları merkezi konumda bulunmakta. Bu nedenle herhangi bir ulaşım aracına ihtiyacınız olmadan gezebilirsiniz. Hava koşulları el verdiği sürece şehri bol bol yürüyerek keşfetmeye çalışın.

Lviv Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı

Lviv Danylo Halytskyi Havaalanı, 1929 yılında Ukrayna’nın Lviv şehrinde kurulmuştur. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki uzaklık 7 kilometre ve yolculuğunuz yaklaşık 30 dakika sürer.

Tramvay

Lviv Havaalanı Ulaşım Rehberi

Havalimanından şehir merkezine direk olarak tramvay hattı bulunmuyor. Bu nedenle otobüsler ile şehir merkezine ulaşmanız daha hızlı ve pratik olacaktır. Şehir merkezinde tramvay en yaygın ulaşım biçimidir. Şehir içi ulaşım için 11 tane tramvay hattı bulunuyor. Tramvay için tam bilet ücreti 3 Grivna.

Otobüs

Havalimanından şehir merkezine 48, 29, 114, 138, 2N numaralı otobüsler ile ulaşmanız mümkün. Otobüsler Terminal binası yanında bulunan platform’da beklemektedir. Havalimanından şehir merkezine ulaşım yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. Her 10-15 dakikada bir seferi olan bu otobüsün tek yön ücreti 7 Grivna. Biletleri otobüs şoföründen nakit olarak alabilirsiniz.

Troleybus

Lviv Havaalanı Ulaşım Rehberi

Lviv Havalimanı’ndan şehir merkezine en kolay ulaşım, 29 numaralı hattan hizmet veren Trolleybus otobüsleri. Havalimanından şehir merkezine yaklaşık 15 dakika içinde ulaşmanız mümkün. Bu hizmet için ödemeniz gereken 14 Grivna. Bu otobüsleri 06:10-22:15 saatleri arasında kullanabilirsiniz. Daha sefer zamanları ve güzergah bilgisi için buradan bilgi alabilirsiniz.

Uber

Geleneksel taksilere göre hem daha ucuz hemde daha profesyonel bir hizmet veren uygulama taksileri konforlu bir ulaşım isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken seçenek diyebilirim. Şehir merkezine yaklaşık 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için toplam ödemeniz gereken miktar 90 Grivna civarında. Eğer ilk defa Ukrayna’ya geliyor ve internet paketiniz yoksa, havalananı’nda bulunan wifi hizmetinden yaralanarak taksi çağırabilirsiniz. Bu nedenle seyahatiniz öncesi uygulamayı cihazınıza indirin ve her şeyin hazır olduğundan emin olun.

Taksi

Havalimanından Lviv şehir merkezine gitmek için tercih edilebilecek en son seçenek taksiler. Havaalanı çıkışında taksi sırası bulunuyor. Buradaki taksilerden birini kullanabilirsiniz. Gideceğiniz güzergaha göre 150 ile 200 Grivna arasında bir ücret ödersiniz. Trafik durumuna göre ortalama 20 dakika süren yolculuk sonrası Rynok Square çevresine ulaşmanız muhtmel.